Kolayca Resimdeki Yazıyı Metine Çevirme

Bazı durumlarda fotoğraf olarak tutarız notlarımızı. Hatta bunu üniversite öğrencilerinin çok sık yaptığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bazı durumlarda bu resmini çektiğimiz fotoğraflardaki yazıyı metine dökmemiz gerekir. Lakin bazı metinleri yazıya döküp metine çevirmek oldukça zahmetli olabiliyor. Durum böyle olunca bir çok kişi fotoğrafı yazıya çevirme işlemini oldukça sık aratmakta. Siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda resimdeki yazıyı metine çevirme işleminin nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

Fotoğrafı Yazıya Çevirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi gerçekleştirmeden önce dikkat etmemiz gereken bir kaç husus bulunuyor. Bu hususlardan birisi de resimdeki metin hangi dilde yazıldıysa kullanılan sitenin bu dile destek vermesi. Yoksa çevirme işlemi yaptığınız zaman bir çok karakter bozuk bir şekilde çıkacaktır. Önceden bir kaç deneme gerçekleştirdim ve bazı sitelerin Türkçe’yi desteklemediğini i,ş,ç,ö gibi harflerin bozuklara neden olduğunun farkına vardım. Sizler için Türkçe’yi destekleyen siteleri paylaşacağım.

1- ONLİNEORC.NET RESMİ YAZIYA ÇEVİRME

  • İlk önce buradan onlineocr.net sayfasını açın.
fotoğrafı yazıya çevirme
fotoğrafı yazıya çevirme
  • 1 numaralı yerden ilk önce resmimi seçiyoruz. Daha sonra metin hangi dil ise iki numaralı alanda onu seçiyor ve hangi dosya formatına çevrilmesini istiyorsak onu seçiyoruz. Üçüncü kısımda ise Convert yani dönüştür butonuna basarak işlemi başlatıyoruz.
  • Dönüştürme işlemi bittikten sonra çıktıyı isterseniz indirebilirsiniz. Eğer ki 15’ten fazla sayfayı çevirecekseniz sitede bir üyelik açmanız gerekiyor. Lakin VPN gibi şeylerle IP numaranızı değiştirip, bu durumu atlatabilirsiniz.

2. i2OCR 

Resmi Yazıya Çevirme

Fotoğrafı yazıya çevirme siteleri içerisinde en iyilerinden birisi de i2ocr’dir. Bu sitede istediğiniz kadar metni yazıya çevirebilirsiniz. Yani yukarıdaki site gibi herhangi sınırın olmadığını belirtelim. Bu sitede Türkçe dil desteği mevcut. Türkçe’nin yanı sıra bir çok dilinde desteğinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu sitede PDF’deki metinleri de yazıya çevirmeniz mümkün. Oldukça kolay ve kullanışlı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

3. ABBYY FineReader Online

FineReader biraz yukardakilerine göre farklı diyebiliriz. Eskiden online bir sistem üzerinden resmi yazıya çevirme işlemini rahatlıkla yapabiliyordunuz. Lakin artık bu sistemlerine son vermişler gibi duruyor. Ayrıca artık fotoğrafı yazıya çevirme işlemi yapamıyorsunuz. Sisteme kayıt oluyorsunuz ve işletim sisteminize uygun olan sürümünü indiriyorsanız. Bu program sayesinde PDF  formatında olan notlarınızı veya yazılarınızı metine dönüştürebiliyorsunuz. Resim üzerinde herhangi bir deneme gerçekleştirmedim. Fotoğraf ile denemenizde fayda var.

Resimdeki Yazıyı Metne Çevirme Siteleri Nasıl Çalışır?

OCR teknolojisi kullanılmakta bu sitelerde veya bu işi yapan programlarda. OCR Optical Character Recognition açılımının kısaltılmış halidir. Bu sistem basılı veya el yazısı ile yazmış olduğunuz dökümanlardaki ve resimlerdeki harfleri, karakterleri tarar daha sonra bunları bunları ASCII kodlarına çevirir. Yani bilgisayarın anlayacağı şekle dönüştürür ve size sunar. Önceden bu işlemler Scanner dediğimiz tarayıcılar ile yapılmaktaydı. Artık yukarıda vermiş olduğumuz sitelerin iyice gelişmesi ile birlikte işler bu sistemler üzerinden ilerlemektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*