Telefonunuzu Kumanda Olarak Kullanın

Telefonda kurulu olarak gelen ya da bizim kurduğumuz uygulamaların yardımıyla akıllı telefonumuzu bir çok farklı amaç için bir çok farklı cihazın yerine kullanabiliyoruz. Telefonumuzda yer alan kamerayı fotoğraf makinesi yerine, flaş ışığını ise fener yerine kullanabiliyoruz. Telefonumuz sayesinde hesap makinesine ihtiyacımız kalmıyor. Telefonumuzu pusula olarak kullanıp yönümüzü bulabiliyoruz. Alarm uygulamaları ise çalar saatlerin devrini kapatmış durumda. Bunlar ilk anda aklımıza gelenler. Uygulamaların yardımıyla yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki. Peki telefonunuzu kumanda olarak kullanmak istemez misiniz?

Telefonunuzu Televizyon ve Başka Cihazlar İçin Kumanda Olarak Kullanın

Telefonunuzu bir kumanda olarak kullanabilmeniz için farklı uygulamalar bulunmakta. Bu alandaki en çok tercih edilen ve en başarılı uygulamalardan bir kaç tanesini bu yazıda sizinle paylaşmak istedim. Yazıdaki uygulamalar bir kumanda gibi kullanmanızı sağlar. Bunun için iki farklı yol vardır.

 • Kızılötesi özelliği olan bir telefon, uygulamalar sayesinde kumanda gibi kullanılabilir. Eğer telefonunuzda kızılötesi yoksa bu uygulamalarla onu bir kumanda gibi kullanamazsınız.
 • Telefonunuzda kızılötesi yoksa Wireless sayesinde aynı ağa bağlı olan cihazları telefonunuzla kumanda etmenizi sağlayan uygulamalarla telefonunuzu kumanda olarak kullanabilirsiniz.

Telefonu Kumanda Yapma

SURE Universal Uzaktan Kumanda

Kumanda dendiğinde aklımıza ilk gelen şey Televizyon olsa da SURE Universal Uzaktan Kumanda ile Televizyon ve Uydu Alıcınızın haricinde cihazları da yönetmeniz mümkün. Uygulama sayesinde telefonunuz aşağıdaki cihazları yönetebilecek bir kumanda haline gelecektir.

 • TV, Akıllı TV
 • Setüstü Kutusu
 • Projektör
 • AV Alıcısı
 • Soundbar
 • Disk Oynatıcı ve DVD
 • Klima
 • Ev otomasyonu, Led ışıkları iRobot

Uygulamanın dahil edilmediği TV, Uydu Alıcısı marka/modeli yok denecek kadar az. Fakat televizyonunuz biraz eski modelse desteklenmiyor olma ihtimali bulunuyor. Uygulamayı kullanmak oldukça kolay. Yönergeler sayesinde hızlıca ayarlamaları halledebileceğinizi düşünüyorum.

Android telefon için indir : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tekoia.sure.activities&hl=tr

ZaZA Universal TV Remote

ZaZa Remote test ettiğim ve başarılı bulduğum bir uygulama. Çok sayıda farklı markadaki televizyon, uydu alıcısı, klima, projektör, slr fotoğraf makinesi … cihazlarını  telefonunuzla yönetebilmenizi sağlar. Uygulama 6000 farklı marka ve 80000 farklı cihazı tanımakta.

Android için https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tiqiaa.remote&hl=tr

iOS için https://apps.apple.com/us/app/uni-tv-zaza-remote/id1456205747

AnyMote Universal Remote + WiFi Smart Home Control

Kızılötesi ve Wireless ile telefonunuzu kumanda gibi kullanabilmenizi sağlayan bir uygulama. Sadece televizyon değil çok sayıda markadaki uydu alıcısı, dvd player, Bluray okuyucu, klima gibi cihazları da uygulama aracılığıyla yönetebilmeniz mümkün.

Android için https://play.google.com/store/apps/details?id=com.remotefairy4&hl=tr

iPhone, ipad için https://apps.apple.com/us/app/anymote-smart-universal-remote/id881829455

3 yorum

 1. Merhaba hayırlı bayramlar.Benim evde 3 tane telefon var.Marka ve modelleri:
  general mobile gm 8
  general mobile gm 8 d
  samsung galaksi j6+ sm-j610f bu telefonlar kumanda olur mu?Olursa nasıl yapılır? Zannedersem telefonlar da kızılötesi yok.Kızılötesi indirsem telefonlar kumanda olur mu?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*