Google Chrome Renk ve Tema Değiştirme

Şu an varsayılan tarayıcım Google Chrome. Bilgisayar başına geçtiğimde en çok kullandığım program yine Chrome. Tarayıcımı çoğu zaman varsayılan tema ve renklerle kullandım. Bugün, bu kadar uzun zaman geçirdiğim bir programın görünümünü neden kendi isteklerime göre düzenlemiyorum diyerek biraz değişikliklikler yaptım. Eğer siz de Google Chrome kullanıyor ve görünümünü değiştirmek yeni temalar eklemek istiyorsanız yazımı okumanızı öneririm.

Google Chrome’a bir kaç ay önce gelen bir özellikle tarayıcınızın görünümünü kolayca değiştirebilirsiniz. Bunun için Yeni sekme sayfasında sağ alt köşede Özelleştir adlı butona tıklayın.

Yeni sekme sayfası için bir Arka plan belirleyebilirsiniz. İsterseniz Cihazdan yükle butonuna tıklayarak bilgisayarınızdaki jpg, png formatındaki bir resim dosyasını Chrome arka planı olarak belirleyebilirsiniz.

Kısayollar başlığından Yeni sekme sayfasında gösterilen bağlantıları düzenleyebilirsiniz.

Gelelim asıl kısma yani Renk ve tema bölümüne. Burada mutlaka size uygun, seveceğiniz bir renk bulabileceğinizi düşünüyorum. İstediğiniz rengi seçip ve Bitti butonuna tıklayarak tarayıcınızın tema rengini değiştirin. İlk sırada yer alan damlalık aracının yer aldığı butona tıklayarak kendi renginizi de belirleyebilirsiniz.

Google Chrome Yeni Tema Ekleme

Eğer bu renkler yeterli gelmezse Chrome için mağazadan yeni temalar indirebilirsiniz. Bunun için Chrome menüsünden Ayarlar seçeneğine tıklayın. Görünüm başlığı altındaki Temalar (Chrome Web mağazasını açın ) seçeneğine tıklayın.

Burada farklı başlıklar altında listelenen çok sayıda tema yer alıyor. Yüklemek istediğiniz temayı seçtikten sonra Chrome’a ekle demeniz yeterli olacaktır.

Temayı kaldırmak isterseniz Ayarlar > Görünüm başlığı altında Temalar Varsayılana sıfırla butonunu kullanın.

Chrome Kendi Temanızı Oluşturun

Sunulan renkler ve mağazadaki temalar yerine kendi oluşturacağınız temayı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için Theme Creator uygulamasını kurun.

Adres çubuğuna chrome://apps/ yazarak tarayıcınızın uygulamalar bölümünü açın. Kurmuş olduğunuz Theme creator uygulamasını açın.

Upload an image ile bir arka plan resmi yükleyebilirsiniz. Sonrasında Generate Colurs ile bu resime uygun olarak tema renklerinin belirlenmesini sağlayabilirsiniz. Otomatik renk belirleme güzel düşünülmüş ama en doğru renkler için kendi ayarlamalarınızı yapın. Images ve Colors sekmelerinden tarayıcının farklı bölümleri için istediğiniz resimleri ya da renkleri belirleyebilirsiniz. Kapsamlı bir şekilde temanızı istediğiniz gibi şekillendirin.

Son olarak Pack sekmesine geçin ve burada yer alan Pack and Download Zip File butonuna tıklayın. Bilgisayarına indirdiğiniz zip paketini arşivden çıkarın.

Şimdi elimizde tema dosyalarını içeren bir klasör olması gerekiyor. Temamızı tarayıcıya yükleme kısmına geçelim.

  • Chrome menüsünden Diğer araçlar > Uzantılar ile chrome://extensions/ sayfasını açın.
  • Geliştirici modunu aktif edin.
  • Paketlenmemiş öge yükle seçeneği ile az önce elde ettiğimiz klasörü seçin.

Artık kendi oluşturduğunuz temanın tarayıcıya kurulmuş olması gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*