WordPress Son Yazılar Slider Eklentisi

WordPress kurulumuyla birlikte son yazılar ve son yorumlar bileşenleri (widget) de gelmekte. Hemen her temada yazdığınız son yazılar ve yapılan son yorumlar varsayılan olarak gösterilmekte. Bu bileşenleri aktifleştirmek ve etkisizleştirmek için WordPress yönetim panelinde Görünüm menüsünde yer alan Bileşenler seçeneğine tıklayın ilgili bileşeni temanızın gösterilmesini istediğiniz (genellikle sidebar tercih edilmekte) bölümüne sürükleyin.

Son yazılar bileşeni ile sitenize eklediğiniz son yazılar bir liste halinde gösterilmekte. Sizin belirleyebileceğiniz tek şey gösterilecek yazıların sayısı. Fazla bir değişiklik yapma imkanı bulunmaması nedeniyle, son yazıları slider şeklinde gösterebileceğim ve thumbnail desteği de bulunan eklentiler arasında küçük bir araştırma yaptım. Bunun sonucunda oldukça başarılı bulduğum ve size tavsiye edebileceğim bir eklentiyle karşılaştım.

PE Recent Posts adlı eklentiyle son yazıları öne çıkarılmış görsellerle birlikte slayt geçişleriyle blogunuzda gösterebilirsiniz. Ziyaretçilerinize sitenizdeki son içerikleri göstermek için mutlaka denemeniz gereken bir eklenti. Düz bir liste yerine slayt geçişleriyle yazılarınızı gösterebileceğiniz bu eklentiyi kullanmanız sitenizin tasarımına renk katacaktır.

Eklentiyi kurduktan sonra WordPress yönetim panelinde Görünüm / Bileşenler bölümünü açın ve PE Recent Post bileşenini temanızın gösterilmesini istediğiniz bölümüne sürükleyin.

  • Title bölümüne başlığınızı yazın. Taxonomy bölümünden All taxonomy items seçilirse bütün son yazılarınız gösterilecektir. İsterseniz seçtiğiniz kategorideki yazıların gösterilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bir satırda kaç yazı gösterileceğini Number of items in row seçeneğinden belirleyin
  • Kaç tane satır olacağını Number of rows seçeneğinden belirleyin.
  • Gösterilecek toplam yazı sayısını Number of all items seçeneğinden belirleyin.
  • Son yazılar bölümünde Öne çıkan görsel (Thumbnail) gösterilmesini veya gösterilmemesini tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu resmin yönünü ve büyüklüğünü belirleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*