Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Zatrzymanie krążenia może dotknąć Cię „w każdym wieku”. Co musisz wiedzieć o zagrożeniach – Krajowe

/
/
/
20 Views

Brock Ruether był pozornie zdrowym nastolatkiem, wysportowanym, przyjacielskim i towarzyskim. Lubił jeździć na rowerze terenowym i grać w grę planszową Risk.

W maju 2012 roku 16-latek z Fairview w Alta był na szkolnym treningu siatkówki, kiedy upadł na ziemię z powodu zatrzymania akcji serca. Jego serce przestało bić.

Wezwano karetkę pogotowia i po kilku minutach rozpoczęto reanimację. Ale to nie wystarczyło, żeby go uratować. Jedyny przedmiot, który mógł uratować mu życie, automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED), trzymał przy nim, ale nigdy nie był używany.

„Mimo posiadania AED, nikt nie został przeszkolony, jak go zdobyć ani rozpoznać, że jest to nagłe zatrzymanie krążenia” – powiedziała Global News Kim Ruether, matka Brocka.

„Wyjęli go i położyli obok niego, ale nigdy go nie użyli. I to była duża część jego śmierci, co znowu nie jest żadną winą, ale tragiczna rzeczywistość polega na tym, że w ciągu tych 15 minut, które leżał, z wielkich szans na przeżycie przeszedł do sytuacji, w której miał zerowe szanse na przeżycie. na podłodze sali gimnastycznej.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Brock Ruether (z tyłu po lewej) i jego rodzina.

Kim Ruetera

Dzieje się tak dlatego, że w przypadku pozaszpitalnego zatrzymania krążenia, takiego jak u Brocka, liczy się każda sekunda, a szybkie działanie może uratować życie. Według Fundacji Heart and Stroke natychmiastowa resuscytacja krążeniowo-oddechowa zapewni przepływ krwi, wspierając mózg i inne ważne narządy, a AED wstrząśnie sercem, aby pomóc mu się ponownie uruchomić. Bez tych środków ratujących życie wskaźnik przeżycia spada znacząco z każdą minutą.

„Chciałbym, żeby ludzie zdali sobie sprawę, że nagłe zatrzymanie krążenia może dotknąć każdego, w każdym wieku i że każdego roku wiele dzieci i młodych ludzi doświadcza zatrzymania krążenia” – powiedział Kim. „Chciałbym również, aby ludzie wiedzieli, że prosty kurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej może nauczyć Cię, jak łatwo przeprowadzić RKO i korzystać z AED. AED jest łatwiejszy w użyciu niż telefon komórkowy.

„Jedna na 10 osób przeżyje”

Z raportu opublikowanego w czwartek przez Fundację Heart and Stroke Foundation wynika, że ​​co dziewięć minut u Kanadyjczyka poza szpitalem dochodzi do zatrzymania akcji serca, a tylko jedna na 10 osób przeżywa.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Raport pt Liczy się każda sekunda: przekształcanie oddziału intensywnej terapii w celu ponownego uruchomienia większej liczby sercodkryli, że liczba zatrzymań krążenia w Kanadzie jest znacznie wyższa niż wcześniej sądzono.

„Zwykle szacowaliśmy, że w Kanadzie choroba dotyka co roku 40 000 osób. A obecnie według naszych szacunków, mówiąc dokładniej, każdego roku dochodzi do 60 000 zatrzymań krążenia” – powiedział dr Christian Vaillancourt, profesor medycyny ratunkowej na Uniwersytecie w Ottawie.

„Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, jeśli zamierzasz oglądać Super Bowl, na arenie będzie taka sama liczba ludzi, jak zwykle na Super Bowl”.

Z danych raportu wynika również, że prawie połowa zatrzymań krążenia występuje u osób poniżej 65. roku życia.

Przyczyny zatrzymania krążenia Według Fundacji Heart and Stroke są to choroba wieńcowa, zawał serca, wrodzona choroba serca, porażenie prądem, utonięcie, uduszenie, niewydolność oddechowa i rekreacyjne zażywanie narkotyków.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Bohaterowie sklepu z narzędziami: Pracownicy sklepu w Peterborough wkraczają do akcji podczas zatrzymania krążenia u mężczyzny


Bohaterowie sklepu z narzędziami: Pracownicy sklepu w Peterborough wkraczają do akcji podczas zatrzymania akcji serca u mężczyzny


„Jeśli myślimy o zatrzymaniu krążenia i szkoleniu z zakresu RKO, należy rozwiać te błędne przekonania. Większość ludzi uważa, że ​​przydarzy się to starszej osobie i nie może to być dalsze od prawdy. To prawda, że ​​znaczna część przypadków zatrzymania krążenia, jeśli spojrzeć na średni wiek, może mieć na przykład 68 lat, ale połowa ofiar zatrzymania krążenia jest młodsza” – wyjaśniła Vaillancourt.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Podkreślił, że zatrzymanie krążenia może dotknąć każdego, dodając, że połowa osób, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, nigdy wcześniej nie miała żadnych objawów ani chorób serca.

Otrzymuj najświeższe informacje na temat zdrowia IQ. Wysyłane na Twój e-mail co tydzień.

„I przez większość czasu będzie to w domu. Osiemdziesiąt procent lub więcej zatrzymań krążenia ma miejsce w Twoim własnym domu i nie będzie to ktoś obcy. To będzie ukochana osoba” – dodał.

Zatrzymanie akcji serca zamiast zawału serca

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy zatrzymaniem krążenia a zawałem serca.

Zatrzymanie akcji serca oznacza, że ​​serce przestało bić – wyjaśnił Vaillancourt.

Według niego zawał serca wiąże się z zablokowaniem jednego z naczyń sercowych. Podczas zawału serca większość ludzi pozostaje przytomna i zwykle odczuwa silny ból w klatce piersiowej. Zwykle są też na tyle przytomni i czujni, aby szukać pomocy medycznej, a około „90 procent z nich przeżywa”.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Zatrzymanie akcji serca różni się tym, że ludzie zasadniczo nie żyją, ale można ich reanimować” – powiedział. „Tak więc w przypadku zatrzymania krążenia serce przestaje normalnie funkcjonować i tracisz przytomność. Możesz mieć kilka przypadkowych westchnień lub oznak życia, ale tak naprawdę nie jest to ktoś, kto żyje.

Biorąc pod uwagę raport Fundacji Heart and Stroke, z którego wynika, że ​​jedna osoba na 10 przeżywa pozaszpitalne zatrzymanie krążenia, Vaillancourt uważa, że ​​nagłe zatrzymanie krążenia może być jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Kanadzie.

Pomimo wysokich statystyk Vaillancourt zauważył, że sytuacja poprawiła się w ostatnich latach i uważa, że ​​przy odpowiedniej edukacji w zakresie profilaktyki i szkoleniu z zakresu RKO liczby te mogą w dalszym ciągu znacznie się poprawiać.

Siła resuscytacji krążeniowo-oddechowej i AED

Jeśli chodzi o zatrzymanie krążenia, Vaillancourt podkreślił, że ostatecznie zawsze sprowadza się to do zapobiegania.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Zawsze lepiej jest unikać zatrzymania krążenia, niż je leczyć. Zatem zdrowe wybory, dobre leczenie chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca i rzucenie palenia. Musimy jednak dążyć do zapewnienia przeszkolenia całej społeczności w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej” – powiedział.

Kiedy u pacjenta dochodzi do zatrzymania akcji serca, dopływ krwi do mózgu zostaje odcięty, co powoduje, że szanse na przeżycie gwałtownie maleją z każdą minutą. Dlatego osoba postronna, która wykonuje resuscytację krążeniowo-oddechową i używa AED, może „prawie podwoić lub potroić szanse ofiary na przeżycie” – wyjaśnił.


