Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Wojska amerykańskie i brytyjskie odpierają „największy atak” Houthi na Morzu Czerwonym – Narodowy

/
/
/
33 Views

Marynarka wojenna USA i Wielkiej Brytanii zestrzeliła we wtorek 21 dronów i rakiet wystrzelonych przez stacjonującą w Jemenie grupę Houthi w kierunku międzynarodowych szlaków żeglugowych na południu Morza Czerwonego – podały Stany Zjednoczone.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii powiedział, że był to największy jak dotąd atak bojowników na tym obszarze, odkąd trzymiesięczna wojna między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy rozprzestrzeniła się na inne części Bliskiego Wschodu.

Centralne Dowództwo USA stwierdziło, że nie zgłoszono żadnych ofiar ani szkód, dodając, że był to 26. atak Houthi na komercyjne szlaki żeglugowe na Morzu Czerwonym od 19 listopada.

Huti, którzy kontrolują większą część Jemenu, obrali tę trasę, aby pokazać swoje poparcie dla Hamasu, palestyńskiej grupy islamistycznej.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Ataki Houthi w Jemenie na szlaki żeglugowe na Morzu Czerwonym zagrażają „swobodnemu przepływowi handlu”: Biały Dom


Ataki Houthi w Jemenie na szlak żeglugowy przez Morze Czerwone zagrażają „swobodnemu przepływowi handlu”: Biały Dom


Ataki poważnie zakłóciły handel międzynarodowy na kluczowym szlaku między Europą a Azją, który stanowi około 15 procent światowego handlu morskiego.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Wiele przedsiębiorstw żeglugowych zostało zmuszonych do zmiany trasy swoich statków i obrania dłuższej trasy wokół Afryki, chociaż kilka dużych koncernów naftowych, rafinerii i domów handlowych nadal z niej korzystało.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

Centralne Dowództwo USA poinformowało, że w wyniku incydentu obie marynarki wojenne zestrzeliły 18 dronów, dwa przeciwokrętowe pociski manewrujące i jeden przeciwokrętowy pocisk balistyczny.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps powiedział w środę: „W nocy okręt Royal Navy HMS DIAMOND wraz z amerykańskimi okrętami wojennymi skutecznie odparł największy jak dotąd atak wspieranych przez Iran Houthi na Morzu Czerwonym”.

Shapps ponownie przestrzegł Wielką Brytanię i jej sojuszników, w tym USA i Niemcy, że ataki są niedopuszczalne, i powiedział grupie bojowników, że „poniesie konsekwencje”, jeśli będą kontynuowane.

„Podejmiemy działania niezbędne, aby chronić życie niewinnych ludzi i globalną gospodarkę” – zapowiedział.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Kanada i USA ostrzegają Houthi, aby zaprzestali ataków na statki na Morzu Czerwonym”


Kanada i USA ostrzegają Huti, aby zaprzestali ataków na statki na Morzu Czerwonym


Wspierani przez Iran Huti przysięgli kontynuować ataki do czasu zakończenia konfliktu przez Izrael w Strefie Gazy i ostrzegli, że zaatakują amerykańskie okręty wojenne, jeśli sama grupa milicji stanie się celem.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Niemiecka grupa żeglugowa Hapag Lloyd oświadczyła we wtorek, że ze względów bezpieczeństwa w dalszym ciągu będzie omijać Kanał Sueski i okolice Przylądka Dobrej Nadziei, podczas gdy jej duński rywal Maersk MAERSKb.CO oświadczył, że będzie omijać tę trasę „w dającej się przewidzieć przyszłości”.

Sprzedawcy detaliczni na całym świecie również robią zapasy przed obchodami chińskiego Nowego Roku Księżycowego i szukają alternatywnych opcji transportu lotniczego lub kolejowego, aby wiosną uniknąć pustych półek.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :