Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Manulife i Loblaw osiągają porozumienie w sprawie leków specjalistycznych. Dlaczego niektórzy eksperci są zaniepokojeni – Krajowe

/
/
/
16 Views

Niektórzy eksperci ds. polityki farmaceutycznej wyrażają obawy dotyczące konkurencji i dostępu pacjentów do bardzo potrzebnych leków po tym, jak Manulife Financial Corp. ogłosiła, że ​​zasięg niektórych leków na receptę będzie ograniczony do aptek Loblaw Cos. Sp. z o.o.

Nowa umowa, której szczegóły zostały przekazane ubezpieczonym na początku tego miesiąca, dotyczy około 260 leków objętych programem Specialty Drug Care. Leki z tej klasy są przeznaczone do leczenia złożonych, przewlekłych lub zagrażających życiu schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna, stwardnienie rozsiane, tętnicze nadciśnienie płucne, rak, osteoporoza i wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Manulife powiedział, że od 22 stycznia program będzie oferowany „głównie” za pośrednictwem Shoppers Drug Mart i innych aptek należących do Loblaw. Firma pokrywała również wcześniej koszty leków specjalistycznych za pośrednictwem krajowego dostawcy usług zdrowotnych Bayshore HealthCare, który zapewnia opiekę domową i lokalną.

„W tym momencie właściwym dla rozwoju naszego programu będzie wybranie jednego usługodawcy, który będzie rozwijał program z korzyścią dla naszych klientów i ich pracowników” – stwierdził w ogłoszeniu Doug Brice, wiceprezes ds. produktów i platform Manulife. .

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Takie umowy na wyłączność, zwane umowami o świadczeniach aptecznych, są powszechne w USA i ich liczba rośnie w Kanadzie, mówi Steve Morgan, ekonomista i profesor polityki zdrowotnej na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej.

„To narzędzie dla ubezpieczycieli do wykorzystania siły rynkowej w sektorze farmaceutycznym” – stwierdził Morgan, który bada systemy opieki farmaceutycznej, w e-mailu.

„Jest to problem mniejszych aptek, które znalazłyby się w trudnej sytuacji w związku z tą praktyką, ponieważ wykracza ona poza leki specjalistyczne… Może również budzić obawy pacjentów, którzy mogą mieć mniej możliwości wyboru leków”.


Kliknij, aby obejrzeć film: „Problemy konsumenckie: klienci BC oburzeni jednostronnymi rabatami Loblawsa”


Problemy konsumenckie: Kupujący BC oburzeni jednostronnymi rabatami Loblawsa


Znaczące marże pobierane przez apteki za leki specjalistyczne mogą odgrywać kluczową rolę w podejrzanych transakcjach z firmami ubezpieczeniowymi, mówi Marc-André Gagnon, profesor Uniwersytetu Carleton, który specjalizuje się w polityce społecznej, zdrowotnej i farmaceutycznej. Zauważył, że leki te są już droższe pod względem kosztów.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Na te konkretne leki wydaje się dużo pieniędzy, co oznacza, że ​​istnieje duża swoboda w ustalaniu rabatów między producentem leków, programami świadczeń dla pacjentów, ubezpieczycielami i aptekami” – powiedział.

Otrzymuj najświeższe informacje na temat zdrowia IQ. Wysyłane na Twój e-mail co tydzień.

„Kończy się to bardzo podejrzanymi transakcjami, które są zasadniczo całkowicie ukryte przed wzrokiem, w systemie, w którym nie ma przejrzystości i po prostu nic nie wiemy o tym, co się dzieje”.

Stwierdził, że ma to negatywne konsekwencje zarówno dla konkurencji, jak i dostępu pacjentów, szczególnie dla osób mieszkających na obszarach wiejskich lub oddalonych, „które mogą nie mieć tak samo łatwego dostępu do wszystkich różnych sieci aptek”.

„Skończy się to tym, że mniejsi gracze są zasadniczo wypychani z rynku, ponieważ nie będą w stanie konkurować, ponieważ nie mają dostępu do tych samych źródeł przychodów” – powiedział Gagnon.

W oświadczeniu rzeczniczka Manulife, Emily Wier, powiedziała, że ​​umowa z Loblaw zapewni członkom grupy świadczeń „więcej opcji” w zakresie leków specjalistycznych, a pacjenci będą mogli odebrać leki w sklepie należącym do Loblaw lub zamówić je z dostawą do domu.

„Wierzymy, że powinniśmy zapewnić naszym członkom większy wybór w zakresie dostępu do usług, których potrzebują dla zdrowia i dobrego samopoczucia” – powiedziała.

„To ekscytujące partnerstwo zapewnia również dostęp do oddanego zespołu doświadczonych specjalistów, takich jak pielęgniarki i farmaceuci, którzy pomogą w zarządzaniu lekami i przepisywaniu ich członkom”.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Loblaws naciska na rząd Forda, aby zmienił zasady sprzedaży detalicznej konopi indyjskich


Loblaws naciska na rząd Forda, aby zmienił zasady sprzedaży detalicznej konopi indyjskich


Na swojej stronie internetowej Bayshore HealthCare podaje, że członkowie planu Specialty Drug Care mogą zamówić leki z dostawą do domu, kliniki lub gabinetu lekarskiego, ale nie wspomina o możliwości odbioru leków w aptekach.

Rzeczniczka Loblaw, Katherine Thomas, stwierdziła w oświadczeniu, że firma jest przekonana, że ​​doświadczenia pacjentów „pozostaną takie same, jeśli nie lepsze”.

„Mogą zrealizować recepty w jednej z ponad 1800 aptek należących do naszej sieci lub zamówić dostawę bezpośrednio do domu” – powiedziała.

Inni eksperci kwestionują pogląd, że preferowane lokalizacje sieci aptek szkodzą konkurencji.

„Celem strategii Manulife jest zmuszenie aptek do konkurowania o swoją działalność” – oznajmił w e-mailu profesor ekonomii Uniwersytetu Calgary Aidan Hollis.

„A więc nie jest to sprzeczne z konkurencją: jest to dowód na to, że Manulife wykorzystuje konkurencję do obniżania kosztów”.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Hollis, którego badania skupiają się na innowacjach i konkurencji na rynkach farmaceutycznych, stwierdziła, że ​​strategia ta jest „niezwykła w Kanadzie, ale nie bezprecedensowa”. Wskazał na preferowany przez sieć mechanizm apteczny dotyczący leków specjalistycznych wprowadzony przez ubezpieczyciela GreenShield w 2015 r. za pośrednictwem HealthForward.

„Jeśli już, to konkurencja w działaniu” – powiedział Paul Grootendorst, profesor ekonomii farmaceutycznej na Uniwersytecie w Toronto.

„Zakładając, że kupujący mieli 80 procent rynku, można było zobaczyć, jak potencjalnie wypierają mniejszych graczy, mogło dojść do nadużycia pozycji dominującej, ale nie sądzę, aby coś takiego miało miejsce w tym przypadku”.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Rząd Alberty z zadowoleniem przyjmuje rozwój klinik aptecznych


Rząd Alberty z zadowoleniem przyjmuje rozwój klinik aptecznych


Przyznał jednak, że sprzeciw wobec takich środków jest szczególnie wśród tych, którzy uważają, że każdy powinien mieć wolny wybór apteki. Grootendorst powiedział, że właśnie dlatego Quebec zakazał tych transakcji.

Na swojej stronie internetowej firma Manulife podaje, że wyłączna dostępność planu opieki nad lekami specjalistycznymi nie ma zastosowania w Quebecu, gdzie „przepisy nie pozwalają nam oferować preferowanej sieci aptek”.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Gagnon powiedział, że taka polityka odróżnia Quebec od innych prowincji. Powiedział, że brak takich ograniczeń w innych miejscach powoduje nierówny system, w którym niektóre apteki przyciągają „coraz więcej pieniędzy z leków”, podczas gdy mniejsze „z trudem sobie z tym radzą”.

„Jeśli wszystkie superdochodowe leki dla sieci aptecznych zostaną przechwycone przez zaledwie kilku uczestników, będzie to problem dla pozostałych aptek” – stwierdził.

„Kończą z resztkami leków, które są znacznie mniej opłacalne”.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :