Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Francja chce podwyżki wynagrodzenia za urlop rodzicielski. A co z Kanadą? – Narodowy

/
/
/
23 Views

Mama z Toronto, Denise Cara, mówi, że „czuje się trochę przygnębiona” powrotem do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim.

Przed wyjazdem na urlop Kara powiedziała, że ​​jej kariera konsultantki ds. public relations w kanadyjskim banku nabiera tempa, a na horyzoncie otwierają się możliwości kariery.

Z dala od pracy 32-latka stoi teraz przed wieloma znakami zapytania dotyczącymi dalszego kierunku jej kariery.

W styczniu ubiegłego roku Cara urodziła swoje pierwsze dziecko, córkę.

Mama z Toronto, Denise Kara, na zdjęciu z córką.

Zdjęcie dzięki uprzejmości

„Po prostu biorę ten rok wolnego, chociaż wspaniale jest spędzać czas z moim dzieckiem, naprawdę świetnie się bawiłam, po prostu trudno wiedzieć, gdzie będziesz, kiedy wrócisz do pracy” – powiedziała Global News.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Ponadto nowi rodzice mają teraz do przemyślenia także opiekę dzienną i inne wydatki.

W ramach programu rządu federalnego Świadczenia z ubezpieczenia zatrudnieniaPodczas urlopu macierzyńskiego Kara otrzymywała mniej niż połowę swojej pensji.

„Powiedziałabym, że to wystarczyło tylko dlatego, że mój małżonek też pracuje, więc gdybyśmy nie mieli jego dochodów na górze, byłoby to bardzo trudne, zwłaszcza przy rosnącej inflacji i znowu, w tym roku, z powodu dłuższej nieobecności. tracisz możliwości znacznego podniesienia wynagrodzenia” – stwierdziła.


Kliknij, aby obejrzeć film: Dlaczego niektóre matki czują się dyskryminowane przez swoich pracodawców


Dlaczego niektóre matki czują się dyskryminowane przez swoich pracodawców?


Zasiłki rodzicielskie w Kanadzie

W Kanadzie osoby przebywające na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim otrzymują świadczenia w wysokości do 55 procent swojego wynagrodzenia, a maksymalna tygodniowa pensja wynosi do 668 dolarów.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Rodzic biologiczny ma prawo do urlopu macierzyńskiego przez pierwsze 15 tygodni po urodzeniu dziecka. Następnie udaje się na urlop rodzicielski trwający do 40 tygodni, który mogą dzielić oboje rodzice.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

Rodzice są również uprawnieni do przedłużonego świadczenia do 61 tygodni na jednego rodzica i do 69 tygodni podzielonego między oboje. W tym przypadku otrzymują do 33 procent swojego wynagrodzenia i maksymalnie 401 dolarów tygodniowo.

Biorąc pod uwagę rosnące koszty oprócz „wysokiej kary” za nieobecność w pracy, kobiety powinny otrzymywać więcej podczas urlopu macierzyńskiego, stwierdziła Kara, dodając, że obecne świadczenia „nie nadążają za inflacją”.

„Uważam, że należy zwiększyć wynagrodzenie kobiet przebywających na urlopie” – stwierdziła.

Francja, która w zeszłym roku odnotowała najniższą liczbę urodzeń od II wojny światowej, planuje dokonać przeglądu swoich świadczeń rodzicielskich, aby zwiększyć świadczenia.

Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył takie zobowiązanie na początku tygodnia, choć nie jest jasne, do jakiej podwyżki to doprowadzi.

Oprócz podstawowego urlopu macierzyńskiego francuscy rodzice mogą teraz skorzystać z dodatkowego rocznego urlopu rodzicielskiego z możliwością dwukrotnego przedłużenia.

Płaci jednak tylko nieco ponad 400 euro (586 dolarów) miesięcznie, co zdaniem Macrona budzi niepokój niektórych rodziców. Stwierdził, że zbyt długo trzymało to matki poza rynkiem pracy.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Kobiety są krytykowane niezależnie od tego, czy biorą urlop macierzyński, czy nie”


Kobiety są krytykowane niezależnie od tego, czy biorą urlop macierzyński, czy nie


Według Allison Venditti, założycielki Moms at Work, grupy wsparcia wspierającej pracujące matki, Kanada już radzi sobie lepiej niż Francja w zakresie świadczeń rodzicielskich.

„Wskaźnik uczestnictwa w Kanadzie wynosi ponad 80 procent i jest naprawdę najwyższym poziomem, na jaki możemy liczyć” – powiedział Venditti Global News, co oznacza, że ​​większość Kanadyjczyków mających dzieci kwalifikuje się do świadczeń rodzicielskich.

