Windows Hosts Dosyasından Programsız Web Site Engelleme

Windows işletim sistemi kurulu olan bir bilgisayarda harici bir program kullanmadan istediğiniz web sitelerine erişimi engelleyebilirsiniz. Bunu çocuğunuzun girmesini istemediğiniz sitelere erişimini önlemek için kullanabilirsiniz. Şirket bilgisayarından çalışma saatleri içinde sosyal medya sitelerine girişi engellemek istiyor olabilirsiniz. Eğer sosyal medya sitelerinde çokça vakit geçiriyorsanız ve farkında bile olmadan o siteleri gün içinde tekrar tekrar ziyaret ediyorsanız kendiniz için de kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Bu sayede değerli olan zamanınızı daha farklı işler için kullanabilirsiniz.

Öncelikle bu yöntemle engellenecek sitelerin adreslerini bilmeniz ve onu Windows hosts dosyasına kaydetmeniz gerekiyor. Yani sadece sizin daha önceden girdiğiniz siteleri erişim engellenmiş olacak. Hosts dosyasına eklediğiniz adresler silinmediği müddetçe o sitelere ulaşılması mümkün olmayacaktır. Bu yöntem kapsamlı bir engelleme imkanı sunmamaktadır. Zararlı sitelere girişi kapsamlı bir şekilde tamamen engellemek istiyorsanız bu konu için üretilmiş programları kullanmanız gerekecektir.

Windows hosts dosyasından site engelleme

Öncelikle windows hosts dosyasını düzenlemek için kullanıcı hesabınıza yetki vermeniz gerekmektedir. Bunun için https://bubilgi.net/windows-sistem-dosyasinda-degisiklik-nasil-yapilir/ adresindeki yazıdan faydalanabilirsiniz. Hosts dosyası Windows C:\ de kurulu ise aşağıdaki adreste yer alır.

C:\Windows\System32\drivers\etc

Öncelikle düzenleme yetkisini aldıktan sonra şu adımları uygulamanız yeterli olacaktır. Dosyaya çift tıklayın ve not defteri ile açın.

Dosyanın düzenlenmemiş hali yukarıdaki gibidir. Engellemek istediğiniz web sitelerini her satıra bir adres olacak şekilde dosyanın sonuna ekleyebilirsiniz. Örneğin Facebook için engelleme yapacaksınız dosyayı aşağıdaki gibi düzenleyip kaydedin.

127.0.0.1 yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak engellenecek site adresini yazın. Her site için bir alt satıra geçerek aynısını tekrarlayın. Siteye ulaşımı engellemek için başına www. olacak ve olmayacak şekilde eklemenizi tavsiye ederim. Ayrıca mobil site için m. eklemeniz yerinde olacaktır. Erişim engelini kaldırmak için eklediğiniz satırları silmeniz yeterli olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*