Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe güvenlik konusunda büyük bir önem kazanmaya başladı. Günümüzde  casus ve zararlı yazılım sayısının çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Gün geçtikçe bu sayı iyice artış göstermektedir. Bir çoğumuz telefonumuza ve bilgisayarlarımıza bir çok uygulama ve dosya indirmekteyiz. Bu dosyalar veya uygulamalar içinde zararlı, casus yazılımlar olabilmekte. Şimdi son zamanlarda telefon kullanıcılarının çok merak ettiği ve Google’de aratmış olduğu telefondan virüs nasıl temizlenir, telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır? sorularına cevap vereceğiz.

Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir çok telefon kullanıcısı, telefonunda virüs olup olmadığını merak ediyor. Kullanıcıların virüsleri tespit edebilmesi için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Eğer ki telefonunuz çok ağır çalışıyor, bazı verileriniz çalınıyorsa, telefonda kendi kendine işlemler yapılıyorsa telefonda virüs olma olasılığı oldukça yüksek. Eğer ki telefonunuzdan eskisi kadar performans alamıyor ve virüs olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Bir virüs olup olmadığını anlamanın en iyi yöntemi antivirüslerdir. Google Play veya App Store‘den bunları bulabilir indirebilirsiniz. Bazıları ücretli bazıları ücretsiz bir şekilde hizmet vermekte. Sizde virüs olup olmadığını merak ediyor ve şüpheleriniz var ise bu antivirüs uygulamalarını indirip, tam bir tarama gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefonunuza bulaşan virüs belli bir noktadan sonra kendisini belli etmeye başlar. Sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan kendini belli etmeye başlar. Telefonda yavaşlama olur, uygulamalarda veya işlemlerinizde çeşitli farklılıklar olur. Yani bir şekilde anlarsınız bu durumu, kendisini belli eder. Ancak bunu anlamak kadar bu virüsü temizlemekte oldukça önem arz etmekte. Telefonuna virüs bulaştığını öğrenen kişiler çok fazla telaşa kapılıyorlar. Lakin bu durumla karşılaşan kişiler sakin olmalı ve bu virüsü temizlemeye odaklanmalı. Şimdi çok uzatmadan telefondan virüs temizleme yolları nelermiş görelim.

Antivirüs Programı ile Virüsleri Temizlemek

Telefonunuzda virüs olduğunu düşünüyorsanız veya eminseniz ilk yapmanız gereken App Store’den veya Google Store’den bilinen antivirüs programlarını indirmek. Bu programları indirdikten sonra programa gerekli izinleri vermeniz gerekiyor. Bu izinleri verdikten sonra telefonunuzda tarama işlemi yaptırmalısınız. Tarama işlemini yaptırdıktan sonra program eğer ki virüs var ise bunu algılayacak ve silinmesi için gerekenleri size bildirecektir. Böyle bir duruma önerdiğimiz antivirüs uygulamaları şunlardır;

  • Avast Antivirüs
  • Norton 360
  • AVG Mobile Security

    Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?
    Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefondan Virüs Temizleme – Cihazı Sıfırlama

Bazı virüsleri antivirüs uygulamaları temizlemeyebiliyor veya virüs olarak algılamıyor. Çoğu virüs antivirüs sayesinde silinmekte lakin bazıları saklanıyor ve antivirüsler bunları algılayamıyor. Böyle bir durumda bu virüsü temizlemek için tek gereken telefonu sıfırlamak oluyor. Bu işlemin en kötü tarafı sıfırlama işlemi yaptıktan sonra cihazınızdaki tüm ayarların ve verilerin sıfırlanması. Eğer ki telefonunuza antivirüs indirdiniz o virüsü silemediyse veya virüsü bulamadıysa telefonunuzu sıfırlamalısınız. Sıfırlamaktan vazgeçmemelisiniz. Virüs varsa ilerde başınıza daha ciddi işler gelebilir ve can sıkıcı bir durum alabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*