JPEG Dosya Boyutu Küçültme Programı VJC

Resim dosyaları için en çok tercih edilen formatlardan biri olan JPEG dosyalarını sıkıştırarak boyutunu küçültebilirsiniz. Özellikle kendi web sitesinde, blogunda resimler kullanan webmasterların bunların boyutlarına dikkat etmesi oldukça önemli. Web sitelerinin boyutunu artıran en önemli ögelerden biri görseller. Bunların boyutlarının küçük olması sitenin daha hızlı yüklenmesini sağlayacak, tüketilen bant genişliğini azaltacak ve SEO açısından sitenin hanesine artı puan olarak kaydedilecektir.

Tabi resimleri sıkıştırarak boyutunu küçültme işine sadece bu açıdan bakmamak gerekiyor. Başka platformlarda paylaşacağınız, e-postalara ekleyeceğiniz resimlerinizin de boyutunu küçülterek daha kolay ve hızlı bir şekilde yükleyip paylaşabilirsiniz. Bu iş üretilmiş ücretsiz ve portable bir programdan bahsetmek istiyorum. GFsoft tarafından üretilen programımızın adı VJC. 

Programı çalıştırdıktan sonra Open butonuna tıklayarak sıkıştırmak istediğiniz JPEG dosyasını seçin. Dosyanızı sürükleyip bırakarak da açma imkanına sahipsiniz. Soldaki bölmede resmin orijinal hali sağ tarafta ise sıkıştırma işlemi sonucunda nasıl görüneceği gösterilmektedir.Sıkıştırma işleminden sonra resmin kalitesinde bir düşme yaşanacağından önizleme bölümünden boyutu küçültülen dosyanın nasıl görüneceğini takip edebilirsiniz.

by quality seçili iken resmin kalitesinin hangi oranda düşürüleceğini belirleyerek küçültme işlemini yapabilirsiniz. by max size ile belirlediğiniz dosya boyutuna ulaşılacak şekilde sıkıştırma işleminin gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Program çok kapsamlı özellikler sunmuyor ve aynı anda yalnızca bir resimle çalışabiliyorsunuz. Buna rağmen bize vadettiği JPEG boyutunu küçültme işlemini başarılı bir şekilde yapabiliyor. Oldukça sade ve kullanışlı bir arayüze sahip. Önizleme sayesinde resmin boyutu küçüldüğünde nasıl görüneceğini görebiliyorsunuz. Bu nedenle elinizin altında bulundurmanız gereken programlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

http://www.gfsoft.co.uk/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*