Treesize Free Harddiskteki Klasörlerin Boyutlarını Öğrenin [indir]

TreeSize Free ücretsiz ve taşınabilir sürümü de bulunan ve hızlı bir şekilde diskinizde yer alan dizinleri analiz edebilen bir program. Her ne kadar günümüzün Terabaytlarla ifade edilen harddisklerini doldurmak çok kolay olmasa da programın sitesinde de yazdığı gibi er ya da geç her sabit disk kapasitesini doldurma ihtimaliyle karşı karşıya. Eğer sabit diskiniz dolduysa ya da bir analiz etmek gerektiğini ve gereksiz dosya klasörlerden kurtulma zamanının geldiğini düşünüyorsanız öncelikle diskinizde en çok yer kaplayan klasörlerden başlamalısınız.

Hangi Klasör Ne Kadar Yer Kaplıyor?

treesize free indir, treesize programı

Treesize Free programını indirin ve harddiskinizde veya taşınabilir disklerinizde bulunan klasör ve dosyaları analiz ederek en çok alanı kaplayanları kolaylıkla öğrenin. Programın şu an için Türkçe dil desteği bulunmasa da kullanırken zorlanacağınızı düşünmüyorum.

Programı çalıştırdıktan sonra Dosya menüsünden Select Directory seçeneğine tıklayarak analiz etmek istediğiniz sürücü ya da klasörü seçin. Seçtiğiniz alanın büyüklüğüne de bağlı olmak üzere oldukça hızlı bir şekilde orada yer alan bütün klasör ve dosyalar büyüklüklerine göre sıralanmış bir şekilde listelenecektir. En büyük, sisteminizde en fazla alan kaplayan klasörler listenin başında olacaktır.

treesize windows

Arayüzde yer alan her bir sütunda dizinle ilgili önemli bilgiler yer alır. Dizinin büyüklüğü, içindeki dosya ve klasör sayısı, diskte kapladığı alanın yüzdesi, son düzenleme tarihi. Mouse işaretçisini bir dizinin üzerine getirdiğinizde ise bu sütunlarda yer alanlardan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Menüde View başlığı altındaki Size ile dosya veya klasörler boyuta göre, Allocated Space ile diskte tahsis edilen alana göre sıralanır. File Count seçeneğini aktifleştirmeniz durumunda bir klasörün içinde yer alan toplam klasör ve toplam dosya sayısına göre sıralanmakta.

Treesize Free : https://www.jam-software.com/treesize_free/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*