Google Docs ile ePub Formatında Belgeler Oluşturun

ePub yani Electronic Publication formatı e-kitap oluşturmak için en çok tercih edilen formatlardan biridir. ePub belgeleri bilgisayarın yanında telefon, tablet, e-kitap okuyucular tarafından aynı şekilde görüntülenebilir. Söz konusu e-kitap olduğunda en iyi formatın ePub olduğunu söylemek mümkün.

Pdf ePub formatına göre çok daha yaygın kullanılan bir format. Pdf belgelerini bilgisayarda rahatlıkla görüntülenirken, telefon gibi daha küçük ekranı olan cihazlarda tam olarak istediğimiz gibi görüntülenmiyor. Bunun sebebi Pdf dosyalarının responsive (duyarlı, uyumlu) dökümanlar olmaması, yani kullanılan cihazın ekranına göre şekillenmemesidir.

Pdf dosyaları ePub formatındaki dosyalara göre daha fazla alan kaplamakta ve daha çok sistem kaynağı tüketmektedir. Telefon veya tabletlerimiz bilgisayarlarımız kadar güce sahip olmadığından, bu dosyaları okurken yavaşlayabilir hatta kilitlenebilir. Pdf formatında dosyanın içinde resim dosyaları eklenmekte ePub formatında ise yalnızca düz yazıdan oluşmakta.

ePub formatının avantajlarından bahsettik. Peki ePub formatında belgeler nasıl oluşturulur?

ePub belgesi nasıl oluşturulur?

ePub formatında belgeler oluşturabileceğiniz farklı programlar mevcut. Bu yazımızda hiç bir programa ihtiyacınız olmadan Google Docs ile bu formattaki dosyaların nasıl oluşturulacağına değineceğim.

ePub Oluşturma

ePub oluşturma
ePub oluşturma
  1. docs.google.com adresinden kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapın.
  2. Varsayılan olarak dokümanlar bölümü açılacaktır. Boş bir doküman oluşturun.
  3. Yazınızı hazırlayın. Son olarak Dosya menüsündeki Farklı indir – EPUB Publication (.epub) seçeneğine tıklayın.

 

Yeni bir dosya oluşturmaya ek olarak farklı formattaki bir dosyayı, örneğin bir Word dosyasını yükleyip Google Docs ile görüntüleyerek ePub formatına çevirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*