Front-End Developer Nasıl Olunur?

Front-End Developer nedir? Web geliştiricilerini iki dala ayırabiliriz. Bunlardan birisi Back-end birisi de Fron-end. Front-end Türkçemiz’de önyüz anlamına gelmektedir. Front-end, tarayıcıya ve bu tarayıcıyla etkileşimde bulunan kullanıcıya atıfta bulunan “istemci tarafı”  tarafında yer almaktadır. Front-end geliştiriciler genel olarak grafik tasarımcının yapmış olduğu tasarımı koda döker. Yani girdiğiniz web sitelerin görünümü, sitenin tasarımı gibi durumlardan Front-End geliştiriciler sorumludur. Şimdi bir çoğunuz Backend geliştiricinin de ne olduğunu merak etmiştir. Lakin ona da bir sonraki yazımızda değineceğiz.

Front-end geliştiriciler genelde HTMLCSSJavaScript gibi teknolojileri kullanır. Lakin günümüzde bu teknolojiler oldukça gelişmiş durum da ve yeni yeni teknolojiler türemekte.

Front-End Developer Nasıl Olunur?

Front-End Developer Nasıl Olunur? Ne Bilmeliyim?

Front-End Developer nasıl olunur? Öncelikle bu işin en temeli iyi bir şekilde HTML, JS, CSS teknolojilerini öğrenmektir. Aralarında ne kolay öğrenebilecek olanın HTML olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ilk önce öğrenmeniz gereken de HTML’dir. HTML ile yaptıklarınızın rengiyle, boyuyla ve benzeri şeyler ile oynamak için bu sefer CSS öğrenmeniz gerekecek. Daha sonra buna daha işlevsel şeyler eklemek için JavaScript öğrenmeniz gerekecek. Sırayla böyle gidiyor.

Yani temel olarak ilk önce bilmeniz gereken 3 şey var, onu da yukarıda belirttik. Bunları öğrendikten sonra bol bol pratik yapmak oldukça önemlidir. Yazılımda pratiğin ve proje yapmanın önemi çok fazladır. Bunun yanı sıra İngilizce de çok önem arz etmek gerekmektedir. Bunları öğrenmeden İngilizce öğrenmenizi tavsiye ederim. Çünkü bir çok kaynak İngilizce ve bir sorun yaşadığınız zaman çözümlerini bulabileceğiniz kaynaklar da İngilizce.

Front-End Developer Nasıl Olunur?
Front-End Developer Nasıl Olunur?

Yukarı da saydığım temel şeyleri öğrendikten sonra CSS frameworklerini inceleyin ve bunları kullanmaya çalışın. Bunun yanı sıra iş ilanlarında sık sık göreceğiniz  AngularReactVue gibi JavaScript frameworklerini de öğrenmeniz size çok şey katacaktır. Bunları öğrendikten sonra API ‘leri araştırın. Son olarak birde yazdığınız kodları uzak bir sunucuda depolayan ve yazılımcıların bir proje de ortak çalışmasını sağlayan  GithubGitlabBitbucket vs. gibi sistemleri öğrenin, kullanın.

Front-End Developer İş Olanağı Var Mı?

Öncelikle sektöre ufak bir değineyim. Şuan ülkemizde kaliteli, projeler yapmış ve kendini iyi yetiştirmiş  Front-end developer  açığının fazla olduğunu söyleyebiliriz. Yani iş olanağı konusunda gerçekten kendinizi yetiştirmiş ve bu alanda projeler yapmışsanız çok rahat bir şekilde iş bulabilirsin. Bunun yanı sıra front end yazılımcıların diğer bir artısı ise  freelance iş alabilmeleri.

Freelance olarak da verilen tasarımları koda dökebilir veya siteler üzerinde istenilen düzeltmeleri yapabilir. Son olarak önemli olan bir yazılım dilini bilmek değil aslında. O yazılım dilindeki şeylerin nasıl çalıştığını, felsefesini anlamak. Bunu anladıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Umarım sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazı faydalı olmuştur. Sorularınızı yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*