Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Ryzyko samobójstwa może być wyższe u osób z zespołem policystycznych jajników: badanie – badanie krajowe

/
/
/
22 Views

Z niedawnego badania wynika, że ​​ryzyko prób samobójczych może być zwiększone u osób cierpiących na zespół policystycznych jajników (PCOS), przy czym szczególnie narażeni są młodzi ludzie.

Badanie, opublikowany w poniedziałek w Roczniki chorób wewnętrznychodkryli, że u osób z PCOS ryzyko podjęcia próby samobójczej było 8,47 razy wyższe w porównaniu z kobietami bez tej choroby.

„Odkrycia te podkreślają znaczenie czujności lekarza podczas monitorowania dobrostanu psychicznego i ryzyka samobójstwa u pacjentów, u których zdiagnozowano PCOS” – stwierdzili autorzy badania.

PCOS to jedna z najczęstszych chorób układu hormonalnego rozrodu, dotykająca około 10 procent kobiet w wieku rozrodczym. według Journal of the Canadian Medical Association.

Jest to spowodowane nierównowaga hormonalna może wpływać na owulację, a także powodować problemy menstruacyjne i niepłodność. Może również powodować trądzik, przyrost masy ciała oraz owłosienie twarzy lub ciała.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Według CMAJ nieleczony PCOS może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca i choroby serca.


Kliknij, aby obejrzeć film: Studentka z Alberty uczy inne nastolatki o PCOS w ramach nagradzanego projektu naukowego


Studentka z Alberty edukuje inne nastolatki na temat PCOS w ramach wielokrotnie nagradzanego projektu naukowego


Tajwańska badaczka, która przeprowadziła badanie, chciała także zbadać ryzyko samobójstwa u osób z PCOS. Aby się tego dowiedzieć, zespół badaczy przeanalizował dane z tajwańskiej ogólnokrajowej bazy danych z lat 1997–2012. Do grupy tej włączono ponad 18 000 kobiet w wieku od 12 do 64 lat, u których przed włączeniem do badania zdiagnozowano PCOS, u których nie występowały żadne próby samobójcze.

Po przeanalizowaniu zmiennych, takich jak stan zdrowia psychicznego, dodatkowe problemy zdrowotne i czynniki demograficzne, naukowcy odkryli, że u osób z PCOS ryzyko podjęcia próby samobójczej było większe w porównaniu z kobietami, które nie cierpiały na tę chorobę, ale miały podobne cechy.

Ustalili także, że ryzyko prób samobójczych było 5,38 razy wyższe u nastolatków, 9,15 razy wyższe u dorosłych poniżej 40. roku życia i 3,75 razy wyższe u osób starszych w porównaniu z grupą kontrolną.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Autorzy twierdzą, że do typowych objawów związanych z PCOS należą niepłodność, trądzik, bolesne miesiączkowanie, hirsutyzm i otyłość, „które łącznie mogą przyczyniać się do obniżenia jakości życia” i prowadzić do stresu psychicznego.

Otrzymuj najświeższe informacje na temat zdrowia IQ. Wysyłane na Twój e-mail co tydzień.

Brak równowagi hormonalnej i wahania mogą wpływać na Twój stan emocjonalny. Badanie wykazało, że nieregularne miesiączki i możliwość niepłodności mogą również powodować stres u osób cierpiących na tę chorobę.

Autorzy zauważyli, że ryzyko prób samobójczych u młodzieży z PCOS pozostaje wysokie w porównaniu z grupą kontrolną bez tej choroby. Doszli do wniosku, że może to być związane z utrzymującym się stresem psychicznym, niezadowoleniem z ciała i problemami z reprodukcją w tej grupie wiekowej.


Kliknij, aby obejrzeć film: „Jak rozpoznać objawy zespołu policystycznych jajników”


Jak rozpoznać objawy zespołu policystycznych jajników


„Młodzi ludzie mogą stanąć przed dodatkowymi wyzwaniami, takimi jak bezrobocie, trudności finansowe, problemy w relacjach i obawy dotyczące niepłodności, co może zwiększyć ich podatność na zachowania samobójcze” – twierdzą autorzy.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„PCOS to naprawdę zła diagnoza” – powiedziała Global News Diane Francoeur, dyrektor generalna Towarzystwa Położników i Ginekologów Kanady (SOGC).

„Nie ma w tym nic dobrego. Prawdopodobnie łatwo przybierasz na wadze, masz trądzik, masz więcej włosów, masz nieregularne miesiączki i masz problemy z zajściem w ciążę. A jeśli jesteś starsza i przybierasz na wadze, możesz zachorować na raka endometrium. Więc to wszystko jest złe.”

Francoeur, która nie bierze udziału w badaniu, uznała znaczenie tego typu badań dotyczących zdrowia psychicznego kobiet, zwłaszcza tych z PCOS.

Zauważyła, że ​​możliwości leczenia PCOS są ograniczone (możliwością jest utrata masy ciała i terapia hormonalna). Zauważyła jednak, że kontrola urodzeń jest korzystna dla kobiet cierpiących na tę chorobę.

„Czasami kobiety czują się przygnębione z powodu (napiętnowania)… i dlatego, że nie czują wsparcia” – powiedziała. „Ale kobiety muszą o tym rozmawiać”.

To nie pierwsze badanie, które znajduje związek między PCOS a zdrowiem psychicznym.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Badanie CMAJ dotyczące PSOS opublikowano 29 stycznia, stwierdzono, że depresja i stany lękowe są częste wśród pacjentów cierpiących na tę chorobę.

Z metaanalizy 47 badań wynika, że ​​depresja występowała częściej u pacjentek z PCOS niż u pacjentek bez PCOS. Metaanaliza 27 badań zgłaszających stany lękowe wykazała, że ​​u pacjentów z PCOS ryzyko wystąpienia lęku było wyższe w porównaniu z pacjentami bez tego zaburzenia.

„Zespół policystycznych jajników może mieć negatywny wpływ na obraz ciała i samoocenę, a także wiąże się z częstszym występowaniem zaburzeń odżywiania” – stwierdzono w badaniu.

Chociaż PCOS wiąże się z ryzykiem, Francoeur twierdzi, że wczesna diagnoza choroby może pomóc je złagodzić.


Kliknij, aby obejrzeć film: Niepłodność: rzucanie światła na powszechny problem


Niepłodność: rzucanie światła na powszechny problem


„Dobrą rzeczą w wiedzy na przyszłość jest to, że możesz pomóc kobietom i nastolatkom uniknąć nadmiernego przybierania na wadze” – stwierdziła, ponieważ jest to jeden z kluczowych środków zapobiegawczych przeciwko powikłaniom zdrowotnym w późniejszym życiu.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Z tajwańskiego badania wynika, że ​​potrzebne jest zwiększanie świadomości i destygmatyzacja PCOS w całym społeczeństwie, a także wśród dziewcząt i kobiet.

„Pacjentom z grupy wysokiego ryzyka samobójstwa zaleca się zwrócenie się o pomoc lekarską lub poradę psychologa, psychiatry lub pracownika socjalnego” – stwierdzili autorzy.

© 2024 Global News, oddział Corus Entertainment Inc.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :