REST API Nedir

Yazılım sistemleri arasındaki haberleşmenin sağlanması API sistemleriyle birlikte mümkündür. Örneğin mobil uygulama geliştiren yazılım geliştiricilerinin backend tarafında farklı bir programlama dili kullanmaları gerekebilir. Bu programlama dili üzerinden dönen değerlerin mobil uygulama üzerine aktarılması için ise iletişimin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu iletişimi sağlayan yapılar ise REST, REST API ve API mantığıdır.

REST, Http metotlarını kullanmakta olan, istemci ile sunucu arasındaki iletişimin gerçekleşmesini sağlayan esnek bir yapıda olan bir veri iletişim biçimidir. Bu mimari durumsuz (stateless) olup o anki kullanıcı durum ve geçmişinden habersizdir. REST mimarisi kapsamınca istemci ile sunucu arasında taşınmakta olan veriler üzerinde ekstra başlık bilgileri saklanmamaktadır. İstemci ile ilgili detaylara da yer verilmemiştir.

REST mimarisinin uygulandığı projeler oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Buna göre TEXT, JSON ve XML biçiminde de veriler aktarılabilir. Web servis üzerinde gerçekleştirilecek işlemler HTTP üzerinden çağrılmaktadır.

API Nedir

API, geliştirilen yazılım sistemlerinin belirli işlevlerini başka yazılım sistemleri üzerinde kullanmak için oluşturulan, geliştirilen bir modül sistemidir. Uygulamalar arası haberleşme API ile kolaylıkla sağlanabilir.

REST ile yazılan bir web servis ile çalışmanın yolu URL’dir. Bir URL üzerinden kullanıcılara JSON ya da XML döndürülür. Dönen cevabın parse edilmesiyle birlikte de servis entegrasyonu tamamlanır.

RestFul olarak bir servisin çağrılması için ihtiyaç duyulan yapı URL yapısıdır. Çağrılan URL yapısı üzerinden uygulamalar haberleşerek işlemler de verimli biçimde gerçekleştirilebilir.

PHP İle Flutter Haberleşmesi

Mobil uygulama geliştirirken kullanılan en temel ve yaygın yapılardan biri de Flutter’dir. Java tabanlı olan ve nesne yönelimli programlamaya da uygun olan Flutter çok iyi ve güzel tasarımlarıyla ön plana çıkan bir mobil yazılım aracıdır. Flutter üzerinde gerçekleştirilen mobil uygulamalarda yine API yapısı kullanılarak farklı programlama dilleri üzerinden gerçekleştirilen fonksiyonların çağrılması sağlanabilir.

Backend tarafında localhost sunucuları üzerinde çalışmalarını sürdürmek isteyen kişiler ise PHP programlama dili ile bunu gerçekleştirebilir. PHP tarafında yazılan sistemin Flutter tarafa aktarılması da yine REST API yöntemi ile mevcuttur. İstemci ile sunucu haberleşme mimarisine uygun biçimde gerçekleşen bu sistemin çalışma mantığı şu şekildedir:

Yazılım geliştirici PHP tarafında gerekli sistemi yazar. Flutter tarafında da yine geliştirici tasarımları gerçekleştirerek haberleşme için fonksiyonları oluşturur. Haberleşme için gereken şey ise localhost üzerinden alınacak olan URL yapısıdır. Bu URL yapısında o anki çalıştırılan telefonun ip değeri olması gerekmektedir. Bu ip değeri de belirlendikten sonra Flutter tarafta POST edilecek yapılar kurulur ve URL bu yapılar üzerinde tanımlanır.

PHP ile Flutter arasındaki haberleşme bu şekilde gerçekleştirilir. Oldukça basit ve kullanışlı olan bu yöntem ile birlikte uygulamalar çok rahat biçimde haberleşebilir ve mobil uygulamalar da istenildiği gibi çalıştırılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*