Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Policja potajemnie uzyskała DNA od Kurdów podczas śledztwa w sprawie morderstwa nastolatka z Kolumbii Brytyjskiej – BC

/
/
/
35 Views

Z akt sądowych wynika, że ​​tajna policja prowadząca śledztwo w sprawie morderstwa młodego nastolatka w Kolumbii Brytyjskiej przebrała się za handlarzy herbatą, aby potajemnie pobrać DNA od około 150 członków społeczności kurdyjskiej.

Funkcjonariusze wydziału zabójstw powiedzieli, że DNA uzyskano podczas obchodów kurdyjskiego Nowego Roku 2018 w Burnaby, podczas których policja rozdawała bezpłatne próbki herbaty w numerowanych filiżankach, które później zbadano pod kątem DNA z użądlenia, które pozwoliło zidentyfikować brata podejrzanego.

Doprowadziło to do aresztowania Ibrahima Alego, który w grudniu został skazany za morderstwo pierwszego stopnia dziewczynki, której nazwisko chronione jest zakazem publikacji.

Ali ma pojawić się w poniedziałek w sądzie, aby ustalić datę wydania wyroku.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Ojciec nastoletniej ofiary morderstwa aresztowany na sali sądowej pod zarzutem posiadania broni”


Ojciec nastoletniej ofiary morderstwa aresztowany na sali sądowej pod zarzutem posiadania broni


W trakcie procesu wyszło na jaw, że DNA z niedopałka papierosa rzuconego przez Alego pasuje do nasienia znajdującego się w ciele dziewczyny, którą znaleziono w Burnaby Central Park w lipcu 2017 r.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Jednak przysięgłym nigdy nie powiedziano, dlaczego Zintegrowany Zespół Dochodzeniowo-Śledczy ds. Zabójstw BC śledzi Alego, a żądanie jego prawników dotyczące pełnych szczegółów operacji zostało zapieczętowane przez sąd.

Jednakże, Prasa kanadyjska słuchał wielomiesięcznych nagrań sądowych przesłuchań wstępnych, które ujawniają szczegóły tajnej operacji i jej przypadkowego sprzątania.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Ława przysięgłych BC uznaje Ibrahima Alego za winnego morderstwa pierwszego stopnia nastolatka z 2017 roku”


Ława przysięgłych z Kolumbii Brytyjskiej uznała Ibrahima Alego za winnego morderstwa pierwszego stopnia w związku z morderstwami nastolatków w 2017 roku.


Megan McDermott, dyrektor polityczna Stowarzyszenia Wolności Obywatelskich Kolumbii Brytyjskiej, stwierdziła, że ​​była „oszołomiona”, gdy dowiedziała się o tej operacji, nazywając ją „niedopuszczalną i naganną”, jeśli policji nie udało się uzyskać na nią nakazu.

„Potrzebujemy do tego zgody sądu. Aby zrobić to w tajemnicy, potrzebny jest albo nakaz, albo świadoma zgoda” – powiedziała w wywiadzie.

„To naprawdę rozczarowujące i niepokojące, że wymyślili kreatywny sposób na naruszenie praw tak wielu osób, z którego prawdopodobnie są bardzo dumni”.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Nie jest jasne, czy zwrócono się o nakaz lub czy go uzyskano, a policja nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Sędzia zaczyna pouczać ławę przysięgłych w procesie Ibrahima Alego


Sędzia zaczyna pouczać ławę przysięgłych w procesie Ibrahima Alego


Dan McLaughlin z Biura Prokuratora Generalnego Kolumbii Brytyjskiej powiedział w piątek w e-mailu, że służby „nie będą obecnie składać żadnych oświadczeń ani komentarzy na temat jakichkolwiek aspektów śledztwa lub ścigania”.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

Prawnik Alego, Ben Linsky, powiedział podczas jednego z przesłuchań wstępnych, że sprawa dotyczyła „masowego” atakowania osób ze względu na „rasę”.

Powiedział, że ma to „ogromne konsekwencje dla sposobu prowadzenia dochodzeń przez policję i dla interesów Kanadyjczyków chronionych na mocy Karty”.

Policja podała, że ​​użądlenie zostało użyte po tym, jak w DNA zwłok znaleziono markery wskazujące na obecność kurdyjskiej mniejszości etnicznej. Śledczy w sprawie zabójstw koncentrują się na kilku tysiącach mieszkańców Dolnego Kontynentu, w tym na uchodźcach z wojny w Syrii.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Crown zamyka sprawę głośnej sprawy o morderstwo Ibrahima Alego


Crown kończy sprawę głośnego morderstwa Ibrahima Alego


Jak usłyszał sąd, policja przeprowadziła już wcześniej dobrowolne badania DNA kurdyjskich mężczyzn, a także zebrała skrawki DNA.

„Jest to krok dochodzeniowy podjęty przez policję, który pozwolił jej poświęcić większą uwagę i lepiej skupić się na charakterze śledztwa” – powiedział prawnik koronny Daniel Porte podczas wstępnej rozprawy w listopadzie 2019 r.

Kiedy jednak nie doprowadziło to do przełomu, policja wpadła na nowy plan uzyskania DNA bez pozwolenia. Jak wynika z dokumentów, potajemnie pobrali DNA podczas obchodów kurdyjskiego Nowego Roku zwanego Nowruz w Barnet Marine Park w Burnaby 25 marca 2018 roku.

Funkcjonariusz RCMP wyjaśnił tę operację Sądowi Najwyższemu Kolumbii Brytyjskiej w listopadzie 2022 r., nazywając ją „scenariuszem opartym na zachętach”.

