Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Kobieta cierpiąca na „wyniszczający” przewlekły ból czeka dziesięciolecia na diagnozę endometriozy

/
/
/
24 Views

Tara DeMerchant przez całe życie zmagała się z wyniszczającym bólem i cieszy się, że w końcu znalazła odpowiedź, ale jest zła, że ​​znalezienie pomocy zajęło jej prawie 30 lat.

U 44-letniej kobiety z Bala w Ontario, godzinę jazdy samochodem na północ od Barrie, niedawno zdiagnozowano endometriozę.

DeMerchant twierdzi, że zmaga się z bólem od 14 roku życia, samodzielnie zażywając konopie indyjskie, aby poradzić sobie z bólem, który z biegiem czasu się nasila.

“To jest wyczerpujące. Są dni, kiedy nie mogę wstać z łóżka. Wymiotowałam tygodniami i nikomu tego nie życzę” – wspomina.

Przez lata lekarze lekceważyli jej ból jako miesiączkę, mimo że w niektórych przypadkach trwała ona nawet miesiąc – dodała.

„Ból stał się codzienny około dziewięć lat temu. Nie mogłem uzyskać żadnej pomocy. Co najmniej dwa razy odmówiono mi leczenia. Poprosiłam lekarza, żeby wskazał mi palcem w twarz i powiedział, że sobie to robię i że żaden lekarz mi nie pomoże, i tylko w tym miał rację, bo potem już żaden lekarz nie byłby w stanie mi pomóc.” DeMerchant pamięta.

Mówi, że w niektórych przypadkach lekarze próbowali zrzucić winę na jej objawy na używanie konopi indyjskich.

„Co najmniej czterech lekarzy powiedziało mi, że od czasu zalegalizowania marihuany zaobserwowali wzrost liczby zachorowań na tego typu choroby, a ja próbowałam im powiedzieć, że to nie ma nic wspólnego ze mną”.

Sieć Endometriozy w Kanadzie podaje, że średnie opóźnienie w rozpoznaniu endometriozy w Kanadzie wynosi pięć i pół roku, ale w niektórych przypadkach może sięgać nawet 20 lat. W przypadku DeMerchant stwierdziła, że ​​zajęło to prawie 30 lat.

Endometrioza to wyniszczająca choroba przewlekła, która występuje, gdy tkanka podobna do wyściółki macicy wszczepia się nieprawidłowo poza macicę, tworząc zmiany, cysty, guzki i inne narośla.

Schorzenie to może powodować u osób cierpiących na chroniczny ból i wewnętrzne lęki, a także niepłodność i inne powikłania medyczne.

DeMerchant twierdzi, że zaczęła nalegać na uzyskanie odpowiedzi i odwiedziła kilku lekarzy, zanim jakiś rok temu jeden z nich w Bracebridge w końcu potraktował jej obawy poważniej.

Mówi, że lekarz napisał list, w którym stwierdził, że endometrioza powinna zostać zbadana przez specjalistę jako możliwa przyczyna jej bólu.

Następnie udała się do Regionalnego Centrum Zdrowia Royal Victoria w Barrie, gdzie, jak twierdzi, pod koniec 2023 r. udało jej się odwiedzić ginekologa, a następnie specjalistę od endometriozy.

DeMerchant otrzymał niedawno oficjalną diagnozę, ale twierdzi, że jest na zaawansowanym etapie ze względu na długi czas oczekiwania.

„Znajduję to przynajmniej w trzecim lub czwartym etapie, ponieważ wtedy narasta endometrioza. Jest to więc albo końcowy, albo początkowy etap głęboko naciekającej endometriozy” – mówi.

„Na pewno nie doszłoby do tego na tym etapie, gdybym od początku był traktowany poważnie”.

Chociaż DeMerchant wciąż czeka na plan leczenia, twierdzi, że długie oczekiwanie oznacza histerektomię, inwazyjne procedury i biopsję w celu wyleczenia choroby.

Statystyki dotyczące endometriozy.

Infografika autorstwa Fasai Sivieng

Sieć Endometriosis szacuje, że u około jednej na 10 dziewcząt i kobiet, a także niezliczonej liczby osób transpłciowych, niebinarnych i osób o odmiennych płciach zachoruje na endometriozę w ciągu swojego życia.

Przeciętna osoba odwiedza pięciu do siedmiu lekarzy, zanim zostanie zdiagnozowana endometrioza.

„Cały czas słyszymy w naszej społeczności, że ludzie udają się do lekarza pierwszego kontaktu, a potem wychodzą z niego z poczuciem jeszcze większej izolacji i dewaluacji, gdy mówi się im, że to zupełnie normalne, czego doświadczają po zażyciu małej ilości Advilu. i to jest w ich głowach” – mówi Kathy Luciani, dyrektor wykonawcza Kanadyjskiej Sieci Endometriozy. „To historie, które są tak powszechne w społeczeństwie”.

Luciani twierdzi, że ogólnie zdrowie i okresy menstruacyjne są uważane za temat tabu i należy zrobić więcej, aby edukować kobiety, jak walczyć z piętnem z nimi związanym.

DeMerchant ma nadzieję, że otwarta dyskusja podniesie świadomość.

„Myślę, że to obrzydliwe. Nie ma powodu, dla którego ktokolwiek miałby tak cierpieć. Jeśli ma silne skurcze, obfite krwawienie i wymioty, coś jest nie tak. To nie jest normalny okres. Należy to potraktować poważnie.”


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Zrozumienie endometriozy


Zrozumienie endometriozy


About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :