Yapay Zeka ve Gelişimi

Makineler yükselişte. Bu ifade, yirmi yıl önce yaşıyor olsaydık, doğrudan bir bilimkurgu romanından veya filminden çıkmış olsaydı, kulağa imkansız gibi gelirdi. 2022 yılında yapay zekanın gelişiminden haberdar olmamanız pek mümkün değil.

Ne kadar tartışmalı veya şüpheli olursa olsun, daha akıllı yapay zekaya yönelik bu teknolojik ilerleme, insanlığın hemen hemen bugünü ve kesinlikle geleceğidir.

Derin öğrenme, makine öğrenimi, güçlendirilmiş öğrenme, denetimli ve denetimsiz öğrenme, sinir ağları ve Bayes ağı gibi yeni araçların yükselişiyle birlikte bilgi işlem ve makine güdümlü üretim dünyası, bildiğimiz dünyayı değiştiriyor. Kendimizden daha akıllı makinelerin gelişmesiyle insanlığın geleceğinin belirsiz olduğu böyle bir zamanda, en azından yakın gelecekte dünyamızı neyin değiştireceğini net bir şekilde anlamamız gerekiyor.

Nedir Bu Yapay Zeka

Yapay Zeka Terimi google’da aratırsanız, yapay zekanın “görsel algı, konuşma tanıma, karar verme ve diller arası çeviri gibi normalde insan zekası gerektiren görevleri yerine getirebilen bilgisayar sistemlerinin teorisi ve geliştirilmesi” olduğunu bilirsiniz. Zekayı tanımlamak zordur ve yapay zeka veya yapay zeka söz konusu olduğunda daha da zorlaşır. Yapay zekanın karar verme yeteneğine sahip insan yapımı bir makine olduğu doğrudur, ancak yine de ilgili tüm faktörleri hesaba katarak insan zihninin nasıl çalıştığını anlayamaz.
Yapay zekanın gelişiyle, insan zihninin en temel sorularından bazılarıyla karşılaştık – bilinç nedir? Bizi bir yapay zekadan farklı kılan nedir? Burada, robotların mutlaka AI olmadığını açıklığa kavuşturalım. Robotlar, onu bir AI botuna dönüştüren kodlarla programlanabilir, ancak iki çok farklı varlık arasında büyük bir boşluk vardır.
AI, zekayı çoğaltan ve ilgili tüm faktörleri göz önünde bulundurarak belirli görevleri optimum şekilde yerine getiren bir yazılımdır, oysa robotlar bir AI motoru taşıyabilen fiziksel varlıklardır.

Robotlar mutlaka AI değildir.

Asında bu ikili Su ve cam gibidir – camın kendisi sudan farklı bir değere sahiptir, ancak ikisi de belirli bir amaca hizmet etmek için bir araya gelebilir.

‘Yapay zeka’ terimi 1956’da John McCarthy tarafından ortaya atıldı. O zamanlar, mantık tabanlı bir sistemin çok daha basit bir şekliydi. Ancak biz ilerledikçe, teknoloji ve yapay zekanın tanımı da gelişti.

Artık verilerdeki kalıpları analiz eden ve bulan sistemler yapay zekanın en belirgin ve yaygın şekli olarak kabul ediliyor ve birçok uluslararası şirket sistemi iş süreçlerine dahil etti.

AI Türleri

Reaktif AI

En temel yapay zeka türü, aldığı girdiye göre öngörülebilir bir çıktı sağlamak üzere programlanan reaktif yapay zekadır. Reaktif makineler her zaman aynı durumlara her zaman aynı şekilde tepki verirler ve eylemleri öğrenemezler veya geçmişi ya da geleceği kavrayamazlar.

Reaktif AI örnekleri şunları içerir:

● Deep Blue, dünya şampiyonu Garry Kasparov’u alt eden satranç oynayan IBM süper bilgisayarı

● E-postalarımız için promosyonları ve kimlik avı girişimlerini gelen kutularımızdan uzak tutan spam filtreleri

● Netflix öneri motoru

Reaktif AI, yapay zeka geliştirme tarihinde ileriye doğru atılmış muazzam bir adımdı, ancak bu tür AI’lar, başlangıçta tasarlandıkları görevlerin ötesinde işlev göremezler. Bu, onları doğal olarak sınırlı ve iyileştirme için olgun hale getirir. Bilim adamları bu temelden bir sonraki AI türünü geliştirdiler.

Kısıtlı Bellekli AI

Sınırlı bellekli AI, geçmişten öğrenir ve eylemleri veya verileri gözlemleyerek deneyimsel bilgi oluşturur. Bu tür AI, tahminler yapmak ve karmaşık sınıflandırma görevlerini gerçekleştirmek için önceden programlanmış bilgilerle birlikte geçmiş, gözlemsel verileri kullanır. Günümüzde en yaygın kullanılan yapay zeka türüdür.

Örneğin, otonom araçlar, diğer araçların hızını ve yönünü gözlemlemek için sınırlı bellek AI kullanır, bu da onların “yolu okumalarına” ve gerektiği gibi ayarlamalarına yardımcı olur. Gelen verileri anlama ve yorumlamaya yönelik bu süreç, onları yollarda daha güvenli hale getirir.

Ancak, sınırlı bellek AI – adından da anlaşılacağı gibi – hala sınırlıdır. Otonom araçların çalıştığı bilgiler kısacıktır ve otomobilin uzun süreli belleğine kaydedilmez.

Zihin Teorisi  OlanYapay Zeka

Gerçek bir insan gibi görünen ve ses çıkaran, duygusal olarak zeki bir robotla anlamlı bir konuşma yapmak ister misiniz? Bu, zihin teorisi AI ile ufukta.

Bu tür AI ile makineler, insanlara benzer gerçek karar verme yetenekleri kazanacak. Yapay zeka teorisine sahip makineler, duyguları anlayıp hatırlayabilecek, ardından insanlarla etkileşime girdiklerinde bu duygulara göre davranışları ayarlayabilecek.

Hızla değişen duygulara dayalı davranış değiştirme süreci insan iletişiminde çok akıcı olduğundan, zihin AI teorisine ulaşmanın önünde hala bir takım engeller var. Gittikçe daha fazla duygusal olarak zeki makineler yaratmaya çalışırken taklit etmek zor.

Demek ki ilerleme kaydediyoruz. Profesör Cynthia Breazeal tarafından geliştirilen AI , insan yüzlerindeki duygusal sinyalleri tanıyabilir ve bu duyguları kendi yüzünde çoğaltabilir. Hanson Robotics tarafından Hong Kong’da geliştirilen insansı robot Sophia, yüzleri tanıyabilir ve kendi yüz ifadeleriyle etkileşimlere yanıt verebilir.

Farkındalığı olan Yapay Zeka 

En gelişmiş yapay zeka türü, kendini tanıyan yapay zekadır. Makineler kendi duygularının yanı sıra çevrelerindeki diğerlerinin duygularının da farkında olduklarında, insanlara benzer bir bilinç ve zeka düzeyine sahip olacaklardır. Bu tür AI’nın da yapay olsa  da arzuları, ihtiyaçları ve duyguları olacaktır.

Bu tür yapay zekaya sahip makineler, içsel duygularının ve zihinsel durumlarının farkında olacaklardır. Diğer yapay zeka türleriyle mümkün olmayan çıkarımlarda bulunabilecekler (“Birisi beni trafikte kestiği için sinirleniyorum” gibi).

Henüz bu tür karmaşık yapay zekayı geliştirmedik ve bunu destekleyecek donanıma veya algoritmaya sahip değiliz.

Yapay zeka nın hangi aşamada olduğunu görmeniz için halihazırda çalışan güzel bir örnek , telefonla arama yaparak rezervasyon yapan yapay zeka.

 

Gelecek günler bize Yapay Zekanın limitlerini gösterecek ama korkulacak birşey olmadığını düşünmeliyiz ki bu gelişim için gerekli  , en fazla bilgisayarın fişini çekeriz 🙂

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*