„Konkretnym scenariuszem była degustacja herbaty” – powiedział sądowi funkcjonariusz.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „W procesie Ibrahima Alego przesłuchiwana jest matka zmarłej dziewczynki”


Proces Ibrahima Alego przesłuchana przez matkę zamordowanej dziewczynki


Powiedział, że funkcjonariusze przebrani za badaczy rynku firmy produkującej herbatę przechadzali się po uroczystościach w Nowruz, oferując bezpłatne próbki. Powiedział, że uczestnicy otrzymali także karty podarunkowe Tim Hortons.

„Wydaje mi się, że była to karta podarunkowa o wartości 5 dolarów, ale nie mam pewności co do kwoty” – powiedział funkcjonariusz.

„Uczestnicy (którzy) zdecydowali się wziąć udział w tym wydarzeniu (i) było to całkowicie dobrowolne, mogli podać dane osobowe, które następnie umożliwiły im wzięcie udziału w jakiejś formie konkursu lub loterii. To znowu było dobrowolne.”

Jednak uczestnikom nigdy nie powiedziano, że firma produkująca herbatę jest fałszywa, a cały proces miał na celu wyłącznie umożliwienie policji uzyskania ich DNA i tożsamości.

Funkcjonariusz powiedział, że kubki miały „indywidualny i niepowtarzalny numer”, aby policja mogła później dopasować DNA na kubkach do nazwisk w formularzach konkursowych.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Proces Ibrahima Alego zostaje wznowiony po dramatycznym przebiegu”


Proces Ibrahima Alego zostaje wznowiony po oszałamiającym rozwoju sytuacji


Funkcjonariusze pod przykrywką proponowali, że odbiorą zużyte kubki jednorazowe, udając, że je wyrzucają. Zamiast tego kubki owinięto w plastikowe rękawiczki w celu ochrony przed zanieczyszczeniem krzyżowym, umieszczono w worku na śmieci, a następnie umieszczono w przyczepie zaparkowanej w pewnej odległości.

Prawnik koronny Porte powiedział sądowi w grudniu 2022 r., że podczas uroczystości zebrano 150 kubków. Trzy z nich to duplikaty, a spośród 147 unikalnych próbek DNA 91 to mężczyźni, a 56 to kobiety.

Powiedział, że jedna z próbek Nowruz pochodziła od mężczyzny nazwiskiem Shamdan Ali, a badania laboratoryjne RCMP wykazały, że ma on wiele wspólnych cech genetycznych z DNA „Mężczyzny 1”, którego nasienie znaleziono w organizmie.

Powiedział, że DNA Shamdana Alego zostało wysłane do Parabon NanoLabs w Stanach Zjednoczonych, które dysponuje dokładniejszymi danymi naukowymi niż Kanada. Firma ustaliła z „99,32% pewnością”, że prawdopodobnie należał do brata i siostry Man 1.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo:


Sędziowie obradują w sprawie Ibrahima Alego


Następnie policja zidentyfikowała syryjskiego uchodźcę Ibrahima Alego jako brata Shamdana Alego i rozpoczęła obserwację, w wyniku której w dniu 24 sierpnia 2018 r. skonfiskowano niedopałek papierosa.

DNA pasowało do mężczyzny nr 1, a Ibrahim Ali został aresztowany około tydzień później.

Prokuratorzy powiedzieli jego późniejszemu procesowi, że Ali zgwałcił dziewczynę i udusił ją, za co 8 grudnia został skazany. Grozi mu obowiązkowa kara dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego przez 25 lat.

McDermott ze Stowarzyszenia Wolności Obywatelskich Kolumbii Brytyjskiej stwierdził, że operacja była „naprawdę niepokojąca”, stworzyła „przerażający precedens” i prawdopodobnie naruszyłaby zaufanie między społecznością kurdyjską a władzami kanadyjskimi.

Nazywanie tego dobrowolnym zbieraniem wyrzuconego DNA byłoby „nieszczere” – powiedziała o operacji Nowruz.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Mogą istnieć kreatywne rozwiązania problemu znalezienia igły w stogu siana lub znalezienia osób, które dopuściły się okropnych czynów przestępczych” – stwierdziła. „Nasz system może wdrożyć te genialne, kreatywne rozwiązania, o ile odpowiednio równoważą wszystkie związane z tym prawa”.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Sędzia odrzuca świadka koronnego w procesie Ibrahima Alego


Sędzia odrzuca świadka Crowna w procesie Ibrahima Alego


11 grudnia prawnicy Alego złożyli apelację, zarzucając sądowi „błędne rozpatrzenie zarzutu obrony dotyczącego nadużycia procesu w związku z gromadzeniem przez policję i badaniem DNA wnoszącego odwołanie”.

Podczas przesłuchań przedprocesowych prawnik Alego skrytykował operację użądlenia i atak na społeczność kurdyjską.

„Jedynym sposobem na rozwinięcie teorii bez innych informacji dochodzeniowych jest zrobienie tego, co zrobiła policja w tej sprawie, czyli masowe dochodzenie w sprawie każdej osoby tego samego pochodzenia rasowego” – stwierdził Lynskey we wniosku o odkrycie w styczniu 2022 r.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Obrona będzie kwestionować, czy ta technologia może niezawodnie wykonywać to, do czego została zaprojektowana i czy należy ją stosować” – powiedział.

„Będziemy również kwestionować wpływ wykorzystania tej technologii na dochodzenie policyjne oraz to, czy doprowadziło to do wykorzystania bezbronności ludności kurdyjskiej do przyspieszenia śledztwa”.

Sędzia Lance Bernard wydał orzeczenie przeciwko nadużyciu roszczenia procesowego w grudniu 2022 r.

Prawnicy Alego nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :