Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Kulaklıklar hayatımızın vazgeçilmez ürünlerinden birisi diyebiliriz. Özellikle müzik dinleyenler için kulaklık önemli bir yere sahiptir. Bu sebepten ötürü kulaklıkta bir problem yaşadığımız zaman bu durum gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Bazen kulaklık aldığımız zaman kulaklığın birinden ses gelmiyor. Mesela sağ kulaklıktan çok net bir şekilde ses gelirken diğer kulaklıktan ses az gelebiliyor veya hiç gelmeyebiliyor. Bunun yazılımsal nedenleri de olabilmekte. Bunları yapacağımız müdahaleler ile düzeltebiliriz. Sorun donanımsal ise bu konuda teknik kişilerden yardım almanız gerekmektedir.

Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözüm Yolları

İlk öncelikle yapmamız gereken sorunun donanım kaynaklı olup, olmadığını öğrenmek. Bunu yapabilmek için almış olduğunuz kulaklığı sorun yaşadığınız bilgisayar veya telefon dışında başka bir cihaza takıp denemek. Başka cihazda da bu sorun devam ediyorsa, büyük ihtimalle kulaklıkta sorun olduğunu söyleyebiliriz. Lakin sadece sorun bilgisayarda gerçekleşiyor ise aşağıdaki yöntemleri deneyerek sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

İlk öncelikle Windows + R tuşuna basıyoruz. Çalıştır isimli ufak bir ekran gelecek sol üst köşede. Aşağı da vermiş olduğumuz kodu oraya yapıştıralım ve enter tuşuna basalım.

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL mmsys.cpl,,0

Bu komutu verdikten sonra karşımıza bir ekran gelecek. Bu ekrandan ses aygıtlarınız ile çeşitli ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Kulaklığın birinden ses gelmiyor diyorsanız gelen bu ekranda kulaklığımızı/hoparlöremizi seçiyoruz.

kulaklığın birinden ses gelmiyor

Kulaklığını seçin ve aşağıda yer alan özellikler butonuna tıklayın. Gelen ekranda Düzeyler sekmesine tıklayın. Düzeyler kısmında ses ile alakalı ayarlar olacak ve denge isimli bir buton yer alacak. Denge butonuna tıklıyoruz.

kulaklığın birinden ses gelmiyor

Denge butonuna tıkladıktan sonra iki kulaklığınızın ses seviyesini ayarlayabileceğiniz bir alanla karşılaşacaksınız. Bu alanda iki kulaklığın ses seviyesi eşit olmalı. Yukarıda gibi. Yani birinin seviyesi 50 ise diğeri 30 ise bu yanlış. İkisinin de 50 olması gerekmektedir.

Ayarlar Sekmesinden Ses Dengesini Ayarlamak

İlk öncelikle Windows Ayarlarına giriyoruz ve sistem seçeneğine giriş yapalım. Sistem kısmında yer alan ses kısmına giriş yapıyoruz. (Aşağıdaki anlatım Windows 11 işletim sistemine göre yapılmıştır.)

kulaklığın birinden ses gelmiyor

Ses sekmesine girdikten sonra kırmızı ile işaretlemiş olduğumuz tüm ses aygıtlarına giriş yapıyoruz.

Tüm ses aygıtlarına tıkladıktan sonra gelen ekrandan kulaklığımızı seçiyoruz. Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekrandan iki kulaklığımızın ses dengesini ayarlayabiliriz. Yukarıdaki gibi ise ayarlar doğru lakin birisi 60 ise diğer 56 ise burada bir sıkıntı var demektir. Böyle bir durumda ikisinin ses düzeyini eşitleyin. Bunun dışında bu sorun için yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor maalesef.

Kulaklığın birinden ses gelmiyor sorunun yazılımsal olarak genelde bu şekilde. Lakin bu sorunun genelde donanım nedeniyle kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çok nadir yazılım kaynaklı olmakta. Eğer ki birinden ses gelmiyorsa o taraftaki kulaklığın içerisinde yer alan mekanizma da problem yaşanmış olabilir. Sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*