Kliknij, aby obejrzeć film: Szkolenie z zakresu RKO i świadomość AED


Szkolenie z zakresu RKO i świadomość AED


Denise Baymak, menadżerka programu intensywnej terapii w Canadian Heart and Stroke Foundation, powiedziała, że ​​celem organizacji jest codzienne szkolenie większej liczby osób.

Powiedziała, że ​​w zeszłym roku Fundacja Heart and Stroke Foundation zapewniła szkolenia w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej i AED ponad pół miliona Kanadyjczyków.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Umiejętności spadają. Pogorszenie umiejętności możemy zaobserwować już po trzech miesiącach od szkolenia. Dlatego ważne jest, aby przekwalifikować się, sprawdzić swoje umiejętności, ćwiczyć w domu, ćwiczyć, gdzie się da, i przeglądać wszelkie materiały” – powiedziała Global News.

Mówi, że istnieją trzy proste kroki, aby pomóc osobie, która doznała zatrzymania krążenia.

  1. Rozpoznaj, że ktoś nagle stracił przytomność i nie reaguje, nie oddycha lub nie oddycha normalnie. Zadzwoń pod numer 9-1-1 i poproś o pomoc.
  2. Rozpocznij reanimację. Jeśli ukończyłeś szkolenie, powinieneś zacząć teraz. Jeśli nie ukończyłeś jeszcze szkolenia, operator 9-1-1 przeprowadzi Cię przez kolejne etapy.
  3. Użyj AED. Poproś kogoś, aby przyniósł Ci AED. Jeśli to przyniosą, powinieneś z tego skorzystać. Pomoże to ponownie uruchomić serce.

„Zawsze istnieje obawa, że ​​«może zrobię coś złego i skrzywdzę tę osobę»” – powiedziała. „I to są właśnie lęki, które staramy się przełamywać, które staramy się tłumaczyć ludziom, że tak naprawdę mogą tylko pomóc, że po prostu nie mogą skrzywdzić tej osoby, która ich potrzebuje. Ich serce przestało bić. Oto definicja zatrzymania krążenia, gdy dana osoba nie reaguje i nie oddycha”.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Miał wielkie marzenia i wielkie plany”.

Na kilka tygodni przed śmiercią Brocka Kim powiedział, że skarżył się na ból w klatce piersiowej.

„Może to zupełnie niezwiązane z tym, ale on stał w kuchni, złapał się za pierś i powiedział: «Wiesz, mamo, boli mnie serce»” – powiedziała, dodając, że propozycja została odrzucona, ponieważ był bardzo młody. I wyjaśniła to. jako coś innego.

„Ale z perspektywy czasu, gdyby miał 45 lub 60 lat, zabralibyśmy go do szpitala na badanie kontrolne. Dlatego uważam, że stracono szansę na zdiagnozowanie śmiertelnej arytmii” – stwierdziła.

Brock w czerwcu skończyłaby 29 lat, a Kim uważa, że ​​jej syn nadal byłby coraz bardziej wybitny.

Brock Ruether na swoim motocyklu.

Kim Ruetera

„Myślę, że byłby niesamowitym człowiekiem, mężem, ojcem i wujkiem. Myślę, że miał potencjał, aby być tak wspaniałą osobą, miał wielkie marzenia i wspaniałe plany. To tragiczne, że nie zostały one wdrożone” – stwierdziła.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Od śmierci Brocka Kim stał się zagorzałym zwolennikiem szkoleń z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej i AED. Założyła Projekt Towarzystwa Brocazapewnienie wyposażenia każdej szkoły w Albercie w AED oraz przeszkolenie personelu i gotowość do podjęcia działań.

„Gdybyśmy mogli zacząć szkolić naszych uczniów już od przedszkola i wykonywać ćwiczenia ze służb ratownictwa medycznego tak samo, jak ćwiczenia przeciwpożarowe, w ciągu kilku dekad moglibyśmy przygotować całą populację” – powiedziała. „To rozmowa, którą naprawdę trzeba przeprowadzić, aby poprawić wskaźniki przeżywalności”.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :