Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Kandydat partii rządzącej Tajwanem, Lai Ching-te, wygrywa wybory prezydenckie – National

/
/
/
30 Views

Kandydat partii rządzącej Lai Ching-te wygrał w sobotę wybory prezydenckie na Tajwanie, podczas gdy jego przeciwnicy przegrali, a wynik ten wyznaczy trajektorię stosunków samorządnej demokracji z Chinami na następne cztery lata.

Chiny nazwały sondaż wyborem między wojną a pokojem. Pekin stanowczo sprzeciwia się Laiowi, obecnemu wiceprezydentowi, który porzucił karierę medyczną, aby zająć się polityką oddolną aż po prezydenturę.

Stawką jest pokój, stabilność społeczna i dobrobyt na wyspie położonej 160 kilometrów (100 mil) od chińskiego wybrzeża, którą Pekin uważa za swoją własność i która w razie potrzeby zostanie odbita siłą.

Chociaż kwestie wewnętrzne, takie jak powolna gospodarka i drogie mieszkania, również zajmowały ważne miejsce w kampanii wyborczej, ostatecznie zwyciężyło wezwanie Demokratycznej Partii Postępowej Lai do samostanowienia, sprawiedliwości społecznej i odrzucenia chińskich gróźb. To pierwszy przypadek, gdy jedna partia przewodzi Tajwanowi przez trzy kolejne czteroletnie kadencje prezydenckie od pierwszych otwartych wyborów prezydenckich w 1996 r.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Na konferencji prasowej po wyborach Lai podziękował tajwańskiemu elektoratowi za „napisanie nowego rozdziału w naszej demokracji”. Pokazaliśmy światu, jak bardzo cenimy naszą demokrację. To jest nasze niezachwiane zobowiązanie.”

Dodał: „Tajwan będzie nadal szedł ramię w ramię z demokracjami na całym świecie… dzięki naszym działaniom. Naród tajwański skutecznie oparł się próbom sił zewnętrznych mających wpływ na te wybory”.

Lai i urzędująca prezydent Tsai Ing-wen odrzucają roszczenia Chin do suwerenności nad Tajwanem, byłą kolonią japońską, która oderwała się od Chin kontynentalnych podczas wojny domowej w 1949 r. Zaproponowali jednak rozmowy Pekinowi, który wielokrotnie odmawiał negocjacji i nazywał ich separatystami.

Uważano, że Pekin faworyzuje kandydata z bardziej przyjaznej Chinom Partii Nacjonalistycznej, znanej również jako Kuomintang lub Kuomintang. Jej kandydat Hou Yu również zapowiedział wznowienie negocjacji z Chinami, wzmacniając jednocześnie obronę narodową. Przyrzekł, że jeśli zostanie wybrany, nie będzie dążył do zjednoczenia w cieśninie.

W swoim przemówieniu dotyczącym koncesji Hou przeprosił za „niedostateczne wysiłki” w celu przywrócenia władzy Kuomintangowi, który rządził Tajwanem w stanie wojennym przez prawie cztery dekady przed reformami demokratycznymi w latach 80.

„Zawiodłem wszystkich. Jestem tu, aby wyrazić moje szczere przeprosiny, bardzo mi przykro” – Howe powiedział publiczności, której liczba była znacznie niższa od oczekiwań.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Spotkanie Biden-Xi tworzy «ogrodzenia», ale Tajwanowi nadal grożą zagrożenia: zastępca ministra spraw zagranicznych”


Spotkanie Biden-Xi tworzy „ogrodzenia”, ale Tajwan w dalszym ciągu stoi w obliczu zagrożeń: wiceminister spraw zagranicznych


Trzeci kandydat w wyścigu, Ko Wen-je z małej Tajwańskiej Partii Ludowej (TPP), zyskał poparcie zwłaszcza młodych ludzi, którzy chcą alternatywy dla Kuomintangu i DPP, tradycyjnych rywalizujących partii Tajwanu, które w dużej mierze sprawowały władzę na zmianę kraj od tego czasu. . Lata 90.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

Ko powiedział, że dialog między stronami jest kluczowy, ale najważniejsze jest to, że Tajwan musi pozostać demokratyczny i wolny.

„Przynajmniej tym razem TTP stała się ważną siłą opozycji. Jako przewodniczący TPP chciałbym jeszcze raz wszystkim podziękować” – powiedział Ko. „Każdy głos oznacza dla nas uznanie i wsparcie”.

„To także pierwszy raz, kiedy Tajwanowi udało się stworzyć zupełnie nową, trójstronną rywalizację pomiędzy zielonymi i niebieskimi” – powiedział, odnosząc się do DPP i KMT poprzez kolory, z którymi są kojarzone.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Chen Binhua, rzecznik Biura Chińskiego Gabinetu do Spraw Tajwanu, powiedział, że Pekin nie zaakceptuje wyników wyborów jako odzwierciedlających „główny nurt opinii publicznej na wyspie” bez przedstawienia jakichkolwiek dowodów lub uzasadnienia.

„Te wybory nie mogą zmienić podstawowej sytuacji i kierunku stosunków w cieśninie, ani nie mogą zmienić wspólnego pragnienia rodaków po obu stronach, aby coraz bardziej się do siebie zbliżać, ani nie mogą zatrzymać ogólnego trendu, że ojczyzna ostatecznie i nieuchronnie zostanie zjednoczona . – powiedział Chen.

Stany Zjednoczone, które są prawnie zobowiązane do zapewnienia Tajwanowi broni potrzebnej do obrony, zobowiązały się wspierać każdy nowy rząd, czemu sprzyjają plany administracji Bidena dotyczące wkrótce wysłania na wyspę nieformalnej delegacji byłych urzędników wyższego szczebla. po wyborach.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken pogratulował Laiowi zwycięstwa.

„Gratulujemy również narodowi Tajwanu ponownego zademonstrowania siły swojego silnego systemu demokratycznego i procesu wyborczego” – stwierdził Blinken w oświadczeniu.

Gratulujemy również narodowi Tajwanu ponownego zademonstrowania siły swojego silnego systemu demokratycznego i procesu wyborczego.

Oprócz napięć w Chinach kampanię zdominowały kwestie wewnętrzne, takie jak brak tanich mieszkań i stagnacja płac.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Jak zastraszanie Chin wpływa na kluczowe wybory na Tajwanie


Jak zastraszanie Chin wpływa na kluczowe wybory na Tajwanie


Dla Tony’ego Chena, 74-letniego emeryta, który głosował w Tajpej na godzinę przed zamknięciem lokali wyborczych, wybory sprowadzały się do wyboru między komunizmem a demokracją.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Mam nadzieję, że zwycięży demokracja” – powiedział. Dodał, że więcej Tajwańczyków było otwartych na chiński model rządów kilkadziesiąt lat temu, kiedy chińska gospodarka rosła w dwucyfrowym tempie rocznie, zniechęciło ich jednak ograniczanie swobód obywatelskich, które miało miejsce za kadencji obecnego chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Stacey Chen (43 l.) powiedziała, że ​​zawsze głosowała na DPP, ponieważ „Tajwan jest niepodległym krajem”. Powiedziała, że ​​chce, aby jej syn dorastał w kraju odrębnym od Chin.

Wybory na Tajwanie były postrzegane jako mające „rzeczywisty i trwały wpływ na krajobraz geopolityczny” – powiedziała Gabrielle Reid, zastępca dyrektora w globalnej firmie doradczej ds. wywiadu S-RM.

„Wyniki głosowania ostatecznie określą charakter stosunków z Chinami wobec Zachodu i będą miały głęboki wpływ na stan rzeczy na Morzu Południowochińskim” – powiedziała.

Pod rządami Lai bliskie więzi ze Stanami Zjednoczonymi prawdopodobnie staną się jeszcze bliższe.

„Kontynuacja DPP przez trzecią kadencję oznaczałaby, że ocieplenie w stosunkach USA-Tajwan, które obserwowaliśmy przez ostatnie osiem lat, prawdopodobnie utrzyma się w tym samym tempie pod rządami następnej administracji Lai Ching-te” – powiedziała Wen-Ti Soong . , członek Rady Atlantyckiej z siedzibą w Waszyngtonie.

Pekin prawdopodobnie rozpocznie „kampanię maksymalnego nacisku”, aby wpłynąć na nową administrację pod względem wojskowym, gospodarczym i politycznym, Song powiedział The Associated Press.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :