PHP Nedir?

Yazılım geliştiriciliği konusunda sürekli olarak gelişim gösteren alanlardan biri de web programlama alanlarıdır. Gerek kurumsal ihtiyaçların karşılanması gerekse de bireysel ihtiyaçların karşılanması amacıyla web programlama dillerine fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Çok eski ancak aynı zamanda halen daha etkili ve verimli biçimde kullanılabilen programlama dilleri arasında yer alan PHP de yine web geliştirme konusunda en etkili dillerin başında gelmektedir.

PHP, nesne yönelimli ve web tabanlı bir programlama dilidir. Personel Home Page anlamına gelen, yani kişisel ana sayfa anlamını taşıyan PHP programlama dili sayesinde kendi kendinni yönetme becerisi gösteren dinamik internet siteleri oluşturulabilir.

PHP Özellikleri Nelerdir?

PHP programlama dili server tarafında çalışan programlama dilidir. Bir web sunucusu üzerinde çalıştığından dolayı kullanıcılarına ekstra esneklik sağlayan önemli bir programlama dilidir. PHP ile dosyalar ve veri tabanları üzerinde çalışmak veya görüntüler üzerinde değişiklik yapmak oldukça kolaydır.

PHP programlama dilinin neden bu kadar çok kullanıldığı ya da kullanılması gerektiği de merak edilen konular arasındadır. PHP tarafından sunulan çeşitli avantajlar PHP programlama dilinin daha çok tercih edilmesinde rol oynamaktadır. Açık kaynak kodlu bir programlama dili olan PHP’nin gelişimine çoğu kişi katkıda bulunmaktadır. Linux tabanlı olsa da tüm sunucularda sorun yaşamaksızın kullanılabilen bir programlama dilidir.

PHP en büyük avantajlarından biri de herkesçe kolay biçimde geliştirilmesidir. Bu özelliğiyle birlikte kullanıcılar kaynak konusunda sıkıntı yaşamamaktadır. Bununla birlikte Google, Twittter, Facebook ve Instagram gibi ünlü ve büyük şirketlerin API destekleriyle de bilgiler rahatlıkla kullanılabilir. Yardımcı sınıfların katkılarıyla da birçok çeşitli dosya formatları okunmakta, bunlar üzerinde işlemler yapılmaktadır.
PHP programlama dilinin genel avantajları olarak şunlardan bahsedilebilir:

 • Destek ve topluluk
 • Üretimde kolaylık
 • Kolay geliştirme imkanı
 • Kolay yönetme imkanı
 • Çapraz platform desteği sunması
 • Yüksek güvenlik önlemleri
 • Kütüphane çeşitliliğinin çok olması
 • Hataların kolayca yakalanıp önlenmeleri
 • Yüksek performans desteği

  Bu avantajlarıyla birlikte

PHP ile Neler Yapılabilir

PHP programlama dili uygulaması kolay ve gerçekten çeşitli imkanları sunmasından dolayı verimli projeler geliştirilebilen bir programlama dilidir. İlk etapta web geliştirme için kullanıldığı bilinse de çeşitli mobil yazılım ve masa üstü yazılımları için de PHP dili kullanılabilir. PHP programlama dili ile en basiti olarak Google Chrome, Mozilla gibi internet tarayıcıları üzerinde blog sitesi tasarlanabilir. Bununla birlikte nesne yönelimli programlama mantığı da kullanılarak çeşitli otomasyon sistemleri yazılabilir ve kullanılabilir.

Mobil tarafta ise uygulamalar geliştirilirken uygulamanın backend tarafı üzerinde PHP kullanılabilir. PHP programlama dili ile birlikte temel işlemler gerçekleştirilerek mobil uygulama ile haberleşme gerçekleştirilmesi gerekmektedir. PHP ile mobil uygulama ile arasındaki iletişim ise API üzerinden gerçekleştirilmektedir. API ile iletişimin sağlanmasıyla birlikte mobil uygulamalar arkasında PHP programlama diliyle birlikte çalıştırılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*