Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Królowa Danii Małgorzata podpisuje historyczną abdykację, czyniąc jej syna Fryderyka X królem – narodowym

/
/
/
33 Views

W niedzielę królowa Danii Małgorzata II podpisała historyczną abdykację, pozwalając jej synowi Fryderykowi X na natychmiastowe objęcie tronu.

Małgorzata (83 l.) jest pierwszą od prawie 900 lat duńską monarchinią, która dobrowolnie zrzekła się tronu. Przed pałacem, w którym odbywała się sukcesja królewska, zgromadziło się wiele tysięcy ludzi, w radosnym nastroju, jakiego doświadczał naród skandynawski podczas pierwszej od ponad pół wieku sukcesji królewskiej, a nie spowodowanej śmiercią monarchy.

Ubrana w fioletowy strój Małgorzata podpisała swoje zrzeczenie się podczas spotkania z duńskim gabinetem w Pałacu Christiansborg, ogromnym kompleksie w Kopenhadze, w którym mieszczą się królewskie sale przyjęć i królewskie stajnie, a także duński parlament, gabinet premiera i Najwyższy Sąd. .

Dokument został jej przedstawiony, gdy siedziała przy ogromnym stole nakrytym czerwonym obrusem, wokół którego siedzieli członkowie rodziny królewskiej i członkowie duńskiego rządu.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Po podpisaniu wstała i skinęła na syna, aby zajął jej miejsce, po czym powiedziała: „Boże, chroń króla”, wychodząc z pokoju.

Abdykacja pozostawiłaby Danię z dwiema królowymi: Małgorzata zachowała swój tytuł, a urodzona w Australii żona Fryderyka została królową Marią. Najstarszy syn Fryderyka i Marii, 18-letni Christian, zostanie księciem koronnym i następcą tronu.

Następnie premier Mette Frederiksen ogłosi Fryderyka królem z balkonu pałacu na oczach tysięcy ludzi.

Król Danii Fryderyk X macha z balkonu pałacu Christiansborg w Kopenhadze, Dania, niedziela, 14 stycznia 2024 r. Królowa Małgorzata II, jako pierwsza od prawie 900 lat abdykowała duńska monarchini, przekazała tron ​​swojemu synowi, który został królem Fryderykiem X.

AP Photo/Martin Meissner

Powołując się na problemy zdrowotne, Małgorzata ogłosiła w sylwestra, że ​​ustąpi ze stanowiska, zaskakując tym naród, który oczekiwał, że dożyje swoich dni na tronie, jak to jest w zwyczaju w duńskiej monarchii. Margrethe przeszła poważną operację kręgosłupa w lutym ubiegłego roku i wróciła do pracy dopiero w kwietniu.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

Nawet premier nie był świadomy zamiarów królowej aż do ogłoszenia. Zaledwie trzy dni wcześniej Małgorzata poinformowała Frederika i jego młodszego brata Joachima – pisze gazeta Berlingske, powołując się na pałac królewski.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Ludzie z całej Danii zebrali się przed parlamentem, na licznych ulicach ozdobionych czerwono-białymi duńskimi flagami. W kilku sklepach wystawiono fotografie królowej i przyszłego króla, a autobusy miejskie, jak to ma w zwyczaju podczas królewskich uroczystości, udekorowano mniejszymi duńskimi flagami. Wielu innych w prawie 6-milionowym królestwie oglądało na żywo transmisję telewizyjną z tego historycznego wydarzenia.

Zespół Gwardii Królewskiej odbywał codzienną paradę przez centrum Kopenhagi, ale podczas ważnych wydarzeń nosił czerwone kurtki zamiast zwykłych czarnych.

Mieszkaniec Kopenhagi René Jensen, ubrany w replikę szaty królewskiej i wysadzaną klejnotami fioletową koronę na głowie, powiedział, że spodziewa się, że Frederik zostanie „królem narodu, który będzie nas wszędzie reprezentował”.

Ostatni raz duński monarcha dobrowolnie podał się do dymisji w 1146 r., kiedy król Eryk III Lam zrezygnował i wstąpił do klasztoru. Małgorzata zrzekła się tronu tego samego dnia, w którym wstąpiła na tron ​​po śmierci swojego ojca, króla Fryderyka IX.

Monarchia Danii ma swoje korzenie w X-wiecznym królu Wikingów Gormie Starym, co czyni ją najstarszą w Europie i jedną z najstarszych na świecie. Dziś obowiązki rodziny królewskiej mają głównie charakter ceremonialny.

Australijczycy wyszli także na ulice Kopenhagi, aby uczcić zostanie królową.

„Myślę, że to dobrze, że nie pochodzi z rodziny królewskiej i ma normalne australijskie pochodzenie. Możemy się z tym bardziej utożsamić, ponieważ ona należy do klasy średniej, podobnie jak my” – powiedziała Judy Langtry, która wraz z córką odbyła długą podróż z Brisbane, aby być świadkami królewskiego wydarzenia.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii w Danii nie odbywa się ceremonia koronacyjna. Premier oficjalnie ogłosi Fryderyka królem z balkonu pałacu Christiansborg, w którym mieszczą się biura rządu, parlament i Sąd Najwyższy, a także królewskie stajnie i królewskie sale przyjęć.

Cztery działa w porcie w Kopenhadze oddają salut na znak ciągłości. Później wieczorem Ogrody Tivoli w Kopenhadze planują uczcić przybycie nowego króla i królowej największym pokazem sztucznych ogni w 180-letniej historii parku.

Sondaż zlecony przez duński nadawca publiczny DR i opublikowany w piątek wykazał, że 79 procent z 1037 osób ankietowanych przez instytut badawczy Epinion stwierdziło, że uważa, że ​​Frederik jest gotowy przejąć stery, a 83 procent stwierdziło, że wierzy, że jego żona Mary jest gotowa. zostać królową. Zdaniem DR, margines błędu w sondażu wynosił 3 punkty procentowe.

© 2024 Prasa kanadyjska

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :