Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Fed twierdzą, że darowizny Kanady na rzecz Ukrainy w zakresie obrony powietrznej to ostatnia przeszkoda do usunięcia przed władzami USA

/
/
/
38 Views

Departament Obrony Narodowej twierdzi, że transfer przez Kanadę systemów obrony powietrznej na Ukrainę jest w trakcie usuwania kolejnej przeszkody administracyjnej z rządem USA.

Rzecznik powiedział, że Ukraina i Stany Zjednoczone finalizują list akceptacyjny, który potwierdza terminy dostaw przeciwlotniczego systemu rakietowego, za który Kanada zobowiązała się zapłacić ponad rok temu.

Ukraina zwraca się do sojuszników o zapewnienie systemów obrony powietrznej, które pomogą odeprzeć rosyjskie naloty i rakiety manewrujące.

Otrzymanie odpowiedzi od Departamentu Obrony, który zwrócił się do rządu USA o informacje, zajęło ponad tydzień.

Rzecznik departamentu powiedział również, że sekretarz obrony Bill Blair spotkał się w czwartek z ambasadorem USA Davidem Cohenem, aby poprosić o przyspieszenie terminu.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Kanada ogłosiła przekazanie w styczniu 2023 r. krajowego zaawansowanego systemu rakiet ziemia-powietrze, znanego jako NASAMS. W marcu ubiegłego roku zapłaciła za niego 406 mln dolarów.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Stany Zjednoczone potępiają użycie przez Rosję północnokoreańskich rakiet na Ukrainie”


USA potępiają użycie przez Rosję północnokoreańskich rakiet na Ukrainie


Stany Zjednoczone zawarły umowę o sprzedaży zagranicznych produktów wojskowych bezpośrednio z Ukrainą po powiadomieniu Kongresu w maju ubiegłego roku. Proces ten trwał latem i jesienią.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

Porozumienie pozwala Kanadzie uniknąć konieczności zwracania się do rządu USA o dalszą zgodę na wysyłkę systemu na Ukrainę, co jest wymagane w przypadku sprzedaży amerykańskiej technologii wojskowej poza granicami kraju.

„Stany Zjednoczone i Ukraina pracują obecnie nad sfinalizowaniem listu akceptacyjnego, który opisuje darowiznę i oczekiwania dotyczące jej wykorzystania oraz potwierdza terminy dostawy. List akceptacyjny jest ostatnim krokiem administracyjnym w procesie FMS” – napisał w piątek w e-mailu rzecznik Departamentu Obrony Alexandre Tétrault.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwiększa presję na sojuszników, aby zapewnili większe wsparcie powietrzne ogarniętemu walką krajowi.

„Cały nasz zespół dyplomatyczny, osoby odpowiedzialne za komunikację z partnerami oraz wszyscy przedstawiciele Ukrainy na całym świecie są w pełni zaangażowani w zabezpieczenie dostaw dodatkowych systemów obrony powietrznej i amunicji” – oznajmił w poście z 4 stycznia na kanale X, wcześniej znanym jako Twitter.

Ukraina twierdzi, że systemy rakietowe średniego zasięgu mają kluczowe znaczenie dla obrony jej terytorium przed rosyjskimi bombardowaniami. Potrafią zestrzelić samoloty, drony i rakiety manewrujące.

Zełenski zamieścił także 1 stycznia wpis o swojej rozmowie z premierem Justinem Trudeau, w którym napisał: „Jestem wdzięczny premierowi Trudeau za chęć pomocy nam w ochronie ukraińskiego nieba, w szczególności poprzez dostarczenie dodatkowych systemów i rakiet NASAMS”.

Nie jest jasne, czy Zełenski miał na myśli system, za który Kanada zgodziła się zapłacić w zeszłym roku, czy też chodziło o nową darowiznę. Kancelaria Premiera nie chciała wyjaśnień.

© 2024 Prasa kanadyjska

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :