Windows 10 Deneyim Dizini Puanı Bulma

Daha önce Windows 7 kullandıysanız deneyim dizini puanına aşinasınız demektir. Deneyim dizini kullanıcıların bilgisayar performansını bulmasının hızlı bir yöntemidir diyebiliriz. Windows deneyim dizi puanını Bilgisayarım’a sağ tıklayarak Özellikler seçeneğinden öğrenebilirsiniz. Bu özellik Windows 8.1 ile birlikte kaldırıldı.

Windows 10 kullanıcıları yazımda anlatacağım yöntem sayesinde bu puanları öğrenebilirler. Windows deneyim dizini bilgisayarınızın genel performansını ölçmek için Windows sistem değerlendirme aracını yani WinSAT’ı kullanır. Bu araç Windows 10’da da mevcuttur. Bu deneyim dizini puanına Windows 10 kullanan bir bilgisayarda da hala ulaşabiliyor olduğunuz anlamına gelir.

Windows 10 Deneyim Dizini puanını bulma

Bu işlem için farklı metotlar bulunsa da ben sizinle en pratik yöntemi paylaşmak istiyorum. Windows 10 yüklü bir bilgisayarda deneyim dizini puanına ulaşmak için Winaero WEI Tool adlı ücretsiz, küçük araçtan faydalanacağız.

Kurulum gerektirmeyen aracı bilgisayarınıza indirip çalıştırdığınızda deneyim dizini puanınızı anında görebilirsiniz. Benim en düşük puanım 5.1 olarak çıktı. Bu ekran kartımın çok güçlü olmadığı anlamına geliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*