Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Pakistan twierdzi, że nie chce eskalacji sporu z Iranem – Narodowe

/
/
/
26 Views

Pakistan oświadczył w piątek, że nie chce eskalacji konfliktu z Iranem, w miarę jak najwyżsi przywódcy cywilni i wojskowi Islamabadu spotkali się, aby dokonać przeglądu sytuacji po wymianie ataków na bazy bojowników na terytoriach obu krajów.

Jak poinformowało Reuters źródło w Kancelarii Premiera, tymczasowy premier Anwaar ul Haq Kakar rozpoczął posiedzenie potężnego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, w którym uczestniczyli wszyscy szefowie służb wojskowych.

Celem spotkania jest „szeroki przegląd bezpieczeństwa narodowego w następstwie incydentów irańsko-pakistańskich” – powiedział minister informacji Murtaza Solangi. Kakar skrócił swoją wizytę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos i w czwartek odleciał do domu.

Wzajemne ataki między obydwoma krajami są najgłośniejszymi najazdami transgranicznymi od lat i budzą alarm w związku z szerszą niestabilnością na Bliskim Wschodzie od czasu wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem 7 października.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Pakistan kontratakuje Iran, zabijając czworo dzieci


Pakistan bierze odwet na Iranie, zabijając czworo dzieci


Obie strony wyraziły już jednak chęć zmniejszenia napięć, choć mają już za sobą historię trudnych relacji.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

„Pakistan nie jest zainteresowany i nie chce eskalacji” – powiedział minister spraw zagranicznych Jalil Abbas Jilani w rozmowie telefonicznej ze swoim tureckim odpowiednikiem.

Iran powiedział, że w czwartkowych atakach w przygranicznej wiosce na jego terytorium zginęło dziewięć osób, w tym czworo dzieci. Pakistan poinformował, że we wtorkowym ataku Iranu zginęło dwoje dzieci.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał oba kraje do zachowania maksymalnej powściągliwości. Stany Zjednoczone również wezwały do ​​powściągliwości, chociaż prezydent Joe Biden stwierdził, że starcia pokazały, że Iran nie jest lubiany w regionie.

Islamabad powiedział, że uderzył w bazy separatystycznego Frontu Wyzwolenia Beludżów i Armii Wyzwolenia Beludżów, natomiast Teheran powiedział, że jego drony i rakiety uderzyły w bojowników Jaisha al-Adla (JAA).

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Zaatakowane grupy bojowników działają na obszarze obejmującym południowo-zachodnią prowincję Beludżystan w Pakistanie i południowo-wschodnią prowincję Sistan-Beludżystan w Iranie. Oba regiony są niespokojne, bogate w minerały i w dużej mierze słabo rozwinięte.

Grupy dotknięte Islamabadem od dziesięcioleci prowadzą zbrojne powstanie przeciwko państwu pakistańskiemu, obejmujące ataki na obywateli Chin i inwestycje w Beludżystanie.

JAA, które zaatakował Iran, jest również etniczną grupą bojowników, ale o skłonnościach sunnickich, które Iran, w większości szyicki, postrzega jako zagrożenie. Grupa powiązana z Państwem Islamskim przeprowadziła w Iranie ataki na jego potężny Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

W obliczu wojny w Gazie Iran i jego sojusznicy ćwiczą mięśnie w regionie. W tym tygodniu Iran przeprowadził także ataki w Syrii, których celem były cele Państwa Islamskiego, a także w Iraku, gdzie – jak stwierdził – uderzył w izraelskie centrum szpiegowskie.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Iran przeprowadził ataki rakietowe na Pakistan, Irak i Syrię”


Iran przeprowadził ataki rakietowe na Pakistan, Irak i Syrię


W Pakistanie przywódcy cywilni zebrali się, aby wesprzeć wojsko pomimo głęboko podzielonego krajobrazu politycznego przed wyborami krajowymi w przyszłym miesiącu.

Były minister spraw zagranicznych Bilawal Bhutto Zardari, kandydat jego partii na premiera i partia trzykrotnego premiera Nawaza Sharifa postrzegana w sondażach jako lider, powiedział, że Pakistan ma prawo się bronić, ale wezwał do dialogu z Iranem. nadchodzące.

Pakistańska Tehreek-e-Insaaf (PTI), na czele której stoi uwięziony były premier Imran Khan, również potępiła Iran, ale nazwała ataki na Pakistan porażką rządu tymczasowego powołanego do nadzorowania wyborów.

PTI „żąda natychmiastowych wyjaśnień od niekonstytucyjnego, nielegalnego, niereprezentatywnego i niewybieralnego rządu w związku z jego całkowitym niepowodzeniem w ochronie integralności, bezpieczeństwa i obrony Pakistanu” – stwierdziła organizacja w oświadczeniu.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :