Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Iran grozi „zdecydowaną reakcją” na jakiekolwiek ataki USA po ataku Jordanii – National

/
/
/
26 Views

Iran zagroził w środę „zdecydowaną reakcją” na każdy atak USA na Republikę Islamską po tym, jak prezydent Joe Biden powiązał Teheran z zabójstwem trzech amerykańskich żołnierzy w bazie wojskowej w Jordanii.

Stany Zjednoczone zasygnalizowały, że przygotowują się do ataków odwetowych na Bliskim Wschodzie po niedzielnym ataku dronów, w wyniku którego rannych zostało także co najmniej 40 żołnierzy w Tower 22, tajnej bazie w północno-wschodniej Jordanii, która miała kluczowe znaczenie dla obecności USA w sąsiedniej Syrii.

Pozostają jednak obawy, że wszelkie dodatkowe ataki USA mogą jeszcze bardziej zaognić sytuację w regionie już dotkniętym trwającą wojną Izraela z Hamasem w Strefie Gazy i ciągłymi atakami jemeńskich rebeliantów Houthi na żeglugę po Morzu Czerwonym.

Niszczyciel Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych na szlaku wodnym zestrzelił przeciwokrętowy pocisk manewrujący wystrzelony przez Houthi pod koniec wtorku. Urzędnicy twierdzą, że jest to najnowszy atak wymierzony w siły amerykańskie patrolujące kluczowy morski szlak handlowy.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Ostrzeżenia Iranu po raz pierwszy pochodziły od Amira Saeeda Iravaniego, ambasadora Iranu przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Według państwowej agencji informacyjnej IRNA pod koniec wtorku zorganizował on odprawę dla irańskich dziennikarzy.

„Republika Islamska zdecydowanie zareaguje na każdy atak na kraj, jego interesy i obywateli pod jakimkolwiek pretekstem” – powiedział Iravani, cytowany przez IRNA. Bez wchodzenia w szczegóły nazwał każdy możliwy irański odwet „zdecydowaną reakcją”.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Stany Zjednoczone obiecują „wszelkie niezbędne działania” po tym, jak w ataku drona zginęło trzech żołnierzy, Iran zaprzecza zaangażowaniu


USA obiecują „wszelkie niezbędne działania” po tym, jak trzech żołnierzy zginęło w ataku dronów, Iran zaprzecza zaangażowaniu


Misja Iranu przy ONZ nie odpowiedziała w środę na prośby o komentarz lub wyjaśnienia dotyczące uwag Iravaniego.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

Iravani zaprzecza również, jakoby Iran i Stany Zjednoczone wymieniały w ciągu ostatnich kilku dni jakiekolwiek wiadomości, czy to za pośrednictwem pośredników, czy bezpośrednio. Panarabski kanał satelitarny Al Jazeera, którego siedziba i finansowanie jest przez Katar, informował już wcześniej, że takie przekazy miały miejsce. Katar często pełni rolę mediatora między Waszyngtonem a Teheranem.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Żadnych takich wiadomości nie wymieniono” – powiedział Iravani.

Rząd irański przyjął jednak do wiadomości groźby odwetu Stanów Zjednoczonych za atak na bazę w Jordanii.

„Czasami nasi wrogowie podnoszą groźby, a dziś słyszymy pewne groźby w słowach amerykańskich urzędników” – powiedział podczas środowego wydarzenia dowódca Gwardii Rewolucyjnej gen. Hossein Salami, który podlega wyłącznie Najwyższemu Przywódcy Ajatollaha Ali Chamenei. „Mówimy im, że nas znacie i że się znamy. Nie pozostawiamy żadnego zagrożenia bez odpowiedzi.”

„Nie dążymy do wojny, ale nie boimy się wojny” – dodał, według IRNA.

W sobotę generał odpowiedzialny za irańską obronę powietrzną powiedział, że jest ona w „najwyższej gotowości obronnej”. Budzi to również obawy dotyczące lotnictwa komercyjnego podróżującego przez Iran. Po tym, jak w 2020 r. w amerykańskim ataku dronów zginął starszy generał, irańska obrona powietrzna omyłkowo zestrzeliła ukraiński samolot pasażerski, zabijając 176 osób na pokładzie.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Biden mówi, że USA odpowiedzą na atak, w wyniku którego zginęło trzech żołnierzy amerykańskich na Bliskim Wschodzie”


Biden mówi, że Stany Zjednoczone odpowiedzą na atak, w którym zginęło trzech żołnierzy amerykańskich na Bliskim Wschodzie


Tymczasem na Morzu Czerwonym trwają ataki wspieranych przez Iran rebeliantów Houthi, ostatnio wymierzone w amerykański okręt wojenny. Pocisk wystrzelony we wtorek wieczorem był wycelowany w USS Gravely, niszczyciel rakietowy klasy Arleigh Burke – poinformowało w oświadczeniu Centralne Dowództwo USA.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Nie ma doniesień o obrażeniach ani szkodach” – czytamy w oświadczeniu.

Rzecznik wojskowy Houthi, bryg. Generał Yahya Sari ogłosił atak w środowym ranku oświadczeniu, nazywając go „zwycięstwem ucisku narodu palestyńskiego i odpowiedzią na amerykańsko-brytyjską agresję przeciwko naszemu krajowi”.

Sari powiedział, że Huti wystrzelili „kilka” rakiet. coś, czego nie rozpoznaje Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych. Twierdzenia Huti w przeszłości były przesadzone, a ich rakiety czasami spadały na ziemię i nie docierały do ​​celów.

Huti powiedzieli w poniedziałek bez dowodów, że zaatakowali USS Lewis B. Puller, amfibię szturmową używaną przez Navy SEAL i inne jednostki. USA stwierdziły, że nie było ataku.

Od listopada rebelianci wielokrotnie atakowali statki na Morzu Czerwonym w związku z izraelską ofensywą przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Często jednak ich celem są statki mające słabe lub żadne wyraźne powiązania z Izraelem, zagrażając żegludze wzdłuż kluczowego światowego szlaku handlowego pomiędzy Azją, Bliskim Wschodem i Europą.

W piątek Huti trafili rakietą w statek handlowy, wywołując pożar, który trwał kilka godzin.

Powiązany pisarz prasowy Nasser Karimi w Teheranie w Iranie przyczynił się do powstania tego raportu.

© 2024 Prasa kanadyjska

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :