Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Kalgaryjczycy, którzy mieszkali i pracowali w Afganistanie, podnoszą świadomość na temat talibów – Calgary

/
/
/
20 Views

W niedzielę w Calgary i innych miastach na całym świecie odbyły się protesty, domagające się działań przeciwko talibom.

Demonstranci twierdzą, że Hazaras są ofiarami ludobójstwa od czasu przejęcia kontroli przez talibów w 2021 r., a sytuacja pogorszyła się w tym miesiącu w związku z rzekomymi porwaniami kobiet i dziewcząt.

Sarah Turgaan, dziennikarka z Afganistanu, twierdzi, że decyzja o opuszczeniu kraju po przejęciu władzy przez talibów w 2021 r. była kwestią życia i śmierci.

Jest teraz w Calgary, ale jej rodzice i siostra, wszyscy lekarze, nadal tam są. Turgaan twierdzi, że talibowie zmusili jej siostrę do opuszczenia domu w Kabulu i noszenia burki pod groźbą śmierci.

„Talibowie powiedzieli jej, że jeśli nie wrócicie do pracy na wsi, gdzie nie ma lekarzy, zabijemy was. Mamy twój adres, gdziekolwiek jesteś” – powiedział Turgaan w niedzielę na wiecu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Społeczności Sunalta.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Członkowie społeczności Hazara w Calgary zebrali się, aby podnieść świadomość na temat tego, co dzieje się w Afganistanie.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

Społeczność przeważnie szyicka jest od dziesięcioleci prześladowana przez twardogłowych talibów.

Twierdzą, że historyczna polityka przymusowej migracji i zawłaszczania ziemi, pierwotnie wdrożona w 1887 r., została przywrócona pod rządami talibów.

Barat Bineesh przybył do Calgary z Afganistanu w 2001 roku. Obecnie po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Calgary pracuje jako architekt-stażysta.

Mówi, że obecni uchodźcy mówią o nieludzkim traktowaniu, z jakim rzekomo spotykają się kobiety i dziewczęta z Hazara, a także o masowych porwaniach, ponieważ nie noszą zasłony.

Bineesh powiedział, że jego dwaj bracia i szwagierka zostali uwięzieni przez talibów na sześć miesięcy. Mówi, że Hazarowie są w ciągłym niebezpieczeństwie.

„Są bezbronni, gdy talibowie przychodzą i testują ich. Niektórzy zostają aresztowani lub zabici. Sytuacja jest bardzo zła” – stwierdził Bineesh.

Protestujący na całym świecie zwrócili się do organów międzynarodowych, w tym do Rady Bezpieczeństwa ONZ, światowych przywódców i organizacji praw człowieka, wzywając je do potępienia uprowadzeń i przetrzymywania kobiet i dziewcząt z Hazary.

Kanadyjczycy, którzy spędzili lata w Afganistanie, pomagając w rozwoju edukacji, nazywają obecną sytuację rozdzierającą serce.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Jest mi smutno. Bardzo kocham tych ludzi” – powiedział Bernie Potvin, adiunkt na Uniwersytecie w Calgary, który był obecny na niedzielnym wiecu.

Potvin pracował nad projektem we współpracy z afgańskim Ministerstwem Edukacji i Timem Goddardem, który nadzorował projekt. Jego córka, kapitan Nicola Goddard, zginęła podczas służby w Afganistanie.

Tim Goddard pełnił funkcję dyrektora finansowanego przez Kanada Spraw Międzynarodowych projektu certyfikacji nauczycieli i akredytacji instytucji kształcenia nauczycieli w Afganistanie – pięcioletniego projektu, który rozpoczął się w październiku 2011 r.

Potvin mówi, że Hazarowie najwyraźniej zostali zapomniani.

„To, czego doświadczyli w XIX wieku, zaczęło się tam od czegoś, co w istocie było ludobójstwem i nigdy się nie skończyło, a teraz talibowie mają całkowitą swobodę robienia z tymi ludźmi, co chcą” – powiedział Potvin. „To nieludzkie i niewłaściwe”

W zeszłym tygodniu organizacja Human Rights Watch stwierdziła, że ​​talibowie nasilili ataki na prawa człowieka, zwłaszcza prawa kobiet i dziewcząt.

© 2024 Global News, oddział Corus Entertainment Inc.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :