WordPress Yüklenen Resimlerin Farklı Boyutlarının Oluşturulmasını İptal Etmek

WordPress ile ilgili daha önce çok fazla dikkatimi çekmemiş bir durumu bugün farkına vardım. Upload ettiğim, yazılarımda kullandığım resimlerin orijinal boyutlarının haricinde 15’den fazla farklı boyutu daha oluşturuluyormuş. Bu resimler temanın farklı bölümlerinde farklı boyutlarda resimler gösterilmesi için oluşturuluyor. Tema ne kadar kompleks ise oluşturulan resimlerin sayısı da o oranda artabiliyor.

Bu durum yüklenen resimler açısından tam bir karmaşa anlamına geliyor. Bir yazıda 6 resim kullanmış olduğumu düşünürsek, otomatik olarak oluşturulan dosyalarla birlikte sayı 100 adedi bile geçebilir. Bu ise çok ciddi bir web alanının kullanılmasına ve bundan daha önemlisi içinden çıkılması oldukça zor bir karmaşaya sebep oluyor. Bu durumu hosting değiştirme sürecinde farkettim. Bu kadar fazla resim dosyasının yedeklenmesi, geri yüklenmesi oldukça uğraştırıcı olabiliyor.

WordPress’in Otomatik Resim Dosyası Oluşturmasını Engelleyin

Otomatik olarak resimlerin oluşturulması ilk olarak kullandığınızın temayla alakalı bir durum. Bazı temalar 5 resim oluştururken bazıları 15 farklı resim oluşturabiliyor. Yazımızdaki iki adımı uygulayarak sizin yüklediğiniz resmin orijinal resim dosyasının kendisinin dışında farklı bir boyutunun oluşturulmamasını sağlayabilirsiniz.

İlk olarak temadan kaynaklanan durumu iptal etmemiz gerekiyor. Bunları iptal etmek için temanızın functions.php dosyasını açarak add_image_size() fonksiyonunun yer aldığı satırları iptal etmeniz yeterli olacaktır. Aşağıdaki gibi satırların başına // ekleyin. Böylelikle o satırları devre dışı bırakmış olacaksınız.

// add_image_size(‘mh-magazine-lite-slider’, 1030, 438, true);

Bu satırları iptal ederek temadan kaynaklı otomatik boyutlandırmaları engellemiş olduk. Artık eskisinden daha az resim dosyası otomatik olarak oluşturulacaktır. Fakat WordPress’ten kaynaklı olarak, WordPress yönetim panelinde Ayarlar > Ortam bölümünden göreceğiniz üzere, Küçük resim boyutu, Orta boyut ve Büyük boyut şeklinde hala fazladan bir kaç resim oluşturulmaya devam ediyor.

Ben yüklediğim resmin boyutunu kendim ayarlarım benim yerime WordPress’in resim oluşturmasına gerek yok diye düşünüyorsanız. Bunu da iptal etmenin bir yolu bulunuyor. Yine aynı şekilde functions.php dosyasına aşağıdaki kodu eklediğinizde yüklediğiniz resim haricinde hiç bir resim dosyası oluşturulmayacaktır.

function paulund_remove_default_image_sizes( $sizes) {
  unset( $sizes['thumbnail']);
  unset( $sizes['medium']);
  unset( $sizes['large']);
   
  return $sizes;
}
add_filter('intermediate_image_sizes_advanced', 'paulund_remove_default_image_sizes');

 

1 yorum

 1. Bu güzel ve sunucu hafifletmek için iyi bir çözüm ancak mobil,tablet gibi platformlarda kullanıyor sanırım bu görselleri wordpress sitemiz için ? Sorun oluşmasın acaba ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*