Kendiniz İçin Bir Açılış Sayfası Oluşturun

Tarayıcınızın açılış sayfası yerine kendi hazırladığınız bir açılış sayfasını kullanmak ister misiniz? Bu sayfada sevdiğiniz, favori sitelerinize bağlantılar oluşturabilirsiniz. Tamamıyla özelleştirebileceğiniz bir başlangıç sayfası oluşturmanız için farklı servisler bulunuyor. Yazımda test ettiğim servislerden öne çıkanları sizinle paylaşıyorum. Bu servislerle açılış sayfası, başlangıç sayfası ya da yeni sekme sayfası gibi isimler verdiğimiz sayfalar oluşturabilirsiniz.

start.me ile başlangıç / yeni sekme sayfası oluşturma

İlk servis start.me. Öncelikle Sign up bölümünden ücretsiz bir hesap oluşturun. Sosyal hesaplarınızla veya e-posta adresinizi kullanarak üye olabilirsiniz. Üye olduktan hemen sonra tarayıcı eklentisi kurmanızı önerecektir. Açılış sayfanızın otomatik olarak start.me sayfanız olarak ayarlanması ve diğer avantajlar için eklentiyi kurmanızı tavsiye ederim.

Farklı tarayıcılarda açılış sayfası olarak ayarlamak için bir yardım sayfası oluşturmuşlar. Faydalı olabilecek bu sayfanın bağlantısı aşağıda yer alıyor.
Start.me farklı tarayıcılar için açılış sayfası ayarlama yardımı

start.me açılış sayfası

Açılış sayfası başlangıçta yukarıdaki gibi görünüyor. Kutuları sürükleyerek yerlerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Üst kısımda Ana sayfa yazısının yanından açabileceğiniz menüden sayfanızla ilgili işlemleri yapabilirsiniz. Sayfanızı düzenlemek, paylaşmak, yeni bölümler eklemek için bu menüdeki seçenekleri kullanın.

Start.me sayfasında ögeler farklı başlıklarda farklı kutular içinde toplanmış durumda. Bir kutuya yeni bir bağlantı eklemek için sağ üst köşesindeki ikona tıklayarak menüden Add Bookmark seçeneğini seçin. Düzenlemek ve varolan siteleri silmek için Edit, kutuyu tamamen silmek isterseniz Delete seçeneğine tıklayın.

myfav.es ile sade bir açılış sayfası oluşturma

İkinci tavsiyem myfav.es. Bu serviste oldukça başarılı. myfav.es favori sitelerinize bağlantı ekleyebileceğiniz bir başlangıç sayfası oluşturmanıza izin verir. Sayfada dikkatinizi dağıtacak şeyler yer almaz.

Üyelik işleminin ardından Add sites bölümünden Facebook, Google, Youtube, Twitter, Wikipedia, Lifehacker, Mashable gibi bir çok siteyi kendi sayfanıza ekleyebilirsiniz. 400 sayfadan fazla site var. Yapmanız gereken sitenin yanındaki + ikonuna tıklamak.  Türkçe çok fazla site görünmüyor. Elbette bu listede yer almayan siteleri de sayfanıza eklemeniz mümkün. Bunun için Personal icons bölümünden site için bir ikon yükleyin. Sitenin adresini açıklamasını yazarak kaydedin.

myfav.es başlangıç sayfası oluşturma

Sadece ikonlar ve arama kutusu. İkonların açıklamaları bile yer almıyor sayfada. Bu nedenle diğerlerinden ayrılıyor. Sayfanın oldukça şık olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bir önceki serviste oluşturulan sayfalar daha fazla özellik içeriyor fakat myfav.es ile karşılaştırınca oldukça karmaşık görünüyor. Örnek olarak benim oluşturduğum başlangıç sayfasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.myfav.es/winipucu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*