Resimlere Watermark Ekleme Windows Programları

Watermark için Türkçe karşılık olarak Filigran ifadesi kullanılmaktadır. Bu ifadeyi bir resim dosyasının üzerine eklenmiş ve kaynağını (oluşturanı) gösteren logo veya web adresi olarak tanımlayabiliriz. Watermark resim dosyasını izniniz dışında birinin alıp kullanmasının önüne geçmek için kullanılır. Biri resimi alıp kullansa bile dosyanın size ait olduğu görülebilecektir. Android kullanıcıları filigran uygulamaları için https://netbil.net/android-fotograflara-filigran-ekleme-uygulamalari/ adresindeki yazımı okuyabilirler.

Örneğin sahibinden üzerinde yer alan bütün ilanlarda görselin tam orta kısmında yer alan resmi görmenizi çok etkilemeyen şeffaf bir sahibinden.com yazısı olduğunu görebilirsiniz. Shutterstock gibi ücretli stok görselleri satan sitelerinde resimleri satın almadan kullanmanızın önüne geçmek için watermark kullandıklarını farketmişsinizdir. Bunun dışında bir çok web sitesi ve blog içeriklerinin izinsiz kopyalanmasını engellemek için oluşturdukları resimlere site logo veya adreslerini eklemektedir.

Watermark resmin neresine eklenmelidir?

Örneklerde filigranın resmin ortasına eklendiğini farketmişsinizdir. Bu görseli izinsiz kullanmak isteyen birinin işini oldukça zorlaştır. Ortasını bir resim düzenleme programıyla keserse geriye kalan kısım kullanılmaya elverişli olmayacaktır. Köşelerde yer alan watermark’ın resimden daha kolay çıkarılabileceği ortada. Bazıları resimin tek bir yerine değil çok sayıda watermark eklemekte. Bu da görselin ziyaretçi tarafından görülebilmesini zorlaştıran bir durum. Sonuç olarak resmin orta kısmına ilk bakışta aşırı dikkat çekmeyen bir watermark eklemek en mantıklısı gibi gözükse de tercih tamamen size ait.

Ücretsiz Watermark Programları

1- uMark

uMark Windows için tercih edebileceğiniz en iyi Watermark programlarından biridir. Ayrıca programın Mac kullanıcılarının da indirip kurabileceği bir sürümü bulunuyor. uMark ile aynı anda birden fazla resim dosyasına filigran ekleyebilirsiniz. Önceden belirlenmiş 9 konuma filigran ekleyebilirsiniz. Sürükleyip bırakarak filigranı istediğiniz konuma yerleştirebilirsiniz.

Programı kurulumun ardından mail adresinizi girerek kullanmaya başlayabilirsiniz. 15 gün programı sunulan tüm özelliklerle pro modda kullandıktan sonra ücretsiz modda kullanmaya devam edebilirsiniz.

  • Yazı şeklinde watermark ekleme
  • Görsel/Logo watermark ekleme
  • Fotoğraflara kenarlık ve gölge ekleme
  • Canlı önizleme
  • Filigranı kaydedip sonra kullanabilme

2- JACo Watermark

JACo Watermark resimlerinize watermark eklemenizi sağlayan ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir program. Bu araçla resimlerinize eklediğiniz metin filigranın yazı tipini, rengini, boyutunu, şeffaflığını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca resim/logo şeklindeki watermark ekleme imkanınız da bulunuyor.

  • Tamamen ücretsiz
  • Metin veya resim şeklinde watermark ekleme
  • Çok sayıda dosyaya aynı anda filigran ekleme
  • Jpeg, jpg, png, gif, bmp, wbmp formatlarını destekler

3- batchwatermark.com/tr

Son olarak online bir araçtan bahsetmek istiyorum. Bu siteden istediğiniz resim dosyalarınıza hızlı bir şekilde watermark ekleyebilirsiniz. Bilgisayarınıza bir program yüklemeniz gerekmez. Ücretsiz olan servis görsellere yazı veya resim şeklinde filigran ekleme imkanı tanımaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*