Windows 11 Bilgisayarda Sesle Yazı Yazma

Windows 11 in belki daha önce duymadığınız özelliklerinden biri de sesle yazı yazma özelliğidir. İhtiyacınız olan tek şey bir mikrofon. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız dahili bir mikrofonu büyük ihtimalle bulunuyordur. Masaüstü bilgisayarınızda ise kullandığınız kulaklığın vs mikrofonunu kullanarak ya da bir mikrofon ekleyerek konuşmalarınızı kolay bir şekilde yazıya çevirebilirsiniz. Örneğin uzun bir konuşmayı yazıya çevirmeniz gerekiyorsa bu özelliği mutlaka deneyin. Bazı eksikler, hatalar olsa bile bunları düzeltme imkanınız nasılsa bulunuyor. PC sesle yazı yazma için harici bir programa ihtiyacınız bulunmuyor. Bu özellik Windows 11 de dahili olarak bulunmakta ve Türkçe dilini desteklemektedir. Şu an Windows 10 kullanmadığım için test etme imkanım olmadı fakat Windows 10 sanırım Türkçe diline destek sunmuyormuş. Windows 10 kullanıcıları deneyip yorum kısmında sonucu söylerlerse sevinirim.

Windows 11 sesle yazı yazma uygulaması
Windows 11 sesle yazı yazma uygulaması

Konuşmayı yazıya çevirmek için öncelikle Not defteri, ve Microsoft Word gibi bir yazı yazma programını açmanız gerekiyor. Yani bir yazı ekranını açmanız gerekiyor bu ekran tarayıcınızın adres çubuğu veya WordPress in yazı alanı gibi yazı yazılabilecek her hangi bir yer olabilir. Sonrasından klavyenizden Windows tuşu + H kısayol tuşlarına basın küçük bir pencere açılacaktır. Bu pencerede dinleniyor şeklinde ifade gözüküyorsa konuşmaya başlayabilirsiniz. Eğer kayıt başlamadıysa  mikrofon butonuna tıkladığınızda bilgisayar sizin söylediklerinizi yazıya çevirmeye ve otomatik olarak yazmaya başlayacaktır.

Bilgisayarınızda sesli yazma işlemi için yapmanız gerekenler bu kadar. Ben yaptığım testlerde sesle yazma işini ilgili programın güzel bir şekilde yaptığına şahit oldum. Bu nedenle bu özelliği henüz duymamış olan okuyucularımla paylaşmaya karar verdim. Umarım işinize yaramıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*