Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

W tegorocznych wyborach weźmie udział ponad 50 krajów. Jak będzie wyglądać demokracja? – Narodowy

/
/
/
35 Views

W 2024 r. w ponad 50 krajach, w których zamieszkuje połowa światowej populacji, odbędą się wybory krajowe, ale liczba obywateli korzystających z prawa do głosowania niekoniecznie jest dobrą wiadomością. Wygląda na to, że ten rok wystawi na próbę nawet najsilniejsze demokracje i wzmocni ręce przywódców o autorytarnych poglądach.

Od Rosji, Tajwanu i Wielkiej Brytanii po Indie, Salwador i RPA, konkursy prezydenckie i legislacyjne mają ogromne konsekwencje dla praw człowieka, gospodarki, stosunków międzynarodowych i perspektyw pokoju w niestabilnym świecie.

W niektórych krajach głosowanie nie będzie ani wolne, ani uczciwe. W wielu przypadkach ograniczenia nałożone na kandydatów opozycji, zmęczony elektorat oraz potencjał manipulacji i dezinformacji sprawiły, że los demokracji stał się głównym tematem kampanii.

Możliwy rewanż między prezydentem Joe Bidenem a jego poprzednikiem Donaldem Trumpem jest wysoko w kalendarzu wyborczym; Listopadowe zwycięstwo Trumpa jest być może największą dziką kartą na świecie. Jednak wcześniejsze głosowanie o wysokiej stawce będzie także miernikiem „nastroju niezadowolenia, niecierpliwości i niepokoju” wśród szerszego elektoratu, powiedziała Bronwen Maddox, dyrektor londyńskiego think tanku Chatham House.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Wybory na prezydenta Tajwanu i liczącą 113 członków legislaturę odbędą się w sobotę pod silną presją ze strony Chin, przez co ich wynik będzie ważny dla większości regionu Azji i Pacyfiku, a także Stanów Zjednoczonych.

Pekin ponowił groźbę użycia siły militarnej w celu aneksji samorządnej wyspy, którą uważa za swoje własne terytorium, i nazwał wybory wyborem między wojną a pokojem. Żaden z trzech czołowych kandydatów na prezydenta nie wyraził chęci wystawiania na próbę determinacji Chin poprzez ogłoszenie niepodległości Tajwanu.

Jednak przywódca William Lai, który jest obecnie wiceprezydentem Tajwanu, zapowiedział wzmocnienie obronności wyspy, a jego zwycięstwo może zwiększyć napięcia w cieśninie. Opozycyjna Partia Nacjonalistyczna, czyli Kuomintang, jest bardziej posłuszna Pekinowi niż Demokratyczna Partia Ludowa Lai.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „APEC 2023: Trudeau twierdzi, że Xi Jinping kierowanie „państwem autorytarnym” to „fakt”


APEC 2023: Trudeau twierdzi, że kierowanie przez Xi Jinpinga „państwem autorytarnym” to „fakt”


23 miliony mieszkańców Tajwanu w przeważającej mierze opowiada się za utrzymaniem faktycznej niepodległości wyspy w drodze samorządu. Dlatego też kwestie wewnętrzne, takie jak mieszkalnictwo i opieka zdrowotna, prawdopodobnie odegrają decydującą rolę w wyścigu prezydenckim.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

LIDERZY STARAJĄ SIĘ ZWIĘKSZYĆ CHWYT

Premier Bangladeszu Szejk Hasina, najdłużej urzędująca przywódczyni na świecie, wygrała w poniedziałek czwartą kadencję z rzędu w wyborach zbojkotowanych przez partie opozycji i naznaczonych przemocą. Partia Hasiny, Liga Awami, została wybrana ponownie przy niskiej frekwencji wynoszącej 40%, a stłumienie sprzeciwu może wywołać niepokoje polityczne.

W Indiach, najludniejszym kraju świata, do połowy 2024 r. odbędą się wybory powszechne, w których premier Narendra Modi z prawicowo-nacjonalistycznej hinduskiej partii Bharatiya Janata zostanie wybrany na trzecią kadencję z rzędu.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Szczyt APEP: Trudeau podkreśla potrzebę współpracy na rzecz gospodarki, klimatu i demokracji”


Szczyt APEP: Trudeau podkreśla potrzebę współpracy na rzecz gospodarki, klimatu i demokracji


Dla swoich zwolenników Modi jest politycznym outsiderem, który uporządkował sprawy po dziesięcioleciach korupcji i przekształcił Indie we wschodzącą potęgę światową. Krytycy twierdzą, że pod jego rządami ataki na prasę i wolność słowa, a także ataki hinduskich nacjonalistów na mniejszości religijne stały się bezczelne.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Innym przywódcą pragnącym zachować władzę jest prezydent Salwadoru Nayib Bukele, który zdobył szerokie poparcie dzięki wykorzystaniu uprawnień nadzwyczajnych do agresywnego rozprawienia się z niezwykle brutalnymi gangami ulicznymi.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

Sąd Najwyższy, składający się z nominatów jego partii, zezwolił Bukele na kandydowanie 4 lutego, pomimo konstytucyjnego zakazu sprawowania prezydentury przez dwie kadencje z rzędu. Chociaż zagraniczne rządy krytykowały zawieszenie niektórych praw obywatelskich, nie oczekuje się, że Bukele stanie w obliczu poważnej konkurencji.

KAMIENIE MILOWE I WIĘCEJ

Meksyk przygotowuje się do wyboru swojej pierwszej kobiety na prezydenta 2 czerwca – może to być była burmistrz Meksyku Claudia Sheinbaum, protegowana prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora, lub były senator opozycji Xochitl Galvez. Zwycięzca będzie rządził krajem, w którym panuje przerażająca przemoc narkotykowa i coraz potężniejsza armia.

Wyborcy w Indonezji, największej demokracji w Azji Południowo-Wschodniej, wybiorą 14 lutego następcę prezydenta Joko Widodo. Sondaże wskazują na zacięty wyścig pomiędzy prawicowym nacjonalistą, ministrem obrony Prabowo Subianto, a kandydatem partii rządzącej, byłym gubernatorem Jawy Środkowej Ganjarem Pranowem.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Tkanina demokracji „może zacząć się rozrywać”, jeśli nie będą przestrzegane zasady międzynarodowe: Ambasador Kanady przy ONZ


Tkanina demokracji „może zacząć się rozrywać”, jeśli nie będą przestrzegane zasady międzynarodowe: ambasador Kanady przy ONZ


Kandydat Subianto jest synem ustępującego przywódcy Widodo, co budzi spekulacje na temat powstającej dynastii. Jednak każdy zwycięzca oznaczałby kontynuację skażonej korupcją polityki, która dominowała w Indonezji od upadku dyktatury Suharto w 1998 roku.

Podczas wyborów parlamentarnych w Pakistanie, które odbędą się 8 lutego, także wybitni politycy będą pod czujnym okiem potężnej armii kraju. Były premier Imran Khan, popularny działacz opozycji, przebywa w więzieniu, a urzędnicy wyborczy uniemożliwili mu kandydowanie.

Jego rywal, trzykrotny premier Nawaz Sharif, przywódca Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej, został dopuszczony do zakwestionowania wyborów po odrzuceniu jego zarzutów o korupcję. Kandyduje także Pakistańska Partia Ludowa, na której czele stoi były minister spraw zagranicznych Bulawal Bhutto Zardari.

Analitycy twierdzą, że wybory prawdopodobnie doprowadzą do powstania chwiejnego rządu. Głosowanie może zostać opóźnione ze względu na gwałtowne pogorszenie stosunków z kontrolowanym przez talibów sąsiednim Afganistanem i śmiertelnymi atakami na pakistańskie siły bezpieczeństwa.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Populizm zyskał popularność w Europie, gdy kontynent doświadczył niestabilności gospodarczej i masowej migracji z innych miejsc. Czerwcowe wybory do parlamentu 27-narodowej Unii Europejskiej będą sygnałem, czy tradycyjne partie będą w stanie pokonać populistycznych rywali, z których wielu jest sceptycznych wobec wojskowego wsparcia Ukrainy.

Zeszłoroczne wybory krajowe przyniosły mieszane sygnały: Słowacja wybrała prorosyjskiego populistę na premiera Roberta Fico, ale wyborcy w Polsce zastąpili konserwatywny rząd koalicją kierowaną przez centrowego Donalda Tuska.

