Gmail ve Diğer Google Hizmetleri Nasıl Yedeklenir?

Gmail benim de tercih ettiğim ve yıllardır kullandığım, en çok tercih edilen mail servislerinden biri. Gmail üyeliğimi ilk kullanıma sunulduğu zamanlarda bir davetiye edinerek oluşturduğumu hatırlıyorum. Google tarafından sunulan diğer hizmetler gibi mail konusunda çağ atlatan bir servis olmuştu. Şu an Google bize 15GB depolama alanı sunuyor. Bu alan Gmail haricinde Google Drive ve Google Foto servisleriyle paylaşılmakta. Ben hiç mail silmemiş olmama rağmen kotamın yalnızca %3’ünü kullanmış durumdayım bu da yaklaşık 0,6GB yapıyor. Yani Google Drive’da çok büyük boyutlu dosyalar barındırmadığınız sürece bu kotayı doldurmanız pek mümkün değil.

Günün birinde Google hesabınıza ulaşamama, hesabınızın bir şekilde silinmesi, hacklenmesi vb. ihtimalleri hiç düşündünüz mü? Sizin için önemli olan maillerin yanında diğer bir çok Google servisiyle ilgili hiç bir veriye tekrar ulaşamayacak olmanız can sıkıcı olabilir. Bu nedenle bir yedekleme işlemi yapmanızda fayda olabilir. Google yedekleme servisi sayesinde hesabınızdaki verileri yedekleyebilirsiniz.

Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır?

Gmail ve diğer Google servislerindeki verilerinizi yedeklemeniz için https://takeout.google.com adresinden kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın.

google gmail yedekleme

Google Yedekleme İşlemi

  • Yedeklemek istediğiniz ürün veya ürünleri seçerek Sonraki butonuna tıklayın.
  • Arşivinizin dosya türünü seçin sunulan seçenekler .zip ve .tgz
  • Teslim yöntemini belirleyin. İndirme bağlantısını e-posta ile gönder seçilirse arşivin oluşturma işlemi tamamlandığın e-posta adresinize indirme linki gönderilir. Bu linkle 1 hafta süresince yedeklerinizi indirebilirsiniz. Bu sürenin sonunda arşiv silinecektir. Diğer seçenekler Drive’a Ekle, Dropbox’a Ekle, OneDrive’a Ekle.
  • Arşiv Oluştur butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın. Seçimlerinize bağlı olarak arşivinizin oluşturulmasının zaman alabileceğini unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*