Ölü Piksel Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Teknoloji günümüzde oldukça hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Teknoloji bu kadar hızlı bir şekilde ilerlerken birbirinden yeni terimlerle de karşılaşmaktayız. Bu terimlerden birisi de ölü pikseldir. Peki, ölü piksel nedir ve nasıl anlaşılır?

Ölü Piksel Nedir Nedir?

Ölü piksel dediğimiz olay, ekran üzerinde yer alan binden fazla piksellerden birisinin artık işlevini yitirmiş olmasıdır. İşlevi bitmiş olan bu piksel görüntüleme işlemini de gerçekleştiremez.  LCD ekran kullanan masaüstü, televizyonlar, laptop ekranları ve mobil cihazlarda bu sorun oldukça sık meydana gelmektedir. Diğer ekranlara göre LCD ekranlarda bu sorunun yaşanma sıklığı daha fazladır.

Ölü Piksel Neden Olur?

LCD veya farklı ekranlarda ekran içerisinde yer alan bileşenlerde meydana gelen sorun ölü piksel hatasının çıkmasına neden olabilmektedir. Ölü piksel oluşmasının en büyük nedenlerinden birisi de fabrika da üretilirken, yapılan dikkatsizlik veya sorun olmasıdır. Ölü piksel sorunun meydana gelmesinin diğer bir nedeni ise cihazın düşmesi veya hızlı bir şekilde bir yere çarpmasıdır. Cihaz çok sert bir darbe aldığı zaman ölü piksel sorunu ortaya çıkabilir. Hatta bu tarz durumlarda bir tane ölü piksel değil bir çok noktaya yayılmış yüzlerce ölü piksel meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü cihazlarınızı bir yere çarpmamaya ve düşürmemeye çalışınız.

Ölü Piksel Nasıl Anlaşılır?

Ölü piksel nedir sorusundan sonra en çok sorulan sorulardan birisi de ölü piksel nasıl anlaşılır? sorusudur. Bilgisayarınızda veya elektronik cihazınızda ölü piksel olup, olmadığını kontrol etmek oldukça kolaydır. Ölü piksel testi ile kısa süre içerisinde ekranınızda bu sorunun olup, olmadığını öğrenebilirsiniz. Ölü piksel testi yapmak için bu siteyi kullanabilirsiniz.

  • İlk öncelikle http://lcdtech.info/en/tests/dead.pixel.htm adresine giriş yapıyoruz.
ölü piksel nedir
ölü piksel nedir
  • Yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda yer alan start test butonuna tıklıyoruz. Bu butona tıkladıktan sonra Google Chrome tam ekran moduna geçirilecek.  Daha sonra ilk öncelikle beyaz renk gösterilecek. Fare tıklayarak ile diğer renklere geçiş yapabilirsiniz.

Ölü Piksel Nasıl Düzeltilir?

En çok merak edilen konulardan biriside budur. Ölü piksel sorununu çözmek için birbirinden farklı yazılımlar görebilirsiniz lakin bunların işe yaramayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü ölü piksel sorunu tamamen ekranda yer alan donanımlardan kaynaklanan bir sorundur. Bu sebepten ötürü yazılımsal bir müdahale ile çözülmesi mümkün değildir. Bu sorun ekran panelinizin arkasındaki bir kaç parça değişilerek çözülebilir. Lakin hata fabrika çıkışlı ise bu durumda ürünü değiştirmeniz veya iade etmeniz gerekmektedir. Bir elektronik ürün almadan önce mümkünse yukarıda vermiş olduğumuz testi yapmanızı öneririz.

Bugün sizler için ölü piksel nedir? Ölü piksel nasıl anlaşılır? Gibi sorulara cevap verdik. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*