Mujtaba Rahman z firmy doradztwa politycznego Eurasia Group przewidział, że zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego nie przyniosą populistycznej większości, ale „centrum straci pozycję w porównaniu z ostatnim głosowaniem” w 2019 r.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Śmiertelny zamach stanu wywołuje panikę w Sudanie po kilkudziesięciu zabitych


Śmiertelny zamach stanu wywołuje panikę w Sudanie po kilkudziesięciu zabitych


W Wielkiej Brytanii, będącej byłym członkiem UE, populizm znalazł wyraz w referendum w sprawie Brexitu w 2016 r. i burzliwej kadencji byłego premiera Borisa Johnsona. W tegorocznych wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii rządzący konserwatyści zmierzą się z centrolewicową Partią Pracy, która w sondażach ma zdecydowaną przewagę, dążąc do odzyskania władzy po 14 latach.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

WYZWANIA DEMOKRACJI W AFRYCE

Zmiany klimatyczne, zakłócenia w dostawach zboża spowodowane wojną na Ukrainie oraz rosnące zainteresowanie Chin i Rosji to tylko niektóre z sił zmieniających oblicze Afryki, najszybciej rozwijającego się kontynentu świata.

Od 2020 r. w ośmiu krajach Afryki Zachodniej doszło do wojskowych zamachów stanu, w tym w Nigrze i Gabonie w 2023 r.

Senegal uważany jest za bastion stabilności w regionie. Teraz, gdy prezydent Macky Sall ustępuje ze stanowiska, wybory w jego kraju zaplanowane na 25 lutego są postrzegane jako oznaka odporności politycznej kraju.

Zwolennicy lidera opozycji Ousmane Sonko oskarżają rząd o próbę powstrzymania go przed prowadzeniem serii spraw sądowych, które wywołały śmiertelne protesty. Wybory prezydenckie mogą „oznaczać powrót do norm z poprzednich lat lub sygnalizować długoterminową zmianę w kierunku bardziej niestabilnej polityki” – powiedział analityk Eurasia Group Tochi Eni-Kalu.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

W Republice Południowej Afryki wybory do organów legislacyjnych zaplanowane na maj–sierpień rozgrywają się w politycznym kontekście poważnego kryzysu gospodarczego, niszczycielskich przerw w dostawie prądu i stopy bezrobocia wynoszącej prawie 32%. Przezwyciężenie rozczarowania wyborców będzie wyzwaniem dla od dawna dominującego Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

AKN sprawuje prezydenturę i większość w parlamencie od upadku rasistowskiego systemu apartheidu w kraju w 1994 r., ale wcześniej szanowana organizacja otrzymała mniej niż połowę głosów w wyborach lokalnych w 2021 r.

Jeśli poparcie spadnie poniżej 50 proc., partia będzie musiała utworzyć koalicję dla parlamentarzystów, aby ponownie wybrać prezydenta Cyryla Ramaphosę.

Sudan Południowy, najmłodszy kraj świata, planuje przeprowadzić w grudniu pierwsze długo opóźniane wybory. Głosowanie będzie kluczowym kamieniem milowym, ale może być obarczone niebezpieczeństwami i może prowadzić do niepowodzeń w obecnych warunkach.

Nicholas Haysom, który stoi na czele misji ONZ w tym kraju, powiedział w zeszłym miesiącu Radzie Bezpieczeństwa, że ​​szczegóły rejestracji wyborców, plan bezpieczeństwa i sposoby rozstrzygania sporów to brakujące elementy potrzebne do zapewnienia wolnych wyborów, „uważanych za wiarygodne i możliwe do zaakceptowania przez obywateli”. obywatele Sudanu Południowego”

Nie ma wątpliwości, kto wygra marcowe wybory prezydenckie w Rosji. Prezydent Władimir Putin w swoich staraniach o piątą kadencję spotyka się jedynie z symbolicznym sprzeciwem. Jego główni rywale przebywają w więzieniu, na wygnaniu lub nie żyją, a polityk nawołujący do pokoju na Ukrainie został zdyskwalifikowany.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Podobnie jest na Białorusi, na której czele stoi prezydent Aleksander Łukaszenka. Oczekuje się, że pierwsze wybory parlamentarne w kraju odbędą się 25 lutego po stłumieniu przez rząd Łukaszenki protestów przeciwko spornej reelekcji sojusznika Putina w 2020 roku. Tysiące przeciwników przebywa w więzieniach lub uciekło z kraju.

Jednak mimo wszystkich swoich problemów ideał demokracji pozostaje atrakcyjny nawet dla przywódców autorytarnych, stwierdził Maddox.

„Fakt, że zdecydowali się na wybory, pokazuje, że dostrzegają wartość wypowiadania się na temat wolnego głosowania” – stwierdziła.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :