Monitör Ekran Yenileme Hızı (Hz) Öğrenme ve Değiştirme

Ekran yenileme hızı nedir ve nasıl öğrenilir ve değiştirilir? Ekran yenileme hızı bütün monitörlerde bulunan bir özelliktir. Bu özellik ekranın bir saniyede ne kadar görüntü sayısı değiştiğini ifade eder. Bu sayı arttıkça monitörünüzde daha net ve daha iyi görüntü almanız kolaylaşacaktır. Yani monitörünüz ne kadar yüksek ekran yenileme hızına (Refresh Rate) sahipse o kadar iyidir diyebiliriz. Elbette tek başına bu veri monitörün ne kadar iyi görüntü vereceğini belirlemez fakat ilk dikkat edilmesi gereken noktalardan biri monitörün kaç hz ekran tazeleme hızına sahip olduğudur.

Eskiden kullandığımız tüplü monitörlerde ekran yenileme hızının düşük olmasından kaynaklı olarak titremeler vs. yaşanabilmekteydi. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaygın olarak kullanılan lcd monitörlerde bu gibi problemlerin kalmadığını söyleyebiliriz. Ekran yenileme hızı özellikle bilgisayarda oyun oynayanların dikkat etmesi gereken özelliklerden biridir. Bir oyun monitörü alma niyetindeyseniz ekran yenileme hızına dikkat etmeli ve yüksek olan bir model tercih etmelisiniz. Ekran yenileme hızının standart değeri 60Hz dir. Standart olarak bu değeri hemen her monitör sağlar. Bunun üstünde 144hz ve daha üstüne çıkan monitörler de bulunmaktadır.

Ekran yenileme hızı kaç Hertz (hz) olduğunu öğrenme

Windows 11 işletim sisteminde ekran yenileme hızını kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle başlat menüsünde yer alan Ayarlar aracına tıklayın.

Sonrasında Ekran seçeneğine tıklayın.

Sayfayı biraz aşağıya doğru kaydırın ve Gelişmiş ekran ayarları seçeneğine tıklayın.

Burada Bir yenileme hızı seçin bölümünde ekran yenileme hızımın 75 hz olduğunu görüyorum. Açılır kutuya tıklayarak diğer seçeneklere baktığımda en yüksek değerin 75 hz olduğunu görüyorum. Eğer sizde daha yüksek değerler varsa ekran yenileme hızını yükseltebilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız ekran ayarları penceresine ulaşmanın daha kolay bir yöntemi daha var bu da masaüstünde sağ tıklayıp Görüntü ayarları seçeneğine tıklamak. Ya da Windows + r ile açacağınız çalıştır penceresine ms-settings:display yazarak da ekran ayarları bölümüne ulaşabilir ve ekran yenileme hızınızı öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*