Możliwość wydłużenia urlopu rodzicielskiego do 18 miesięcy z 12 została wprowadzona w Kanadzie w 2017 roku.

W 2019 r. rząd federalny wprowadził pięciotygodniowy program motywacyjny „wykorzystaj lub strać” dla młodych ojców, aby skorzystali z urlopu ojcowskiego i podzielili się obowiązkami związanymi z wychowywaniem małych dzieci.

Najniższy wskaźnik urodzeń w Kanadzie

Venditti stwierdziła, że ​​jakakolwiek reforma świadczeń rodzicielskich objętych EI wydaje się sprzeczna z intuicją, ponieważ nie uwzględnia „większych kwestii”, takich jak koszty utrzymania, opieka nad osobami starszymi i kryzys klimatyczny, który mógłby uniemożliwić ludziom posiadanie większej liczby dzieci.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Dopóki nie rozwiążemy tych różnych kwestii, uważam, że wprowadzanie zmian w systemie urlopów rodzicielskich jest kwestią dyskusyjną” – dodał.

Inflacja, która w grudniu wzrosła do 3,4 procent, kryzys mieszkaniowy i inne presje finansowe sprawiają, że niektórzy Kanadyjczycy dwa razy zastanawiają się nad posiadaniem dzieci, mówi Don Kerr, demograf wykładający w Royal University College na Western University.

„Dla wielu ludzi jest to trudne” – Kerr powiedział Global News. „Inflacja oczywiście też nie pomogła. Dlatego niektóre pary patrzą na swoje zarobki, na swoje wydatki i mówią: cóż, może teraz nie jest idealny czas na posiadanie dzieci.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Według kanadyjskiego urzędu statystycznego wskaźnik urodzeń gwałtownie spadnie w 2022 r. w związku z pandemią Covid-19


Jak wynika z danych kanadyjskiego urzędu statystycznego, wskaźnik urodzeń w 2022 r. gwałtownie spadł w związku z pandemią Covid-19


Dane pokazują, że wychowywanie dzieci w Kanadzie nie jest tanie. Raport statystyczny Kanady z Z września 2023 r. wynika, że ​​rodzina o średnich dochodach, składająca się z dwojga rodziców i dwójki dzieci, wydaje średnio 293 000 dolarów na wychowanie jednego dziecka w wieku poniżej 17 lat.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Kerr twierdzi, że następuje także zmiana kulturowa, w wyniku której młodzi ludzie decydują się nie mieć dzieci.

„Wielu młodych ludzi ma wrażenie, że zastanawiają się: «Czy naprawdę chcę sprowadzić na ten świat dziecko?»”.

Podobnie jak we Francji, w Kanadzie wskaźnik urodzeń spada w ciągu ostatniej dekady.

Z badania wynika, że ​​w 2022 r. liczba dzieci urodzonych w Kanadzie spadła do najniższego poziomu od 17 lat. Raport StatCan opublikowany we wrześniu 2023 r.

Czy Kanada podniesie wynagrodzenie za urlop rodzicielski?

Rząd Kanady nie zamierza specjalnie zwiększać wynagrodzenia za urlop rodzicielski, jak robi to Francja, ale Ministerstwo Zatrudnienia, Rozwoju Siły Powietrznej i Języków Urzędowych stwierdziło, że jest to ciągły proces udoskonaleń.

„Pomoc kanadyjskim rodzicom jest kluczową częścią naszej strategii wzmacniania pozycji klasy średniej i wyciągania ludzi z ubóstwa” – powiedział Mathis Denis, rzecznik biura ministra Randy’ego Boissonnaulta.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„W przypadku konkretnej reformy, takiej jak we Francji, nie mamy planu jej wdrożenia, ale zawsze szukamy sposobów na ulepszenie naszego systemu i bycie tam dla pracowników i rodziców na całym obszarze kraju” – stwierdził w e-mailu. oświadczenie dla Global News.

Oprócz zwiększania świadczeń Kanada może zrobić lepiej to zapewnić rodzicom większą przejrzystość, aby pomóc im przejść przez proces urlopu rodzicielskiego, co z kolei może zwiększyć ich wykorzystanie, powiedział Venditti.

„Proces urlopu macierzyńskiego pozostaje zagmatwany, niesamowicie zagmatwany” – stwierdziła. „To powinno być dużo jaśniejsze”.

W Mamy w pracyudostępnili kilka bezpłatnych zasobów, aby spróbować rozwiązać ten problem.

— z plikami Turii Isri z Global News, Reuters i The Canadian Press.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :