Linkleri Sürükleyerek Yeni Pencerede Açın (Firefox)

Bu yazımda Firefox kullananlar için faydalı olacak bir ipucu paylaşacağım. Ziyaret ettiğimiz sayfanın kapanması istemediğimiz durumlarda, sayfada yer alan linkleri yeni sekmede açmak isteriz. Bunun için bir çok kullanıcının benim gibi linke sağ tıklayıp, Yeni sekmede aç seçeneğini kullandığını düşünüyorum. Linkleri yeni sekmede açmak sıkça yaptığımız bir işlem olduğundan, daha hızlı yöntemlere alışmak mantıklı olabilir.

Linkleri yeni sekmede açmanın daha kolay yolları da bulunmakta. Sadece Firefox web tarayıcısında değil diğerlerinde de (Chrome ve Opera da denemiştim) bir linki yeni sekmede açmak için bağlantıya tıklarken CTRL tuşuna basılı tutmanız yeterli olacaktır.

Firefox kullanıcıları için faydalı olacak bir eklentiden bahsetmek istiyorum. Eklentimizin adı Super Drag. Eklentiyle linkleri sürükleyip bırakarak (drag & drop) açabilirsiniz. Yazıları ise aynı yöntemle varsayılan arama motorunuzda aratabilir veya resimleri görüntüleyip kaydedebilirsiniz. Eklentinin ayarlarından değiştirebileceğiniz varsayılan eylemin gerçekleşmesi için linki sürükleyip bırakmanız yeterli. Diğer seçenekler için sürükleme işleminde ekranda belirecek olan butonları kullanın. Butonlar linki sürüklemenizden kısa süre sonra görüntülenecektir. Bu sürenin ayarlamasını eklentinin seçenekler bölümünden yapabilirsiniz.

Eklentiyle yapabilecekleriniz şunlar :

  • Linkler sürüklendiğinde arkaplan sekmede, önplan sekmede ya da mevcut sekmede açılabilir.
  • Bir yazı seçilip sürüklendiğinde arkaplan sekmede, önplan sekmede ya da mevcut sekmede arama yapılabilir.
  • Bir resim sürüklendiğinde arkaplan sekmede, önplan sekmede açılabilir ya da varsayılan indirme dizinine kaydedilebilir.  Eklentiyi resimleri hızlı bir şekilde indirmek için kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*