Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Ocaleni z nazistowskich obozów zagłady będą uczcić 79. rocznicę wyzwolenia w Narodowym Dniu Pamięci o Holokauście

/
/
/
23 Views

W sobotę na południu Polski grupa ocalałych z nazistowskiego obozu zagłady uczci 79. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.

Około 20 ocalałych z różnych obozów utworzonych przez nazistowskie Niemcy w całej Europie miało złożyć wieńce pod Ścianą Śmierci w Auschwitz i modlić się pod pomnikiem w Birkenau. Oddadzą cześć około 1,1 mln ofiar obozów, głównie Żydów. Starannie zachowany zespół pamięci i muzeum znajdują się w pobliżu miasta Auschwitz.

Około 6 milionów europejskich Żydów zostało zabitych przez nazistów podczas Holokaustu, masowego mordu Żydów i innych grup przed i podczas II wojny światowej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście ocalałym towarzyszyć będą marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz i ambasador Izraela Jacob Livne.

Tematem obrzędów jest osoba ukazana na prostych, ręcznie rysowanych portretach. Mają one podkreślić, że horror Auschwitz-Birkenau polega na cierpieniu ludzi tam przetrzymywanych i zabijanych.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Ofiary Holokaustu zostały uhonorowane w całej Europie.

W Niemczech, gdzie ludzie składali kwiaty i zapalali znicze pod pomnikami ofiar nazistowskiego terroru, kanclerz Olaf Scholz powiedział, że jego kraj będzie w dalszym ciągu ponosił odpowiedzialność za tę „zbrodnię przeciw ludzkości”.

Wezwał wszystkich obywateli do obrony niemieckiej demokracji i walki z antysemityzmem w związku z rocznicą wyzwolenia Auschwitz.

„‚Nigdy więcej’ jest codziennie” – powiedział Scholz w swoim cotygodniowym podcaście wideo. „Iana. 27 apeluje do nas: Bądź widoczny! Czekać na dalsze informacje! Przeciwko antysemityzmowi, przeciwko rasizmowi, przeciwko mizantropii – i w imię naszej demokracji”.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Ocaleni z Holokaustu ostrzegają przed rosnącym antysemityzmem”


Ocalały z Holokaustu ostrzega przed rosnącym antysemityzmem


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, którego kraj walczy z rosyjską inwazją na pełną skalę, zamieścił zdjęcie żydowskiej menory na X, wcześniej znanym jako Twitter, aby uczcić dzień pamięci.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Każde nowe pokolenie musi poznać prawdę o Holokauście. Życie ludzkie musi pozostać najwyższą wartością dla wszystkich narodów świata” – powiedział Zełenski, Żyd, który stracił bliskich podczas Holokaustu.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

„Wieczna pamięć wszystkim ofiarom Holokaustu!” Zełenski napisał na Twitterze.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella potępił w piątek wzrost antysemityzmu i wygłosił mocne przemówienie popierające naród żydowski.

Mattarella nazwał Holokaust „najohydniejszą ze zbrodni” i przypomniał o współudziale Włochów w czasach faszyzmu w deportacji Żydów.

Również w piątek szef rzymskiej policji nakazał działaczom propalestyńskim przełożenie wiecu zaplanowanego na sobotę. Społeczność żydowska w Izraelu skarżyła się, że takie protesty stały się pretekstem do wykorzystania pamięci o Holokauście przez siły antyizraelskie i wykorzystania jej przeciwko Żydom.

W Polsce, w piątek w Warszawie, u stóp pomnika bohaterów getta poległych w walkach z nazistami w 1943 r., odbyła się uroczystość pamięci połączona z modlitwą.

Na początku tygodnia kraje byłej Jugosławii podpisały w Paryżu porozumienie w sprawie wspólnej odbudowy bloku 17 na terenie czerwonego ceglanego obozu Auschwitz i zainstalowania w nim stałej wystawy ku pamięci 20 000 osób deportowanych z ich terytoriów i przywiezionych do obozu Auschwitz. blok. Projekt obejmie Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę, Macedonię Północną, Serbię i Słowenię.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Zachowanie obozu, niesławnego symbolu okropności Holokaustu, z jego okrutnie wprowadzającymi w błąd bramami „Arbeit Macht Frei” („Praca czyni człowieka wolnym”), wymaga ciągłego wysiłku historyków i ekspertów, a także znacznych środków finansowych.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Dzień Pamięci o Holokauście: Trudeau mówi o narastających „ciemnych zakątkach” antysemityzmu w Kanadzie


Dzień Pamięci o Holokauście: Trudeau twierdzi, że w Kanadzie rosną „ciemne zakątki” antysemityzmu


Naziści, którzy okupowali Polskę w latach 1939-1945, po raz pierwszy wykorzystali stare austriackie koszary wojskowe w Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla polskich bojowników ruchu oporu. W 1942 r. w Birkenau wybudowano drewniane baraki, komory gazowe i krematoria w celu eksterminacji europejskich Żydów, Cyganów i innych obywateli, a także rosyjskich jeńców wojennych.

27 stycznia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły Auschwitz-Birkenau, w którym przebywało około 7 000 więźniów, dzieci i osób zbyt słabych, aby chodzić. Kilka dni wcześniej Niemcy ewakuowali pieszo dziesiątki tysięcy innych więźniów w ramach tak zwanego „Marszu Śmierci”, ponieważ wielu więźniów zmarło z wycieńczenia i wystawienia na działanie ujemnych temperatur.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Od 1979 roku teren Auschwitz-Birkenau wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

© 2024 Prasa kanadyjska

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :