Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Jak działa łańcuch dostaw żywności w Kanadzie? Co musisz wiedzieć – krajowe

/
/
/
20 Views

W ciągu ostatniego roku twarze dyrektorów największych kanadyjskich sieci spożywczych stały się dobrze znane prawodawcom badającym ceny żywności.

Menedżerowie musieli stawić czoła pytaniom ze strony parlamentarzystów i oskarżeniom o spekulację w związku ze wzrostem ich zarobków.

Eksperci twierdzą jednak, że główne czynniki, które spowodowały wzrost cen żywności w ciągu ostatnich kilku lat, mają charakter globalny.

„Łańcuchy dostaw, od których jesteśmy zależni od wielu dziesięcioleci, w ciągu ostatnich pięciu lat znalazły się pod ogromnym obciążeniem – pandemia, konflikty, zmiany klimatyczne to najbardziej widoczne przykłady poważnych globalnych napięć makroekonomicznych – co prowadzi do powszechnej inflacji w przypadku wszystkich towarów w globalną gospodarkę” – powiedział Evan Fraser, dyrektor Arrell Food Institute na Uniwersytecie w Guelph.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Wyższe rachunki za artykuły spożywcze?  Oto dlaczego niektóre ceny w Kanadzie mogą ponownie wzrosnąć.”


Wyższy rachunek za jedzenie? Oto dlaczego niektóre ceny w Kanadzie mogą ponownie wzrosnąć


Konsumenci są w pełni świadomi rosnących cen żywności, ponieważ inne wydatki, zwłaszcza koszty mieszkania, również gwałtownie rosną, twierdzi Fraser, w związku z czym ceny żywności stały się symbolem szerszego problemu.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Ponieważ konsumenci tak naprawdę nie rozumieją tajników łańcucha dostaw, dużą część winy często zrzuca się na sprzedawcę detalicznego, powiedział Michael Graydon, dyrektor generalny Kanadyjskiego Stowarzyszenia ds. Żywności, Zdrowia i Produktów Konsumenckich.

„Ludzie znajdują się pod znaczną presją w zakresie przepływów pieniężnych. I tak… szukają winnego” – powiedział. „I to jest problem, przed którym stoi cała branża”.

Wyższe stopy procentowe spowolniły inflację, która osiągnęła szczyt w 2022 r., ale inflacja żywności w dalszym ciągu przewyższa stopę referencyjną. Roczna inflacja zasadnicza wyniosła w grudniu 3,4 proc., a ceny żywności wzrosły o 4,7 proc.

Podstawowe towary, których ceny poszybowały w górę i spowodowały karkołomną inflację żywności z powodu takich czynników jak wojna na Ukrainie złagodniała, ale nadal są one wyższe niż przed pandemią, powiedział Carl Littler, starszy wiceprezes ds. spraw publicznych Kanadyjskiej Rady ds. Detalicznych.

„Nie będzie powrotu do status quo” – stwierdził.

W najprostszej formie łańcuch dostaw żywności składa się z trzech poziomów. Rolnicy lub producenci znajdują się na jednym końcu, a sprzedawcy detaliczni na drugim. Pośrodku znajdują się firmy zajmujące się przetwórstwem, transportem i produkcją, produkujące wszystko, od opakowań, przez składniki, po żywność, a także kupujące i sprzedające między sobą w drodze do dostarczenia żywności do sklepu spożywczego.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Rolnicy są „biorcami cen”, co oznacza, że ​​ceny, jakie płacą im za to, co produkują, są w dużej mierze podyktowane przez światowe rynki surowców, a nie negocjacje z nabywcami, powiedział J.P. Gervais, główny ekonomista Farm Credit Canada.


Kliknij, aby obejrzeć film: „Walka o jedzenie: dlaczego sklepy spożywcze rezygnują z rabatów tego samego dnia”


Walka o jedzenie: dlaczego sklepy spożywcze rezygnują z rabatów jednodniowych


Przedsiębiorstwa znajdujące się w środku łańcucha dostaw, takie jak przetwórcy i producenci, również borykają się z rosnącymi kosztami, takimi jak materiały opakowaniowe, płace i energia, powiedział.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

„Chociaż koszty te mogą nie rosnąć w takim samym tempie jak poprzednio, w większości nie spadły” – stwierdził.

„Ogólnie w łańcuchu dostaw istnieje duża presja na rentowność”.

Aby złagodzić rosnące koszty, przetwórcy mogą zmieniać opakowania, inwestować w automatyzację lub zmieniać receptury, powiedział Graydon. Wyższe stopy procentowe utrudniają jednak inwestowanie w adaptację.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Kiedy już zrobią wszystko, co w ich mocy, aby złagodzić rosnące koszty, przetwórcy rozpoczną negocjacje ze sprzedawcami detalicznymi artykułów spożywczych, powiedział Graydon.

Stwierdził, że w ciągu ostatnich kilku lat sprzedawcy detaliczni „bardzo szybko reagowali” na prośby o podwyżki cen. Prawdopodobnie wynika to po części z faktu, że detaliści posiadają własne marki i są świadomi przyczyn rosnących kosztów.

Graydon powiedział jednak, że skonsolidowany charakter branży detalicznej sprzedaży artykułów spożywczych oznacza, że ​​detaliści często mają większą siłę przetargową, dlatego branża pracuje nad kodeksem postępowania, aby wyrównać szanse.

Detaliści ponieśli ciężar kontroli cen żywności, a ich rosnące zyski uczyniły z nich łatwy cel, chociaż niektórzy obserwatorzy branży nie są zgodni co do tego, czy firmy niewłaściwie czerpią zyski z inflacji.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Według Littler z Retail Council niektóre globalne naciski wpływające na inne części łańcucha dostaw, np. ceny paliwa, rosnące koszty pracy i stopy procentowe, mają również bezpośredni wpływ na sprzedawców detalicznych. Reszta wpływa na detalistów pośrednio, poprzez negocjacje z dostawcami.

Littler powiedział, że w ciągu ostatnich kilku lat liczba i zakres żądań podwyżki cen gwałtownie wzrosła, pozostawiając sprzedawcy detalicznemu ustalenie, „ile jest uzasadnione, a ile oportunistyczne”.

„Nie mogą zasadnie oczekiwać, że ludzie będą działać ze stratą lub niedopuszczalnym zyskiem. Jeśli więc nie zgodzą się na rozsądną podwyżkę ceny, nie dostaną produktu” – powiedział Littler.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Oczekuje się, że ceny żywności wzrosną w 2024 r., ponieważ sklepy spożywcze w Quebecu będą chciały odzyskać zaufanie społeczne”


Oczekuje się, że ceny żywności wzrosną w 2024 r., ponieważ sklepy spożywcze w Quebecu będą chciały odzyskać zaufanie społeczne


Ale podobnie, stwierdził, nie można oczekiwać od sprzedawców spożywczych, że „działają bez marży lub przy minimalnych marżach”.

Littler powiedział, że największym problemem, jeśli chodzi o nieuzasadnione żądania, są duzi międzynarodowi dostawcy głównych marek.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Po zaakceptowaniu wniosku o podwyżkę ceny sprzedawca musi zdecydować, jaką część podwyżki przerzucić na konsumenta – dodał.

Dobra wiadomość, powiedział Gervais, jest taka, że ​​łańcuch dostaw zaczyna się normalizować, ceny surowców spadają, a ceny stabilizują się na poziomie produkcji.

Dodał jednak, że przełożenie tego na poziom detaliczny może zająć trochę więcej czasu, ponieważ niektóre koszty, takie jak płace i transport, pozostają wysokie.

„Jeszcze jeden poważny szok podażowy dzieli nas od zawirowań na rynku” – zauważył.

„Ale najważniejsze jest to, że zaobserwowaliśmy spadek cen towarów, ceny, jakie producenci żywności uzyskują za swoje produkty (spadły), zaobserwowaliśmy spadek inflacji”.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Littler twierdzi, że inflacja cen żywności i inflacja zasadnicza będą w dalszym ciągu zbiegać się w miarę zmniejszania się czynników powodujących poważniejszą inflację żywności.

„Myślę, że możemy spodziewać się bardziej stabilnego okresu”.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :