WebCopy ile Web Sitelerini İndirerek Çevrimdışı Görüntüleyin

Sizin için önemli olan ve düzenli olarak ziyaret etiğiniz bir web sitesine internet bağlantınız olmadığı durumlarda ulaşabilmek istiyorsanız siteyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu şekilde bilgisayarınıza kaydettiğiniz bir siteyi çevrimdışı olarak görüntülemeniz mümkün olacaktır. Web siteleri sürekli olarak değişmekte ve güncellenmekte. Ziyaret ettiğiniz bir sitenin bir sonraki ziyaretinizde bile aynı şekilde kalmama ihtimali yüksektir. Bir siteyi bu günkü haliyle arşivleme düşünceniz varsa bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Bir sayfayı kaydetmek istediğimizde kullandığımız tarayıcı menüsünde yer alan Kaydet/ Farklı Kaydet seçeneklerini kullanıyoruz. Eğer sitenin tamamını veya belirlediğiniz bir kısmını içerdiği bütün ögelerle birlikte kaydetmek istiyorsanız Cyotek tarafından üretilmiş olan WebCopy adlı ücretsiz programı denemenizi tavsiye ediyorum.

WebCopy ile bir sitenin tamamını bilgisayarınıza indirin

web sitesi indir kaydet webcopy

WebCopy bir web sitenin Html kodlamasını inceleyecek ve sitenin diğer sayfalarına, resimlere, videolara, belgelere ulaşarak hepsini kaydetmeye çalışacaktır. WebCopy bir sitenin tamamını tarayabilir ve bulduğu her şeyi bilgisayarınıza indirebilir.

Yoğun olarak JavaScript benzeri diller kullanılarak oluşturulmuş etkileşimli web sitelerini kaydetme konusunda başarısız olması mümkündür. WebCopy bir siteyi tarayıcıda o an görüldüğü şekilde kopyasını indirir. Bir sitenin kaynak kodlarına ulaşıp onları indirmeyeceğini unutmayın. Statik bir site değilse indirdiğinizde istediğiniz şekilde çalışmayabilir. Bu nedenle WebCopy ile yazı, resim gibi ögelerden oluşan dinamik ögeler içermeyen siteleri indirmeyi tercih etmelisiniz.

WebCopy ile site kaydetme

  • WebSite kutusuna kaydetmek istediğiniz web sitesinin adresini girin.
  • Save Folder bölümünden sitenin kaydedileceği dizini seçin. Bir değişiklik yapmazsanız site adresine göre bir klasör otomatik olarak oluşturulacaktır. Örneğin site adresinin ipucum.net olduğunu düşünürsek C:\Downloaded Web Sites\ipucum.net klasörü içine kaydedilecektir.
  • Project menüsünde yer alan Copy Website seçeneğine tıkladığınızda veya F5 kısayol tuşuna bastığınızda web sitesi indirilmeye başlayacaktır.
  • İndirme işlemi bittiğinde bir rapor sunulacaktır.
  • Projenizi kaydetmek isterseniz File menüsündeki Save seçeneğini ya da Ctrl+S kısayol tuşlarını kullanın.

Programın web sitesi https://www.cyotek.com/cyotek-webcopy

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*