Windows Sistem Dosyasında Değişiklik Nasıl Yapılır

Windows kullanıcının sistem dosyalarında değişiklik yapmasının önüne engeller koymuştur. Bu bir kullanıcının sisteme zarar vermesinin önüne geçmeyi amaçlar. Eğer ne yaptığınızı biliyorsanız ve dosyada değişiklik yapmakta kararlıysanız yazıyı okumaya devam edin. Bu yazıda Windows’ta dosya sahibinin nasıl değiştirileceğine ve dosya üzerinde değişiklik için tam yetkinin nasıl alınacağına değindim.

Windows bir dosyanın sahibini değiştirme

Bir sistem dosyasında değişiklik yapmak için öncelikle kendi kullanıcı hesabınızı dosyanın sahibi olarak ayarlamalısınız. Bunun için dosyaya sağ tıklayın ve menüden Özellikler‘i seçin. Güvenlik sekmesine geçerek Gelişmiş butonuna tıklayın.

Açılan pencerede Sahibi bölümünde yer alan Değiştir‘e tıklayın.

Seçilecek nesne adını girin bölümüne kullanıcı adınızı yazarak Tamam butonuna tıklayın.

Bu şekilde ilk adımı tamamlayarak dosyanın sahibini değiştirmiş olduk. Dosya sahibi artık sizin kullanıcınız.

Windows bir kullanıcıya dosya üzerinde Tam denetim yetkisi verme

Şimdi sahipliğini aldığınız dosyada değişiklik yapabilmek için gerekli izinleri almanız gerekiyor. Bunun için dosyaya sağ tıklayın. Özellikler‘ i seçin ve az önce olduğu gibi Güvenlik sekmesini açın. Bu kez bu sekmedeki Düzenle butonuna tıklayın.


Açılan penceredeki Ekle butonuna tıklayın.

Seçilecek nesne adlarını girin bölümüne kullanıcı adınızı yazın. Tamam butonuna tıklayın.

Grup ya da kullanıcı adları bölümüne kullanıcı adınız eklenmiş durumda. Alt taraftaki izinler bölümünden Tam denetim‘ i seçerek bütün izinleri alın ve Tamam butonuna tıklayın. Artık işlem yapmak istediğiniz dosya üzerindeki Okuma, Yazma, Değiştirme gibi bütün yetkilere sahip oldunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*