Windows Bilgisayar Ekran Yönünü Değiştirme Döndürme Çevirme

Windows 10 ya da 11 ile kullandığınız bilgisayarınızda ekran yönünü başka bir yazılıma ihtiyaç duymadan değiştirebileceğinizi biliyor musunuz? Bilgisayarınızda ekran yönünü 4 farklı şekilde döndürme imkanınız bulunmaktadır. Ekran yönünü çevirme işlemi için bu yazımız size faydalı olacaktır. Özellikle dönebilen bir monitöre sahipseniz bu özellik oldukça işinize yarayabilir. Bilgisayarlar genellikle yatay olarak kullanılır. Ama dediğimiz gibi dikey olarak kullanılabilen bir monitöre sahipseniz Windows ayarlarından yapabileceğiniz bir değişiklik sayesinde bilgisayarınızın monitörünün ekranı çevirerek dikey olarak kullanma imkanına da sahipsiniz.

Bilgisayar ekranınızı yatay ya da dikey olarak ayarlamak için Ayarlar aracını kullanmanız gerekiyor. Bu aracı Windows arama kutusuna Ayarlar yazarak açabilirsiniz. Burada açılan pencerede Sistem başlığı altında yer alan Ekran seçeneğine tıklayın. Bu bölümü açmanın bir diğer yolu ise masaüstünde boş bir alanda sağ tıklayarak Görüntü ayarları seçeneğine tıklamaktır. Açılan pencerede biraz alt kısma doğru indiğinizde Ekran yönü seçeneğini göreceksiniz. Buradaki açılır kuta 4 farklı seçenek yer almaktadır. Bunlardan sizin için uygun olanı seçebilirsiniz. Burada yer alan seçenekler

  • Yatay
  • Dikey
  • Yatay (döndürülmüş)
  • Dikey (döndürülmüş)

olarak karşınıza çıkacaktır. Sizin için uygun olan seçeneği deneyerek bulabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra bilgisayarınız 15 saniye geriye saymaya başlayacaktır. Eğer değişiklikleri koru butonuna tıklarsanız yaptığınız değişiklik kaydedilecek ve ekran yönü değiştirilmiş olacaktır. Geri al butonuna tıklarsanız değişiklik geri alınacak ve ekran yönü çevirme işlemi iptal olacaktır.

Windows işletim sistemi ile kullandığınız bilgisayarınızda ekran yönünü çevirme işlemi bu kadar kolaydır. Ekran yönünü çevirmek için Ctrl + Alt + Yön tuşu kısayollarını da kullanabilirsiniz. Örneğin

  • Ctrl + Alt + ↓ ekranı ters çevirir
  • Ctrl + Alt + ekranı yatay haline çevirir
  • Ctrl + Alt +   ekranı sağa döndürür
  • Ctrl + Alt +   ekranı sola döndürür

Bu kısayol tuşları her grafik kartıyla çalışmayabilir. Örneğin ben kendi bilgisayarımda bu yöntemi kullanarak ekran yönünü değiştiremedim. Siz deneyerek sizin için bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*