WordPress Siteye Whatsapp Konuşma Butonu Ekleme

Whatsapp akıllı cep telefonları için geliştirilen ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Hem dünyada hem ülkemizde en çok kullanıcı sayısına sahip olan uygulamalardan biridir. Benim gibi bir çok kullanıcının telefonuna ilk olarak kurduğu ve haberleşme için olmazsa olmaz uygulamaların başında gelmektedir. Whatsapp Android, iPhone, Blackberry, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumlu olan uygulamayı bilgisayarınıza da yükleyebilir ya da bilgisayarınıza yüklemeden Whatsapp Web aracılığıyla bilgisayarınız üzerinden de kullanabilirsiniz.

Günümüzde Whatsapp kullanmayan akıllı telefon kullanıcısı yok denecek kadar azdır. Whatsapp kullanmak için ihtiyacınız olan şey bir internet bağlantısıdır. Mobil bağlantı ya da Wi-Fi üzerinden uygulamayı kullanarak iletişim kurabilirsiniz.

WordPress altyapısını kullanan bir siteniz varsa kullanıcılarla iletişim kurabilmek için Whatsapp kullanmanız mantıklı bir tercih olacaktır. Sitenizi bir Whatsapp butonu ekleyerek ziyaretçilerinizle iletişim kurabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz farklı eklentiler bulunuyor. Ben bu eklentileri denedim ve size faydalı olabileceğini düşündüğüm iki tanesini bu yazıda paylaşmaya karar verdim.

Joinchat ile Sitenize Whatsapp Butonu Ekleme

İlk tavsiye edeceğim uygulama Joinchat adını taşıyor. Uygulama şu anda 500000 den fazla kullanıcıya sahip. Sitenize Whatsapp butonu eklemek için ilk tercihlerinizden biri olabilir. WordPress Eklentiler menüsünü açın ve arama kutusuna Joinchat yazarak ulaştığınız eklentiyi kurup etkinleştirin. Eklenti kurulumunun ardında wordpress menü bölümünde Joinchat adlı bir seçeneğin eklenmiş olduğunu göreceksiniz.

WordPress menüsünde yer alan Joinchat seçeneğine tıklayın. Telephone bölümüne ziyaretçilerinizle iletişim kurmak istediğiniz telefon numarasını girin. Position on Screen bölümünden Whatsapp butonunun ekranın neresinde yer alacağını belirleyin. Sol ve Sağ olmak üzere iki seçenek bulunuyor. Call to Action bölümünden ziyaretçilerinizin karşılaşacağı mesajı belirleyin ve diğer ayarlamaları da kendinize göre düzenledikten sonra Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayın. Artık sitenizde bir Whatsapp butonu oluşturulmuş olması gerekiyor. Ziyaretçileriniz bu buton sayesinde Whatsapp üzerinden sizinle iletişim kurabileceklerdir.

Getbutton.io ile Sitenize Whatsapp Butonu Ekleyin

Sizlere önereceğim bir diğer eklenti ise Chat Button by GetButton.io eklentisi. WordPress eklenti arama kutusuna getbutton.io yazarak eklentiye ulaşıp kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bir önceki eklentimizde olduğu gibi kurulum sonrasında WordPress menüsüne GetButton adlı bir seçenek eklendiğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın.

Eklenti sizi getbutton.io sitesine gönderecektir bu bağlantıyı açın ve siteye ulaşın.

Choose messaging apps bölümünde yer alan Whatsapp ikonuna tıklayın. Kutuya telefon numaranızı yazın diğer gerekli ayarlamaları da yaptıktan sonra en altta yer alan kısma mail adresinizi yazarak Get Button Code diyerek kodunuzu oluşturun. Oluşan kodunuzu kopyalayın ve WordPress menüsünde Getbutton seçeneğine tıkladığınızda açılan sayfada yer alan kutuya yapıştırın. Artık siteniz üzerinden ziyaretçilerinizle Whatsapp ile iletişim kurabilirsiniz.

Bu eklentinin güzel bir özelliği de sadece Whatsapp değil diğer uygulama ve araçlar üzerinden de iletişim kurma imkanı tanımasıdır. Bunların bir kaç tanesini saymak gerekirse Facebook messenger, viber, line, telegram, instagram, twitter, tiktok. Eğer Whatsapp haricinde bu uygulamalar üzerinden iletişim kurmak istiyorsanız toplamda iki tane seçeneği kullanabiliyorsunuz. Tüm seçenekleri kullanmak için uygulamanın pro sürümüne geçmeniz gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*