Windows 11 Özellikleri ve Öncekilerden Farkları

Windows 11 özellikleri nelerdir ve önceki işletim sistemlerinden farkları var mıdır gibi soruların cevabını bu başlık altında bulacaksınız. Windows 11 birçok yeni ve işlevsel özellikle kullanıcılara sunulmuş olan bir işletim sistemidir. Windows 11 işletim sistemi, Microsoft firması tarafından geliştirilip sunulmuştur. Windows 11 işletim sistemi ilk olarak 5 Ekim 2021’de piyasa ile buluşmuştur. Windows 11 ayrıca Windows 10 sürümü için ücretsiz yükseltme olanağı sunmuştur.

2015’ten itibaren Windows 11 işletim sistemi Windows ürünleri içinde ilk büyük olan sürümdür. Windows 11 özellikleri dolayısıyla Windows 10 işletim sistemine birçok yenilik katmıştır. Windows 11 işletim sistemi kullanıcılar için kolay bir kullanım ve yüksek bir esneklik sağlayan tasarıma sahiptir. Ayrıca Windows 11 işletim sistemi yeni tasarımı ile güvenlik güncellemeleri altyapısına da sahiptir. Microsoft Store’da Windows 11 için yeniden tasarlanmıştır diyebiliriz.

Windows 11 Özellikleri

Windows 11 Özellikleri ve Öncekilerden Farkları

Windows 11 özellikleri sebebiyle kullanıcılara birçok konuda yenilik ve konfor sunmaktadır. Bu işletim sisteminde arayüz yeni bir tasarıma kavuşmuştur. Windows 11 özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

 • Gölgeler, yarı bir saydamlık, yeni renk paletleri, kullanıcılar için arayüze eklenen özelliklerdir.
 • Bu yeni işletim sisteminde görev çubuğu seçeneği ise  varsayılan olarak eklenmiştir.
 • Windows 11 işletim sisteminde Windows 10 ve Windows 8 tarafından kullanılan başlat menüsü canlı döşemelerin yerine sabitlenmiş özelliği ile yeniden tasarıma kavuşmuştur.
 • Yine Windows 10 işletim sisteminin getirdiği bir diğer özellik ev görünümü de yenilenmiş ve her bir sanal masaüstü için ayrı bir duvar kağıdı verme özelliğine kavuşmuş olmasıdır.
 • Bu yeni işletim sisteminde pencere yakalama işlevi de yeni özelliklere kavuşmuştur.
 • Windows 11 işletim sistemi ayrıca yeni tip yazı modellerine de kavuşmuştur. Bu yeni ve modern işletim sistemi kullanıcıların konforunu arttıracak daha birçok özelliğe sahiptir.
 • Windows 11 özellikleri saymak ile bitmeyecek kadar fazladır. Windows 11 işletim sistemi simgeler, animasyon ve araçlar konusunda da birçok yeni değişikliğe sahiptir.
 •  Ayrıca dosya gezgini ile Windows ayarları konusunda da çok yenilik getirilmiştir.

Windows 11 İşletim Sistemi

Windows 11 özellikleri ile birlikte önceki işletim sistemleri ile kıyaslandığında kullanıcılarına birçok yeni özellik sunacak şekilde tasarlanmıştır. Bu yeni özellikler kullanıcıları birçok konuda memnun etmektedir. Windows 11 işletim sisteminin getirdiği bu yeniliklere genel olarak örnek verecek olursak bunlar:

 • Windows 11 işletim sistemi ile arayüz yeniden tasarlanmış ve kullanıcılar için daha işlevsel ve kolay kullanılabilir hale getirilmiştir.
 • Windows 11 işletim sistemi kullanıcılara birçok sosyal özellik sunmaktadır.
 • Windows 11 işletim sistemi kullanıcı güvenliğini üst düzeye taşıyacak özelliklere sahiptir.
 • Windows 11 işletim sistemi hem güvenlik hem de erişebilirlik güncellemelerine sahip bir yapıda piyasaya sunulmuştur.
 • Windows 11 işletim sistemi daha işlevsel, daha hızlı kullanım için birçok performans iyileştirmesini içermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*