Kurulu Programların Listesini Metin, HTML Olarak Kaydedin

Eğer Windows’u çok yakın bir zamanda kurmamış iseniz ve benim gibi farklı programları denemeyi seven biriyseniz bilgisayarınızda çok sayıda program yüklüdür. Kurmuş olduğunuz programların bir liste halinde elinde olmasını istemez misiniz? Bu şekilde bir liste oluşturmanız, özellikle bilgisayarınızı formatladığınız zaman oldukça işinize yarayacaktır. Yeni bir windows kurulumu sonrasında hafızanızı yormanıza hiç gerek kalmadan kurmanız gereken programları belirleyebileceksiniz. Bu liste sayesinde “Format atmadan önce bir program yüklüydü adı neydi acaba” gibi bir durumla karşılama ihtimaliniz kalmayacak.

CCleaner ile Kurulu Programların Listesini Alın

CCleaner hepimizin bildiği ve bir çoğumuzun severek kullandığı ücretsiz bir sistem bakım programı. Programın sunduğu güzel bir özellik ise kurulu bütün programların listesini kolaylıkla alma imkanı sunması. Programın kurulabilir veya portable sürümünü indirebilirsiniz.

Programı çalıştırtıktan sonra sol bölümdeki sekmelerden Araçlar (Tools) seçeneğine tıklayın. Açılan bölümde Geriyükle (Kaldır) bölümü aktif olacaktır. Sağ alt köşede yer alan Metin dosyasına kaydet butonuna tıklayarak bilgisayarınızda yüklü bütün programların listesini bir metin dosyası şeklinde kaydedebilirsiniz.

Geek Uninstaller ile Kurulu Programların HTML Çıktısı Alın

Taşınabilir bir program kaldırma yazılımı olan Geek Uninstaller ile PC’nizde kurulu bütün programların listesini HTML dosyası şeklinde oluşturabilirsiniz. Programı indirip çalıştırdıktan sonra dosya menüsünde yer alan HTML olarak dışarı ver seçeneğini ya da CTRL+S kısayol tuşlarıyla listenizi HTML olarak kaydedebilirsiniz.

Oluşturulan HTML dosyasının CCleaner ile oluşturulan metin dosyasından çok daha okunaklı ve düzenli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

IObit Uninstaller ile Program Listesini Dışarı Aktarın

Yine bir program kaldırma yazılımı olan IObit Uninstaller ile CCleaner programında olduğu gibi yüklü programların listesini bir metin dosyası olarak alabilirsiniz.

Programı çalıştırdıktan sonra Sağ üst köşede yer alan Seçenekler butonuna tıklayın. Açılan menüden Program listesini dışarı aktar seçeneğine tıklayın. Oluşturulan metin dosyasında kurulu programların isimleri, üreticileri, boyutları, kurulduğu tarihler, registry anahtarları ve kaldırma komutları yer almaktadır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*