WPS Dosyası nedir? Nasıl açılır?

WPS dosyası Microsoft tarafından 1987-2009 yılları arasında geliştirilmiş olan MS Works programına ait bir dosya formatıdır. WPS dosyaları MS Works içinde bulunan kelime işlemci program ile oluşturulmuş metin belgeleridir.

Microsoft Works Microsoft Office veya diğer ofis paketlerine göre daha az özellik sunan ve ucuz bir ofis programı olarak kullanılmaktaydı. Elbette günümüzde de bu programı kullanmaya devam eden bilgisayar kullanıcıları vardır. Bu nedenle açmanız gereken bir WPS dosyası ile karşılaşma olasılığınız bulunuyor.

WPS dosyaları MS Works harici WPS Office adlı ücretsiz ofis paketi programı içinde yer alan WPS Writer ile oluşturulmuş bir dosya da olabilir. Bunu da aklınızda bulundurmanızı öneririm. Eğer MS Works dosyası ise yazıyı okumaya devam edin.

Microsoft Word ile WPS dosyası açma

Bilgisayarınızda Microsoft Office yüklüyse Word ile WPS dosyalarını açabilirsiniz. Bunun için öncelikle bilgisayarınıza bu dosyanın DOC ya da DOCX dosyasına dönüştürülmesini sağlayan paketi yüklemeniz gerekiyor.

MS Works

Bu paketi yüklemeden Word ile WPS dosyasını açmaya çalışırsanız başarısız olma olasılığınız yüksektir.. Works 6, 7, 8 ve 9 sürümlerinin desteklediği Works Word Processor dosya biçimindeki dosyaları açmak için microsoft’un sitesinden aşağıdaki paketi indirerek kurun.

https://www.microsoft.com/tr-TR/download/details.aspx?id=12

Sonrasında Microsoft Word programını açın ve dosya menüsündeki aç seçeneğini kullanarak WPS dosyasını açın. Sorunsuz bir şekilde dosyanın görüntüleneceğini düşünüyorum. Alternatif olarak Office 365 ile WPS dosyalarını görüntülemeyi deneyebilirsiniz. https://products.office.com/en-gb/try

WPS dosyasını başka formatlara dönüştürün

WPS dosyasını başka bir formata dönüştürerek açmanız mümkündür. Bunun için https://www.zamzar.com/ adresindeki servisten yararlanabilirsiniz.

WPS dosyasını açabileceğiniz diğer ofis paketleri

WPS dosyalarını açmak için bütün platformlarda çalışan ücretsiz iki tane ofis paketi bulunuyor. Bunlar LibreOffice ve OpenOffice bu iki ofis paketi sayesinde Windows, Linux veya Mac işletim sistemlerinde WPS dosyalarını açabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*