Sitede Kaç Kişi Var? Online Ziyaretçi Sayacı

Bir web sitesi kurdunuz, içerikler eklediniz ve insanlar sitenizi ziyaret etmeye başladılar. Bu noktada bütün site sahipleri gibi siz de sitenize günlük kaç kişinin girdiğini, en çok ziyaret edilen sayfaların hangileri olduğunu öğrenmek istersiniz. Ben bu bilgileri kapsamlı olarak öğrenmek için iki farklı servis kullanıyorum. Bunlar Google Analytics ve Yandex Metrica.

Kullandığım bu iki sayaç servisi ya da diğer bir deyimle web site istatistik servisi ile siteme gelen ziyaretçilerle ilgili detaylı bilgilere ulaşabiliyorum. Günlük, haftalık, aylık, yıllık kaç ziyaretçi gelmiş öğrenebiliyorum. Bunun dışında bu ziyaretçileri gönderen kaynakları, kullandıkları cihazları, sitede hangi sayfaları ziyaret ettiklerini, ne kadar süre kaldıklarını vs detaylı bir şekilde öğrenebiliyorum. Google Analytics bu blgilerin yanında aslında sitedeki online ziyaretçi sayısını da gösterebilmektedir. Yandex Metrica yine Google Analytics gibi kapsamlı veriler sunan ve ayrıca sitenizde ziyaretçilerin de görebileceği şekilde bir sayaç eklemenize olanak sağlayan ücretsiz bir servis.

Şimdi kapsamlı analiz servislerini bir kenara bırakıp yazının asıl konusuna dönelim. Sitenizde o an kaç kişi olduğunu gösteren https://whos.amung.us/ adresinden ulaşabileceğiniz ve üye bile olmadan saniyeler içinde sitenize online ziyaretçi sayacı ekleyebileceğiniz ücretsiz bir servis bulunuyor. Benim test ettiğim çevrimiçi kişi sayısını gösteren sayaçlar arasında kurulum kolaylığı, kullanımı ve sunduğu özellikler itibariyle en iyisini bu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

https://whos.amung.us/getstarted/ adresinden yeni bir sayaç oluşturabilirsiniz. Dynamic,Small,Original,Colored,Tab,Map seçeneklerinden sitenize en uygun olacak seçeneği belirleyin. Sayacınızın büyüklüğünü, rengini sitenize uygun olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Seçimlerinizin ardından Get Code butonuna tıklayarak sayaç kodunu oluşturun.

Copy to clipboard ile oluşturulan kodu kopyalayın ve web sitenizde sayacın görünmesini istediğiniz bölüme yapıştırın. Kodun çevrimiçi kişi sayısını doğru şekilde gösterebilmesi için bütün sayfalarınıza eklemeniz gerektiğini unutmayın. Hepsi bu kadar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*