Windows 10 11 Bilgisayarı Kapatma Kısayol Simgesi Oluşturma

Bilgisayarımızla işimiz bittiğinde bir sonraki kullanıma kadar kapatmayı tercih ederiz. Bilgisayarı kapatmak için başlat menüsünde yer alan güç seçeneklerinden Bilgisayarı kapat seçeneğini kullanmaktayız. Peki bilgisayarı kapatmak için bir kısayol simgesi oluşturabileceğinizi ve başlat menüsüyle hiç uğraşmadan bilgisayarınızı bu simgeye çift tıklayarak kapatabileceğinizi söylesem. Bilgisayarı kapatmanın ya da yeniden başlatmanın, uyku moduna almanın, hazırda bekletmenin ve kilitlemenin en hızlı yöntemi bir kısayol simgesi oluşturmaktan geçiyor. Şimdi pc kapatmak için kısayol simgesi oluşturmayı ve bunun için hangi komutu kullanmamız gerektiğine bir bakalım. İşletim sisteminizin Windows 10 ya da Windows 11 olması bir şeyi değiştirmiyor. Her iki işletim sisteminde de aynı adımları geçerek bilgisayarı kapatma kısayol simgesi oluşturabilirsiniz.

Öncelikle masaüstünde boş bir alanda sağ tıklayın ve menüden Yeni > Kısayol seçeneğine tıklayın.

Sonrasında karşınıza çıkacak olan ekranda Öğenin konumunu yazın bölümüne

komutunu yazarak sonraki butonuna tıklayın.
Varsayılan olarak kısayol shutdown olarak adlandırılacaktır. Bu ekranda Bu kısayol için bir ad yazın kutusuna Bilgisayarı Kapat gibi bir ad belirleyin bu adımda tercih size kalmıştır. Son butonuna tıkladığınızda işlem tamamlanacak ve bilgisayarı kapatma kısayol simgesi oluşturulacaktır. Artık bu oluşturulmuş olan simgeye çift tıkladığınızda bilgisayarınız kapatılacaktır.
Oluşturduğunuz kısayolun simgesini değiştirmeniz mümkündür. Bunun için dosyaya sağ tıklayın ve menüden Özellikler seçeneğine tıklayın.
Özellikler penceresinde yer alan Simge Değiştir seçeneğine tıklayın.
Simge değiştirme ekranında uygun bir simge buluyor. Kırmızı renkli bu güç simgesini kullanmayı tercih edebilir ya da isteğinize göre internetten bulabileceğiniz başka bir simgeyi kullanmayı tercih edebilirsiniz.
Hepsi bu kadar. Bilgisayarı kapatma simgesi oluşturmayı ve bunun için hangi komutu kullanmamız gerektiğini öğrendik. Şimdi Yeniden Başlatma gibi diğer işlemler için kullanılması gereken komutlara bakalım. Bu komutları kullanarak bilgisayarı kapatmanın dışında kalan işlemleri de bir kısayol simgesiyle halledebilirsiniz.
  • Yeniden Başlat Shutdown.exe / r / t 00
  • Uyku moduna geçir rundll32.exe powrprof.dll, SetSuspendState 0,1,0
  • Bilgisayarı kilitle Rundll32.exe Kullanıcı32.dll, LockWorkStation
  • Hazırda beklet rundll32.exe PowrProf.dll, SetSuspendState

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*