Windows Bilinmeyen Dosya Türlerini Açma

Bilgisayar kullanıcıları olarak her gün farklı uzantılardaki dosyalarla karşılaşıyoruz. Çok sayıda dosya türü bulunuyor. Bir mp3 dosyasını ya da bir pdf dosyasını nasıl açacağımızı hepimiz biliyoruz. Fakat çok sık karşılaşmadığımız .eps benzeri dosya uzantılarını nasıl açacağınız konusunda bir fikriniz bulunuyor mu? Bu yazıda farklı ve bilinmeyen dosya uzantısına sahip dosyaları nasıl açabileceğinize değindim.

Elimizde açmanız gereken bir dosya var ve ona çift tıkladığınızda otomatik olarak açılmıyor. Windows un dosyayı açmak için önerdiği programlarla da dosyayı görüntülemeyi başaramıyorsunuz. Merak etmeyin dosyayı açmanın bir yolu mutlaka bulunur.

Şimdi bilinmeyen bir dosya türünü açmak için ne yapmamız gerektiğine bakalım. Öncelikle dosyayı çift tıklayın sonrasında Windows un önerdiği program ya da programlarla açmayı deneyin belki bilgisayarınızda o dosyayı açabilecek program bulunuyor olabilir. Eğer dosyayı istediğiniz biçimde görüntüleyemiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

1- Filext veritabanında arama yapma

Elinizde Windows tarafından bilinmeyen dosya türünde bir dosya bulunuyorsa onu açmak için önereceğim ilk yöntem Filext veritabanında küçük bir araştırma yapmak olacaktır. Bunun için filext.com adresine gidin.

Sitenin Türkçe dil desteği olduğu için kullanımında bir zorluk yaşayacağınızı düşünmüyorum. Sağ üst köşede yer alan arama kutusuna bulmak istediğiniz dosya türünü aratın. Dosya türüyle ilgili bilgiler ve onu hangi programlarla açabileceğiniz karşınıza gelecektir. EPS dosyalarının Adobe Illustrator programına ait bir dosya türü olduğu bilgisi karşımıza çıkmıştır. Bu dosya türünüm Adobe Illustrator. Adobe Photoshop, Xnview gibi programlarla açabileceğimiz bilgisine ulaşıyoruz.

Filext 50000 den fazla dosya türünü tanıyan ve bu dosya türleriyle ilgili bilgiler içeren bir site. Bunun yanında sitenin anasayfasında yer alan dosya sürükleme bölümü sayesinde elinizdeki dosyayı başka bir programa ihtiyaç duymadan açabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bilgisayarınızda yer alan dosyayı bu alana sürükleyip bırakmaktır.

2- İnternette araştırma yapmak.

Eğer hala elinizdeki dosyayı nasıl açabileceğinizi bulamadıysanız küçük bir araştırmayla dosyanızı açabilirsiniz. Bunun için google arama motorunda dosya türüyle ilgili aramalar yapmanız gerekecektir. Örneğin Eps dosyası nasıl açılır, eps dosya türü gibi aramalar yapmanız gerekecektir. Eğer Türkçe dilinde sonuca ulaşamadıysanız eps File type, eps file extension, how to open eps file gibi aramalarla istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*