Spam’den Korunmak İçin Geçici (Kullan-at) Mail Sevisleri

E-posta adresimize gelen SPAM mesajlar çok can sıkıcı olabiliyor. Çoğu mail servisi, bu tür mesajları tanıyarak direkt olarak istenmeyen mesajlar bölümüne taşıyabilse de arada kaynayan mesajlar her zaman olur. Bu mesajlar mail kutunuzda gereksiz yere kalabalık yaparlar. Onları diğer gerekli maillerden ayırmanız bir bakışta mümkün olmayabilir. Bu durumda, içeriğini okumasanız bile bir mesajın istenmeyen mesaj olup olmadığını anlamak ve silmek için vakit ayırmanız gerekecektir. Her gün bu tip onlarca mesaj gelebileceğini düşünürsek, ciddi bir zaman kaybı yaşanacağı ortadadır.

SPAM maillerden kurtulmanın en iyi yollarından biri mail adresinizi gerçekten gerekli olmayan yerlerde ve güvenmediğiniz sitelerle paylaşmamanızdır. İnternette bir çok sitedeki içeriğe ulaşabilmeniz için zorunlu üyelik şartı aranmaktadır. Üyelik gerektiren ve sonrasında muhtemelen tekrar işinizin düşmeyeceği bir siteye kaydolurken kendi mail adresiniz yerine geçici bir mail adresi kullanmanız en mantıklısı olacaktır.

Mailinator

Mailinator bu alandaki en iyi ve en çok tercih edilen servislerden biri. Bir siteye üye olmak istiyorsunuz fakat mail adresinizle kaydolma taraftarı değilsiniz. @mailinator.com uzantılı olarak bir mail adresiyle kayıt olmanızın önünde hiç bir engel yok. Örneğin üyelik işleminde ipucum@mailinator.com şeklinde bir adresle kayıt işlemini tamamlayın. Sonrasında mailinator.com adresine girerek sitedeki kutucuğa kullanıcı adını yazmanız (örneğimizde ipucum) yeterli olacaktır. Kayıt işlemine ait mesajın posta kutunuzda yer aldığını göreceksiniz. Hiç bir üyelik işlemine gerek yok.Unutmamanız gereken tek nokta o kullanıcı adının herkese açık olduğu ve diğerlerinin de bu mesajları okuyabileceği. Zaten önemli işlerimiz için neden geçici mail servisi kullanalım ki. Bu nedenle bu konunun pek önemi olmamalı diye düşünüyorum. Elbetteki bu mesajlar sürekli orada olmayacak, bir kaç saat sonra otomatik olarak silinecektir.

YOPmail

Bu konudaki en iyi alternatiflerden biri YOPmail. Mantık olarak bir önceki sevisimiz olan mailinator’dan farkı bulunmuyor. Sitedeki kutucuğa kullanmak istediğiniz adresi yazmanız yeterli olacaktır. Sitenin arayüzü tam bir e-mail servisi gibi sade ve şık tasarlanmış. Hesabınıza gelen maillerin siz silmediğiniz takdirde 8 gün saklanacağını unutmayın.

10minutemail

10minutemail adlı servisin çalışma şekli diğerlerinden biraz farklı. Siteyi açtığınızda sizin için 10 dakikalığına kullanabileceğiniz geçici bir mail adresi oluşturuyor. 10 dakikalık süre yeterli olmazsa fazladan bir 10 dakika daha isteyerek geri sayımı yeniden başlatmanız mümkün.

Mintemail

Mintemail adlı siteyi açtığınız anda sizin için otomatik olarak bir geçici mail adresi oluşturuluyor. Size gönderilen mesajları aynı sayfadan takip edebilirsiniz.

mytemp.email

mytemp.email anasayfada yer alan butona tıklayarak bir geçici mail adresi oluşturup gelen kutunuza ulaşabilirsiniz. Sayfayı yenilemenize gerek kalmadan size gönderilen mesajları takip edebilirsiniz. Gelen kutunuz son ziyaretinizin üstünden 24 saat geçtikten sonra tamamen silinir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*